Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ojciec rybnickiego jazzu Czesław Gawlik patronem XV Międzynarodowego Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku

Facebook Twitter

Czesław Gawlik legenda rybnickiego i polskiego jazzu, patronem XV Międzynarodowego Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku.

JAZZ W rYBNIKU

Jazz w Rybniku

Zmarły w 2017 roku muzyk był pomysłodawcą tego wydarzenia. Wczoraj (18.08.) na rybnickim kampusie, gdzie trwa festiwal, laudację na jego cześć wygłosił jego przyjaciel Olek Krupa. Hollywoodzki aktor pochodzący z Rybnika, specjalnie na to wydarzenie przyleciał ze Stanów Zjednoczonych.

Olek Krupa: Na tym polegał fenomen jego osobowości, jego artystycznego usposobienia. Bez wątpienia było to zamiłowanie do grania zespołowego. To piękne brzmienie zespołu, który współtworzył i dla którego zaaranżował, sprawiało mu największą radość i było źródłem największej satysfakcji. Za sprawą jego łagodnego charakteru i artystycznej osobowości lgnęli do niego utalentowani muzycy. A że miał dużą wiedzę z zakresu między innymi jazzowej harmonii, aranżacji i improwizacji, był ich nauczycielem.

Olek Krupa

Czesława Gawlika poznałem blisko 60 lat temu

– mówił Olek Krupa naszemu reporterowi Arkadiuszowi Żabce.

Olek Krupa: Mając 17 lat, ówczesna profesorka języka polskiego uważała, że dobrze mówię wiersze, więc wysłała mnie do teatru kabaretów, gdzie był Czesiu i przez lata ta przyjaźń się rozwijała. Wyjeżdżaliśmy do Krakowa, do muzeum na przykład. Był bardzo oczytany, był bardzo inspirujący, więc ja do niego lgnąłem.

Radio 90: Zacząłem od pytania, jak poznaliście się, panowie? Minęło wiele, wiele lat. Każdy poszedł swoją drogą. Pan zdobył ten Olimp aktorski, Czesław Gawlik też dosięgnął tych Himalajów muzycznych.

Olek Krupa: Dlatego się wzruszyłem dzisiaj, ponieważ tyle mi się przypomniało z naszych rozmów o sztuce, o teatrze, o muzyce itd.

Podczas uroczystości na kampusie obecna była między innymi córka Czesława Gawlika, Ewa, oraz muzycy z jego zespołu South Silessian Brass Band.

Ewa Gawlik

Ewa Gawlik: Cieszymy się, że ktoś o tacie pamiętał, o człowieku, który ten jazz w Rybniku stworzył. Nadarzyła się okazja nadania imienia w 15-lecie festiwalu, święta jazzu. Dziś jestem ogromnie dzisiaj wzruszona, przyznam szczerze.

Radio 90: A co czuje zespół?

South Silessian Brass Band: Tak samo radość. Cieszymy się z tego, że wreszcie będzie nazwa tego festiwalu, naszego mentora i naszego kierownika, byłego i kochanego Czesława Gawlika.
Dla mnie jest to bardzo ważne, ponieważ jestem chyba ostatnim pokoleniem, które Pan Czesio jeszcze zdążył, że tak powiem, przysposobić do jazzu. Wcześniej był mój ojciec i Pan Czesio miał taki niesamowity dar takiego subtelnego zwracania uwagi, ale pod kątem właśnie ukierunkowania czyjegoś gustu, umiejętności. Więc wszystkie cenne uwagi trzymam głęboko w sercu. Zawsze robił to w bardzo taki życzliwy, kulturalny sposób. Super. Wspominam go jak swego dziadka.

Michał Wojaczek dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej podkreśla, że to żywy pomnik dla wybitnego rybniczanina Czesława Gawlika.

Michał Wojaczek: To jest festiwal, który od początku jest organizowany przez Teatr Ziemi Rybnickiej. Inicjatorami i pomysłodawcami był zespół South Silessian Brass Band, wtedy jeszcze z Czesławem Gawlikiem. Trafili na bardzo podatny grunt. W teatrze muzyka jazzowa zawsze była ważna i zawsze był ważny Rybnik. To łączy te wszystkie elementy. I oczywiście moment był dzisiaj bardzo wzruszające, kiedy przyjaciel Czesława Gawlika, który zgodził się przyjechać specjalnie ze Stanów tutaj, żeby wygłosić laudację, autentycznie wzruszył się i pokazał swoje przyjacielskie serce. To jest taki żywy pomnik. Czesław był osobą dosyć skromną. On nie chciał, żeby mu budowano pomniki, ale nadanie imienia festiwalowi, który był jego dzieckiem. Ja myślę, że to jest naprawdę uhonorowanie jego całego muzycznego życia tak naprawdę. I myślę, że gdzieś tam patrzy na nas z góry, jest mu wesoło.

Dziś drugi dzień XV Międzynarodowego Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku. Festiwalowi jazzu tradycyjnego od kilku lat towarzyszy wydarzenie, nieodłącznie kojarzone z rybnickim świętem jazzu. Jest to Rybnicki Zalew Dobrego Piwa, czyli przegląd browarów rzemieślniczych z całej Polski. O 17 rusza parada nowoorleańska, a potem koncerty na kampusie.

9.08.2023 | Plac Jana Pawła II przed bazyliką św. Antoniego w Rybniku

W sobotę 19.08. o godz. 16.45 zbiórka na Placu Jana Pawła II przy bazylice św. Antoniego. Stąd o godzinie 17.00 parada wyruszy w stronę rybnickiego Kampusu, w towarzystwie zespołu jazzu tradycyjnego, rybnickich grup tanecznych i teatralnych oraz wszystkich chętnych, zainteresowanych osób. Trasa przemarszu wiedzie od Placu Jana Pawła II, ulicami: Powstańców Śl. – Sobieskiego – Rynek – Kościelną – Rudzką – Kampus. Mile widziany jest strój lub element ubioru nawiązujący stylem do lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Tradycja organizowania parad nowoorleańskich w Rybniku datuje się od 2016 roku, przy okazji dorocznego święta jazzu tradycyjnego.

godz. 17.30. | Scena na Kampusie, ul. Rudzka 13
Orkiestra swingowo-rozrywkowa „Lotharsi” pod dyr. Dawida Dziwoki z gościnnym udziałem Ewy Urygi
Silesian Jazz Daughters & Adam Jarzmik Sextet

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj