Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Światowy Dzień Poezji: Za nami XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski w Rydułtowach [FOTO]

Facebook Twitter

W miniony czwartek obchodziliśmy 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. To coroczne święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku.

Światowy Dzień Poezji
fot. mat. prasowe

Światowy Dzień Poezji – świętowano też w Rydułtowach

Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu, ale także w naszych Rydułtowach, ponieważ Szkoła Podstawowa nr 1 im. Karola Miarki zaprosiła do Rydułtowskiego Centrum Kultury ,,Feniks” uczniów klas IV-VI z całego powiatu.

,,To czego nie przeżyłeś, nie jest prawdziwe” to hasło przewodnie XVIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Jego celem była promocja poezji i literatury w najlepszym wykonaniu, bo uzdolnionych recytatorów. Do konkursu przystąpiło 27 uczestników ze szkół powiatu wodzisławskiego, a w ich interpretacji usłyszeliśmy teksty autorstwa m.in. Adama Mickiewicza, Jana Brzechwy, Ewy Ostrowskiej, Barbary Stenki, Jana Twardowskiego i Leopolda Staffa.

Prezentacje oceniało jury w składzie: przewodnicząca komisji Katarzyna Żurkowska – Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Rydułtowy im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Katarzyna Niesporek – Klanowska – doktor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Emilia Pilarska – aktorka teatru, instruktor teatralny oraz juror w innych konkursach recytatorskich.

Jury postanowiło nagrodzić następujące osoby:
I miejsce – Kamil Stefaniak (Szkoła Podstawowa nr 1 w Wodzisławiu Śląskim)
II miejsce – Jakub Kiełbasa (Szkoła Podstawowa w Skrzyszowie)
III miejsce – Emilia Kwiatoń (Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszowie) oraz Maksymilian Lelek (Szkoła Podstawowa nr 16 w Wodzisławiu Śląskim).
Emilia Kwiatoń została także wyróżniona nagrodą publiczności.

Światowy Dzień Poezji: Za nami XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski w Rydułtowach

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody, które wręczyła Aldona Skrzyszowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach oraz jury. To wyjątkowe wydarzenie uświetnił występ Emilii Mandrysz, Karoliny Bryl, Kiry Babkiny, Dominiki Kalisz wraz z nauczycielem – Radosławem Drobczykiem. Gratulujemy laureatom i życzymy powodzenia podczas przesłuchań na etapie rejonowym w Bielsku-Białej.

Justyna Kampik

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024