Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: pogrzeb basa w Czernicy [PODCAST]

Facebook Twitter

W Dziergowicach, w Krzanowicach czy w Cieszynie. W tych miejscach kultywowany jest pogrzeb basa, czyli zwyczaj związany z końcem karnawału. Bas kończy grać i zaczyna się post. W Czernicy pogrzeb basa pokazali seniorzy. Opowieści o regionie prezentują relacje z tego wydarzenia. 

Opowieści o regionie: pogrzeb basa

Opowieści o regionie: pogrzeb basa

W ostatni wieczór karnawału, we wtorek 13 lutego, w Czernicy seniorzy działający przy Stowarzyszeniu Działań Lokalnych Spichlerz przygotowali pogrzeb basa. Instrument muzyczny trafił do futerału na okres całego wielkiego postu, to ma symbolizować koniec karnawału.

Opowieści o regionie: pogrzeb basa

Posłuchaj co działo się podczas pogrzebu basa w Czernicy:

Opowieści o regionie: pogrzeb basa

Jak mówi Radiu 90 Bernadeta Jeszka, która stoi na czele seniorów w Czernicy, chodzi o kultywowanie zwyczajów, jakie znane są na Górnym Śląsku:

Bernadeta Jeszka: Młodzi ludzie nie pamiętają tych zwyczajów, dziś zaprosiliśmy tu młodszych, by zobaczyli pogrzeb basa. Jak zachować to od zapomnienia? Opowiadać, pokazywać, zachęcać do kultywowaniu tego co było, a dziś już zanika. Taki jest nasz cel.

Opowieści o regionie: pogrzeb basa

Przed świętami wielkanocnymi seniorzy w Czernicy chcą wrócić do zwyczajów związanych z wiosennymi świętami, będą uczyć się tradycyjnego zdobienia jajek, chcą też wrócić do tradycyjnej palmy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj