Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: zameczek w Leszczynach [PODCAST]

Facebook Twitter

W studio Radia 90 gościł Marian Uherek pasjonat historii regionu, szczególnie zameczku w Leszczynach. Za czasów gdy był dyrektorem ZGM w Czerwionce- Leszczynach przeprowadzono rewitalizację zameczku. Opowieści o regionie mają nowe historie o tym miejscu. 

Opowieści o regionie: zameczek w Leszczynach

Opowieści o regionie: zameczek w Leszczynach

Opowieści o regionie: zameczek w Leszczynach. Szykuje się nowe odkrycie?

Marian Uherek: Zupełnie przypadkowo będąc u fryzjera spotkałem bardzo miłego człowieka, który zapytał, czy znalazłem w zameczku tajemnicze schody. Nie znalazłem tam żadnych schodów, chociaż znam ten zameczek bardzo dokładnie i przez 2 lata trwającego remontu byłem tam prawie codziennie, ale okazało się, że ten zameczek po raz kolejny zaskoczył nas nową tajemnicą.

Radio 90: Kim był ten człowiek, który o tych schodach Panu powiedział?

Marian Uherek: Ten człowiek był budowlańcem i w latach 60. pracował w PGR, jako taki człowiek do remontów, napraw i tak dalej. I opowiadał bardzo ciekawą historię, jak to w połowie lat 60. kazano mu przeprowadzić jakiś kabel przez bardzo gruby fundament, więc przyszedł tam z odpowiednimi narzędziami. Jak zaczął ten fundament przewiercać, to się okazało, że to wcale nie jest fundament, tylko jest to ślepa ściana, która zamykała pomieszczenie o wielkości około dwóch metrów kwadratowych. Pytanie było takie: po co komu zamknąć pomieszczenie, które było bez okien, bez drzwi, o powierzchni dwóch metrów kwadratowych?

Opowieści o regionie: zameczek w Leszczynach

Marian Uherek

Marian Uherek: Okazało się, że w tym pomieszczeniu były ukryte schody i tymi schodami schodziło się pod powierzchnię do poziomu piwnicy. Ponieważ już to było 20 lat po wojnie, przez okres powojenny nikt tam nie wchodził, więc dostała się tam woda i te schody były zalane i kazano mu to zamurować, przykryć posadzką itd. Później wiadomo PGR oddał ten cały obiekt miastu, miasto tam prowadziło swoją politykę i o tych pomieszczeniach wszyscy zapomnieli. W tej chwili jak o zameczku zrobiło się głośno i jak ukazały się artykuły, przychodzą tam goście, zwiedzają, ten człowiek mnie odszukał i powiedział: Proszę pana, tam są ukryte schody. Nie wierzyłem w to i do dzisiaj trudno mi jest uwierzyć. Ale rzeczywiście opisał to bardzo dokładnie i jest duże prawdopodobieństwo, że było tam takie zamknięte pomieszczenie i były tam owe tajemnicze schody. Zostało przeze mnie to wszystko dokładnie opisane, ale gdzie jest to miejsce to Państwu nie powiem, bo poczekajmy jeszcze, nie chcemy, żeby tam się zaczęli spotykać różni poszukiwacze skarbów. Wie o tym tenże człowiek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który administruje budynkiem, no i oczywiście ja.

Opowieści o regionie: zameczek w Leszczynach

Marian Uherek:P rzypomnijmy, co się tam działo w 1945 roku, kiedy ta ścianka najprawdopodobniej została postawiona. Wiadomo było, że Niemcy przegrywają wojnę, wiadomo było, że w zameczku mieszkali obywatele niemieccy i urzędnicy niemieccy. Obok było lotnisko niemieckie, więc na pewno był duży przepływ informacji i mieszkańcy tego zameczku pewnie z obawą przed Armią Czerwoną, najprawdopodobniej zrobili sobie schowek. To było dość popularne w tamtych czasach. Ja spotykając się z różnymi osobami czy z różnymi ich historiami, na takie rzeczy kilka razy się natknąłem. Nawet mój dziadek też zamurował pewne rzeczy w takim zamkniętym pomieszczeniu, jednak dzielni wyzwoliciele radzieccy te pomieszczenie znaleźli i wyzwolili go z wszystkich przedmiotów, które tam ukrywał. Mieszkańcy zameczku mieli troszkę więcej szczęścia niż mój dziadek… To pomieszczenie się zachowało i według mojego zdania prawdopodobnie pod posadzką zameczku, pod posadzką piwnicy jest jeszcze ukryte pomieszczenie, w którym ci ludzie mogli schować jakieś cenniejsze przedmioty. Prawdopodobnie potem przyszło wyzwolenie, zawierucha frontowa i prawdopodobnie ci ludzie uciekli, zostawiając to….

Opowieści o regionie; zameczek w Leszczynach

Zameczek w Leszczynach przed remontem, rok 2019/ fot. czerwionka-leszczyny.pl

Marian Uherek: Przeprowadzając bardzo szczegółowy i dokładnie remont, nie odnaleźliśmy tego i do dzisiaj jest to tajemnica. Tak, zamierzamy to przebadać i zamierzamy coś z tym zrobić.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj