Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Objawy uczulenia i alergia. Jak postąpić, gdy użądli pszczoła?

Facebook Twitter

Zaczerwienienie, wysypka, złe samopoczucie, wymioty a nawet problemy z oddychaniem i groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Dowiedz się, jak postąpić, gdy użądli pszczoła. 

fot.TerriAnneAllen/pixabay

W Polsce najgroźniejsze są owady błonkoskrzydłe, należą do nich m.in. pszczoły, trzmiele, osy, szerszenie czy mrówki ogniste. Skutek ich użądlenia jest zależny od odporności naszego organizmu na jad. Mogą wywoływać one rekcje uczuleniowe a nawet anafilaksję. Osoby, które nie są uczulone na jad pszczoły czy osy, po użądleniu mogą zmagać się bólem i zaczerwienieniem skóry.

Trzmiel fot.Skitterphoto/pixabay

Objawy uczulenia

Najbardziej niebezpieczne użądlenia mogą wystąpić wtedy, gdy jesteśmy uczuleni na jad, bądź zostaliśmy ukąszeni w okolicach ust, gardła, szyi czy języka, wówczas obrzęk może spowodować niedrożność dróg oddechowych. Pojedyncze użądlenia nie powinny być dla człowieka niebezpieczne, warto jednak wiedzieć, że pszczoła żądli tylko raz, lecz osa, trzmiel i szerszeń mogą żądlić wielokrotnie.

Objawy uczulenia na jad określa się za pomocą 4-stopniowej skali Muellera

  1. Pokrzywka, świąd skóry, niepokój, złe samopoczucie.
  2. Obrzęk naczynioruchowy, ucisk w klatce piersiowej, ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty, zawroty głowy.
  3. Duszności, świst krtaniowy, chrypka, zaburzenia połykania.
  4. Wstrząs anafilaktyczny, sinica, nietrzymanie moczu i stolca.

osa fot.Capri23auto/pixabay

Użądlenie pszczoły – jak postąpić w takiej sytuacji?

Pszczoły w odróżnieniu od innych owadów, po ukąszeniu zostawiają żądło, które trzeba jak najszybciej usunąć. Najlepszym sposobem jest użycie płaskiego przedmiotu bądź paznokcia. Żądło podważamy, nie wyciskamy, by nie uwolnić większej ilości jadu.

Niewielkie zaczerwienienie bądź obrzęk nie jest powodem do niepokoju. Aby załagodzić ból, można stosować zimny okład. Pamiętajmy także o zdezynfekowaniu użądlonego miejsca.

Większy obrzęk, który sięga ok. 10 cm średnicy, gorączka, dreszcze, ból głowy oraz osłabienie organizmu – to znak, by jak najszybciej sięgnąć po leki antyhistaminowe, które są dostępne bez recepty. Na miejsce użądlenia najlepiej nałożyć maść z hydrokortyzonem. Jeśli objawy nie ustaną, należy skontaktować się z lekarzem, który prawdopodobnie przepisze leki sterydowe.

Jeśli żądło znajduje się w okolicy jamy ustnej bądź u osoby użądlonej wystąpił wstrząs – niezwłocznie skontaktuj się w lekarzem.

fot.Myriams-Fotos/pixabay

Wstrząs anafilaktyczny – rozpoznanie

Ze wstrząsem anafilaktycznym masz do czynienia, gdy kilka chwil po użądleniu pojawiają się takie objawy jak: duszności, pokrzywka, ból brzucha, spadek ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, omdlenie, nudności, drgawki, biegunka. W takiej sytuacji niezwłocznie należy wezwać pogotowie.

Fot. Alexas_Fotos \ pixabay.com

Skąd wiemy, że jesteśmy uczuleni?

Alergię możemy potwierdzić dzięki badaniom laboratoryjnym na jad konkretnego owada. Wówczas wykonuje się testy skórne i oznacza się swoisty poziom przeciwciał IgE w surowicy krwi. Takie badania można wykonać nie wcześniej niż cztery tygodnie po użądleniu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj