Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Parada Nowoorleańska, potańcówka w stylu retro. Rozpoczyna się Festiwal Jazzu Tradycyjnego

Facebook Twitter

Będzie głośno, radośnie, barwnie. Ulicami miasta znów przejdzie Parada Nowoorleańska, a to znak, że w Rybniku trwa Festiwal Jazzu Tradycyjnego.

Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku
fot. Teatr Ziemi Rybnickiej

To będą dwa dni wypełnione wyjątkową muzyką i zabawą. W piątek (18.08) na rybnickim kampusie rozpoczyna się XV Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego. W tym roku przyjmie on imię zmarłego przed kilku laty wybitnego rybnickiego pianisty Czesława Gawlika, który zostanie patronem festiwalu.

Festiwal Jazzu Tradycyjnego imienia Czesława Gawlika

W dniu rozpoczęcia imprezy, czyli piątek (18.08) na estradzie zobaczymy Dixie Fellows – warszawski zespół jazzu tradycyjnego, South Silesian Brass Band – rybnicką grupę, w której grał Czesław Gawlik, a która kilka dni temu zdobyła prestiżową nagrodę Złota Tarka. Pierwszy dzień festiwalu zakończy potańcówka w stylu retro.

W sobotę (19.08) o 17-stej spod bazyliki na kampus wyruszy Parada Noworleańska. Trasa przemarszu wiedzie od Placu Jana Pawła II, ulicami: Powstańców Śl. – Sobieskiego – Rynek – Kościelną – Rudzką – Kampus.

Mile widziany jest strój lub element ubioru nawiązujący stylem do lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Tradycja organizowania parad nowoorleańskich w Rybniku datuje się od 2016 roku, przy okazji dorocznego święta jazzu tradycyjnego

– mówi Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

Tego dnia na scenie w programie Lotharsi, Ewa Uryga, Silesian Jazz Daughters oraz „Adam Jarzmik Quintet” Festiwal zakończy w sali kameralnej Teatru Ziemi Rybnickiej Nocny Jam Session z zespołem Jan Cichy Selection.

Festiwal Jazzu Tradycyjnego i imprezy towarzyszące – program:

Festiwalowi jazzu tradycyjnego od kliku lat towarzyszy wydarzenie, nieodłącznie kojarzone z rybnickim świętem jazzu. Jest to Rybnicki Zalew Dobrego Piwa czyli przegląd browarów rzemieślniczych z całej Polski. Wstęp wolny.

Program imprezy:
18.08.2023 /Scena na Kampusie, ul. Rudzka 13, godz. 18.00
Dixie Fellows – warszawski zespół jazzu tradycyjnego
South Silesian Brass Band

Dixie Fellows – nowy, jazzowy zespół dixilendowy powstał w Warszawie. Złożony z sześciu muzyków jazzowych, wywodzących się z różnych zespołów jazzu tradycyjnego. Do niedawna występowali pod nazwą The Warsaw Dixielanders. Od marca 2023 roku rozpoczęli działalność jako „Dixie Fellows” – wzjt (Warszawski Zespół Jazzu Tradycyjnego). Skład zespołu: Jerzy Więckowski – perkusja, leader, Dymitr „Dzimek” Markiewicz –puzon, Robert Murakowski – trąbka, Marek „Słoma” Słomiński – banjo, wokal, Robert „Kajak” Kuduk – kontrabas, Michał Pijewski – klarnet, piano, vocal.

South Silesian Brass Band – Założony w 1974 roku w Rybniku-Chwałowicach zespół South Silesian Brass Band przez 49 lat swojej działalności zagrał niezliczoną ilość koncertów w Polsce i w wielu krajach Europy. Jego wieloletnim pianistą i nauczycielem był „ojciec rybnickiego jazzu” Czesław Gawlik. Grupa należy do czołowych zespołów jazzu tradycyjnego w naszym kraju. Jako muzyczna wizytówka Rybnika brał udział w największych festiwalach jazzu tradycyjnego w Europie. Wielokrotnie reprezentował miasto Rybnik grając w miastach partnerskich: (Niemcy, Francja, Irlandia). SSBB współpracuje od lat z Teatrem Ziemi Rybnickiej przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego, z DK Niedobczyce „Jazzowa zabijaczka” oraz Jazzowiska z DK Chwałowice. Muzycy SSBB są obecni w składach rybnickiej orkiestry symfonicznej, orkiestry dętej Chwałowice i MOD Rybnik. Stanowią trzon zespołu „Rekiny z Nacyny” i wielu innych. Skład zespołu: Elżbieta Skrzymowska – śpiew i skrzypce, Adam Abrahamczyk – śpiew i trąbka, Sebastian Wieczorek – puzon, Daniel Bober – saksofon tenorowy i sopranowy, Adam Dzierżęga – piano, Piotr Rożankowski – bass, Marian Siwicki – banjo, Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja.

godz. 21.00 – Potańcówka w stylu retro.

19.08.2023 | Plac Jana Pawła II przed bazyliką św. Antoniego w Rybniku
godz. 17.00. Parada Nowoorleańska drugiego dnia XV Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego
W sobotę 19.08. o godz. 16.45 zbiórka na Placu Jana Pawła II przy bazylice św. Antoniego. Stąd o godzinie 17.00 parada wyruszy w stronę rybnickiego Kampusu, w towarzystwie zespołu jazzu tradycyjnego, rybnickich grup tanecznych i teatralnych oraz wszystkich chętnych, zainteresowanych osób. Trasa przemarszu wiedzie od Placu Jana Pawła II, ulicami: Powstańców Śl. – Sobieskiego – Rynek – Kościelną – Rudzką – Kampus. Mile widziany jest strój lub element ubioru nawiązujący stylem do lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Tradycja organizowania parad nowoorleańskich w Rybniku datuje się od 2016 roku, przy okazji dorocznego święta jazzu tradycyjnego.

godz. 17.30. | Scena na Kampusie, ul. Rudzka 13
Orkiestra swingowo-rozrywkowa „Lotharsi” pod dyr. Dawida Dziwoki z gościnnym udziałem Ewy Urygi
Silesian Jazz Daughters & Adam Jarzmik Sextet

Ewa Uryga – Wybitna wokalistka mająca na swoim koncie wiele nagród muzycznych poruszająca się w różnych gatunkach muzycznych. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Śpiewała jednak już dużo wcześniej. Już w szkole podstawowej śpiewała podczas akademii szkolnych „acappella” – bez instrumentów i mikrofonu. Pierwszym sukcesem w jej życiu artystycznym była 1-wsza nagroda w konkursie piosenkarskim w MDK w Bytomiu, gdzie jako 13–latka zadziwiła jury swoim mocnym głosem – padło pytanie „dziecko ile Ty masz lat?”. Po ukończeniu szkoły podstawowej Ewa Dostała się do Technikum Elektrycznego z zamiarem robienia raczej kariery sportowej. Trenowała koszykówkę – mając szanse na granie w kadrze Polski jako juniorka. Paradoksalnie w Technikum był zespół muzyczny „Trzynastka”, w którym Ewa śpiewała. Pierwszy sukces pojawił się szybko – będąc w 1-szej klasie Ewa podczas eliminacji dostała się do telewizyjnego Studia Debiutów przy TVP Katowice, gdzie zaczęła występować w programach telewizyjnych. Potem przyszły ogólnopolskie Festiwale polskie, gdzie zdobyła główne nagrody m.in. Zielona Góra, Opole, Kołobrzeg i Ustroń. Współpracowała z radiową orkiestrą rozrywkową pod dyrekcją Jerzego Miliana w Katowicach, gdzie nagrywała piosenki min. swoje własne kompozycje. W życiu Ewy ogromne znaczenie miał jeden moment, gdy usłyszała Mahalię Jackson co spowodowało, że podjęła studia na katowickiej Akademii na wydziale Jazzu i Muzyki rozrywkowej.

Zespół Lotharsi – nazwa zespołu pochodzi od imienia założyciela i wieloletniego leadera zespołu Lothara Dziwokiego – wybitnego muzyka jazzowego, puzonisty, aranżera i dyrygenta. W 2002 założył i prowadził do 2019 roku Żorską Orkiestrę Rozrywkową (obecnie orkiestrę prowadzi jego syn Dawid Dziwoki). Lothar Dziwoki był również pomysłodawcą i twórcą Easy Jazz Festival w Żorach. W skład zespołu „Lotharsi”wchodzą synowie Lothara – Dawid Dziwoki (obecnie lider zespołu) – pianista, kompozytor, muzyk sesyjny, (grający na instrumentach klawiszowych w Żorskiej Orkiestrze Rozrywkowej) oraz Daniel Dziwoki – perkusista (również członek Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej), Jan Cichy- gitarzysta basowy (aranżer, kompozytor, również członek Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej) oraz Andrzej Trefon – gitarzysta (muzyk sesyjny,aranżer, kompozytor, również członek Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej). Dodatkowo w zależności od potrzeb skład zespołu bywa powiększony o instrumenty dęte (trąbka, puzon, saksofon).
Członkowie zespołu współpracowali z wieloma wspaniałymi artystami z kraju i zagranicy m.in. z Ewą Urygą, Rafałem Brzozowskim, Bogusławem Mecem, Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Stanisławem Soyką, Urszulą Dudziak, Mieczysławem Szcześniakiem, Beatą Bednarz, Magdaleną Tul, Michałem Gaszem, Kasią Moś, Grzegorzem Wilkiem, Sławkiem Uniatowskim, Marzeną Korzonek, zespołem The Chance”, Peterem Getzem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Bobem Mincerem, Randy Breckerem, Billem Evansem oraz wieloma innymi.
Zespół występował w wielu miejscach w Polsce oraz za granicą min. w czasie Dni Polskich w Brukseli (w 2013r) oraz w Niemczech i na Węgrzech.

Silesian Jazz Daughters – to tercet wokalny, który zawiązał się w Raciborskim Centrum Kultury w 2021. Wokalistki śpiewają w harmonii jazzowej nawiązując do klimatu legendarnej grupy The Andrews Sisters. Ich repertuar bazuje na stylach muzycznych pierwszej połowy XX wieku. Są to głównie standardy jazzowe oraz utwory rozrywkowe w lekkich, przyjemnych i swingowych aranżacjach, których autorem jest kompozytor i aranżer Adam Jarzmik. SJD pierwszy sukces osiągnęły po niespełna półrocznej współpracy zdobywając pierwszą nagrodę na Festiwalu Wokalnym Mikrofon Siemiona w Siemianowicach Śląskich. Kolejnym ważnym sukcesem było zdobycie dwóch głównych nagród: I miejsca oraz Grand Prix w Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Piosenki Rozrywkowej w Warszawie. Mają w planach wiele projektów muzycznych oraz udział w festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą. Skład zespołu: Alicja Ploch-Burda- wokal, Joanna Skowyra – wokal, Paulina Świerczek – wokal

Adam Jarzmik – pianista, kompozytor, aranżer, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego oraz kompozycji i aranżacji. Od 2015 roku pedagog tejże uczelni. Jako 17-latek zadebiutował na festiwalu „Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie” ze swoim kwartetem. Największy wpływ na profesjonalną drogę artystyczną pianisty miał okres studiów o specjalności „Kompozycja i Aranżacja”. Założył on wówczas swój autorski zespół „Adam Jarzmik Quintet”, którego efekty intensywnej i twórczej pracy zostały nagrodzone na wszystkich festiwalach i konkursach jazzowych w Polsce. W swej dotychczasowej karierze koncertował m.in Nowym Yorku, Rosji, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji, Anglii, Czechach, Litwie, Ukrainie, Niemczech i Serbii.
Skład zespołu Adam Jarzmik Sextet: Adam Jarzmik – piano/aranżacje, Jakub Łępa – saksofony, Szymon Klekowicki – puzon / flugelhorn, Michal Zwierniak – gitara, Maciej Kitajewski – kontrabas, Piotr Budniak – perkusja.

godz. 21.00. | Sala Kameralna Teatru Ziemi Rybnickiej
Nocny Jam Session z zespołem Jan Cichy Selection. Zapraszamy chętnych do udziału w wydarzeniu, wstęp płatny 20 zł.

Czytaj także: 

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj