Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: święcelnik z Połomi [PODCAST]

Facebook Twitter

Święcelnik to tradycyjna potrwa wielkanocna, coś na kształt babki z kiełbasą. W Kole Gospodyń Wiejskich w Połomi wciąż jest kultywowana tradycja wypieku święcelnika. Maria Trojan przewodnicząca koła zdradziła nam przepis. Opowieści o regionie proponują na Wielkanoc: święcelnik z Połomi.

Opowieści o regionie: święcelnik z Połomi [PODCAST]

Opowieści o regionie: Koło Gospodyń Wiejskich z Połomi

Najstarsze dokumenty wskazują, że gospodynie w Połomi zrzeszyły się już przed II wojną światową, w 1927 roku. W czasie wojny Koło zaprzestało działalności. Reaktywowano je w 1952 r. Dziś jest to organizacja nowoczesna, nadal jednak kultywuje tradycje i lokalne zwyczaje. Ściśle współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Mszanie, włączając się w organizację wielu gminnych przedsięwzięć, na czele z dożynkami gminnymi. Kilka razy w roku organizuje okolicznościowe spotkania członkiń z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki oraz spotkania opłatkowe. Połomskie KGW jest znane w regionie ze swoich umiejętności kulinarnych. Wspaniale promuje lokalne potrawy, w tym unikatowy święcelnik.

– czytamy na stronie gminy Mszany.

Opowieści o regionie: święcelnik z Połomi [PODCAST]

Opowieści o regionie: święcelnik z Połomi

Jak zrobić święcelnik? Koło Gospodyń Wiejskich z Połomi robi pokazy i uczy kolejne pokolenia, by tradycja pieczenia święcelnika nie zaginęła.

Maria Trojan: Najpierw naszykować kilogram mąki, do tego szczypta soli, później cukru: na kilogram mąki, dwie łyżki stołowe cukru. No i wymieszać na sucho. Później moczyć drożdże: w letnim mleku, żeby nie było go za gorący, żeby nie był sparzone, bo się nie porusza. Jak drożdże się poruszają wlywo się do ciasta. Dziesięć deka masła się stopi i wlewa się masło na samym końcu. Ubija się pięć żółtek i jedno całe jajko. I wszystko się to razem wymiesza. No i później się wałkuje i się zawijo: szynka, kiełbasa, boczek, wszystko co jest na stole. Wkłada się to do foremek i do piekarnika. I piecze się godzinę i 15 minut.

 

Opowieści o regionie: święcelnik z Połomi [PODCAST]

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj