Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Patrzcie w niebo. Dziś (27.05.) pierwszy załogowy lot SpaceX [LIVE]

Facebook Twitter

Historyczna misja NASA i SpaceX. To będzie jedno z najbardziej interesujących wydarzeń ostatnich lat związanych z eksploracją kosmosu. Misja Crew Dragon to pierwsza od 2011 roku próba wysłania astronautów w kosmos z terenów USA. Widoczna już dziś, także nad Polską.

Fot. pixabay.com / SpaceX-Imagery

Dziś w środę (27.05) dwóch astronautów Robert Behnken i Douglas Hurley zasiądą za sterami kapsuły Crew Dragon i wystartują z Florydy o godz. 22.31 naszego czasu na orbitę okołoziemską. Start misji będzie widoczny także nad naszym regionalnym niebem.

O 22:31 naszego czasu z Cape Canavaral wyruszy rakieta Falcon 9 firmy SpaceX z misją załogową DM-2. Wystartują z wyrzutni LC-39A, z której w 1969 roku startowała misja Apollo 11. To historyczny moment, ponieważ będzie to pierwszy prywatny, załogowy lot na orbitę okołoziemską.

Tuż po odłączeniu kapsuły z astronautami od drugiego stopnia rakiety Falcon 9 lot będzie możliwy do zaobserwowania z Polski.

Kapsuła z astronautami NASA będzie widoczna z Polski pomiędzy 22:54:38 a 22:57:20. Pojawi się nisko nad zachodnim horyzontem i będzie widoczna przez około 3 minuty. Najlepsze warunki do obserwacji ponownie będą mieli mieszkańcy południowo-zachodniej Polski, najgorsze obserwatorzy na północnym-wschodzie.

Kapsuła może być obserwowana nawet z miasta, ale obserwacje będą wymagały absolutnie odsłoniętego, niezaświetlonego zachodniego i południowo-zachodniego horyzontu. Dragon będzie wyglądać jak szybko przemieszczający się punkt o jasności podobnej do najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Krótko przed startem Falcona 9 nad Polską przelatywać będzie cel jego podróży, czyli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Będziemy mogli ją obserwować pomiędzy 22:24 i 22:59.

Niestety warunki atmosferyczne mogą pokrzyżować plany w oglądaniu startu, patrząc w nasze niebo, ale to nic, cały lot będzie transmitowany na żywo:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj