Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najpiękniejsze arie w Koncercie Karnawałowym

Facebook Twitter

"Brunetki, blondynki", "O Sole Mio", "Usta milczą". Te i inne znane arie operowe będzie można usłyszeć w sobotę (11.01.) w czasie Koncertu Karnawałowego w Domu Kultury w Chwałowicach.

Na deskach tamtejszej sceny wystąpią: Jędrzej Tomczyk – tenor, Martyna Tomczyk – skrzypce oraz Klaudyna Wąsiewicz – pianino i wiolonczela. Koncert zaplanowany został na godzinę 18.00.

Jędrzej Tomczyk

Jeden z najlepiej zapowiadających się tenorów młodego pokolenia. Debiutował u boku jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich – maestro Kazimierza Korda, wykonując dzieło W. A. Mozarta „Requiem”, podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Dolnośląskiej. Jest również studentem roku dyplomowego na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie trąbki oraz jednym z założycieli Międzynarodowego Festiwalu „Eurochestries” DOLNY ŚLĄSK. Wystąpił jako solista (tenor) podczas XIII Balu Wiedeńskiego, organizowanego przez Konsulat Generalny Austrii w Polsce. W roku 2013 roku artysta został zaproszony na kursy mistrzowskie prowadzone przez maestrę Teresę Żylis-Gara. W październiku tego roku artysta zaśpiewał u boku maestro Marka Pijarowskiego „Te deum” Brucknera, otwierający tym samym nowo wybudowaną salę koncertową we Wrocławiu.

Na co dzień Jędrzej Tomczyk pracuje jako trębacz Filharmonii Dolnośląskiej oraz współpracuje z Operą Wrocławską. Artysta mimo młodego wieku występował już z takimi czołowymi orkiestrami w kraju jak: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska, Sinfonia Iuventus, Teatr Wielki w Poznaniu, Wrocławska Orkiestra Leopoldinum oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie. Współpracował z takimi osobowościami, jak: Krzysztof Penderecki, John Hagstrom, Krzesimir Dębski, Kaja Danczowska, Tomasz Strahl, Krzysztof Jakowicz, Krzysztof Jabłoński, Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Pijarowski. Jest laureatem wielu konkursów na terenie całego kraju ( m. in. Kraków, Bydgoszcz, Szczecin, Jasło).

Martyna Tomczyk

Skrzypaczka młodego pokolenia. Swoją przygodę rozpoczęła w Szkole Muzycznej w Jeleniej Górze. Już od najmłodszych lat koncertuje z powodzeniem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Została zaproszona do Międzynarodowej Orkiestry Europera, z którą wystąpiła między innymi w Polsce, Czechach, Niemczech, Holandii oraz Belgii. Artystka ma również w swoim dorobku artystycznym występy we Francji, Włoszech i Hiszpanii. W roku 2011 została koncertmistrzem Wielkiej Orkiestry Młodych, podczas realizacji międzynarodowego projektu Comenius. W maju 2013 wystąpiła jako solistka Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Swoje umiejętności doskonali na licznych kursach mistrzowskich i warsztatach muzycznych. Poza działalnością solistyczną Martyna Tomczyk spełnia się artystycznie także w roli kameralistki. Aktywnie uczestniczy w pracy wielu zespołów, takich jak tria, kwartety, a także orkiestry kameralne. Artystka jest między innymi koncertmistrzem młodego zespołu muzyków, którzy upodobali sobie muzykę Mistrzów Walca Wiedeńskiego.

Klaudyna Wąsiewicz

Pianistka i wiolonczelistka. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie dyrygentury i prowadzenia zespołów wokalno-instrumentalnych. Z muzyką związana od najmłodszych lat. Już w szkole muzycznej koncertowała z Międzynarodową Orkiestrą Europera na terenie Polski i Niemiec, a jako członek kwartetu smyczkowego została wyróżniona na Przeglądzie Zespołów Kameralnych. Podczas studiów brała udział w wielu projektach operowych, wystawiając z wielkim sukcesem tak znakomite opery jak „Wesele Figara” – W. A. Mozarta, czy „Xerxes” – G. F. Haendla m.in. na Bydgoskim Festiwalu Operowym oraz Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju. W roku 2011 została zaproszona do prowadzenia zajęć muzycznych we Wrocławskim Teatrze Lalek, które prowadzi do dziś. Obok instrumentalistyki od 14 lat zajmuje się również wokalistyką chóralną, co zaowocowało obecną współpracą z Operą Wrocławską. Jako wiolonczelistka na stałe współpracuje z Filharmonią Dolnośląską oraz licznymi zespołami kameralnymi. Należy także do orkiestry Piotra Rubika, z którym koncertuje na terenie Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Współpracowała z takimi osobowościami jak Janusz Olejniczak, Jacek Kasprzyk, Marek Pijarowski, Andrzej Kosendiak. Artystka tworzy aranże, a także jest autorem opracowań utworów wykonywanych podczas koncertu Wielka Gala Operowa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023