Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Stanisław Soyka w Radiu 90: Zapraszam na koncert. Damy z siebie wszystko

Facebook Twitter

"Muzyka i słowa Stanisław Soyka" - już w piątek (18.10.) w Rybniku artysta będzie promował swój najnowszy album, całkowicie autorski - jak zresztą wskazuje tytuł. Posłuchaj co powiedział Radiu 90.

Sam artysta określa swój najnowszy krążek jako „Folk z przymrużeniem oka”. Ale przede wszystkim album jest prostolinijny, prawdziwy i szczery:

Po latach komponowania muzyki do wierszy poetów, pod wpływem takich apeli publiczności, postanowiłem wrócić do pisania. To są oczywiście autorskie utwory. Piosenki są różne, choć  istnieje pewien wspólny mianownik, tam muzyka w całości była komponowana od gitary, to są piosenki o ludzkiej kondycji, o losie rodziców, których dzieci idą w świat, jest kilka różnych tematów na tej płycie.

– mówi sam Stanisław Soyka, który poleca swój koncert w Rybniku:

Z całego serca zapraszam wszystkich chętnych w piątek, damy z siebie wszystko.

Koncert Stanisława Soyki w piątek (18.10.) o 19.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej. To kolejny punkt Rybnickich Dni Literatury. Wybierz coś dla siebie z całego programu:

 • 16.10. godz. 19.00, Teatr Ziemi Rybnickiej, Sala Kameralna
  Kultura Smogu czy smog kultury – happening artystyczno-ekologiczny w wykonaniu Teatru Mariana Bednarka

Happening „Kultura smogu czy smog kultury?” jest pytaniem godnym już znanego pytania Szekspira „być albo nie być?”. Jednak kto wie, czy nie bardziej nas wszystkich ludzi stawiającym pod murem – bo chodzi o walkę o oddech na planecie Ziemia. Happening poprzez poezję, taniec, muzykę i piosenkę próbuje przenieść obecną sytuację ekologiczną w wymiar innej refleksji.

 • 17.10. godz. 18.00, Punkt Informacji Miejskiej Halo! Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 20
  II Turniej Jednego Wiersza im. Janiny Podlodowskiej.Wstęp wolny
 • 18.10. godz. 16.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. ks. J.Szafranka 7
  Biografie: miłość i sny. Z finalistami Górnośląskiej Nagrody Literackiej JULIUSZ rozmawiać będzie Ewa Niewiadomska z Radia Katowice. Wstęp wolny
 • 18.10. godz. 18.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. ks. J.Szafranka 7
  Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem. Wstęp wolny.

Mariusz Szczygieł – reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Jesienią 2018 ukazała się jego książka reporterska pt. „Nie ma”. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie. Moderatorem spotkania jest Marcin Mońka.

 • 18.10. godz. 19.00, Teatr Ziemi Rybnickiej
  Stanisław Soyka „MUZYKA I SŁOWA STANISŁAW SOYKA” – koncert

Pierwsza tak osobista artystyczna wypowiedź Stanisława Soyki od piętnastu lat. Stanisław Soyka muzycznie określa nowy album jako „Folk z przymrużeniem oka”, ale – jak dodaje: „Można na nim usłyszeć późne lata 70-te, rythm & blues`a, wpływy reggae, a także po prostu – ballady.” Ten – w pełni autorski – Album dzisiejszego Soyki jest prostolinijny, prawdziwy i szczery. To muzyczne wyznanie bez podrasowania. Jest tu polonez, jest i tango, w którym odbywa się cała amplituda uczuć – miłość, zazdrość, ciepło, zimno, gorąco. Bilety: 65 zł od 1.09.

 • 19.10. godz. 18.00, Teatr Ziemi Rybnickiej
  Gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej JULIUSZ oraz „Piąta strona świata”, spektakl Teatru Śląskiego

1 lipca 2019 roku kapituła GNL JULIUSZ wybrała pięć książek biograficznych napisanych i wydanych po polsku w roku poprzednim. Oto ona: „Kronika życia Michała Bułgakowa” Krzysztofa Tura, „Sen Kolumba” Emila Marata, „Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej, „Noblista z Nowolipek” Marka Górlikowskiego oraz „Ota Pavel” Aleksandra Kaczorowskiego.

„Piąta strona świata”

Śląsk, a właściwie jego mały zakątek, leżące nad niegdyś graniczną rzeką Brynicą Szopienice. Tam właśnie umieścił akcję swojej debiutanckiej powieści Kazimierz Kutz. Wybitny reżyser filmowy i teatralny (współpracował m.in. także z Teatrem Śląskim) zawarł w niej bogaty i barwny obraz życia mieszkańców, pełen zdarzeń codziennych i o dziejowym znaczeniu, rejestrujący miejscowe anegdoty i portrety zwykłych ludzi, z których każdy ma swoją niepowtarzalną historię wartą upamiętnienia. Powstała w ten sposób fascynująca i gęsta od wydarzeń opowieść o miejscu bliskim sercu głównego bohatera, jego „Piątej stronie świata”. Śląsk, piąta strona świata, to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie sposób zamknąć go w sztywne ramy ani opowiedzieć od początku do końca. Można tylko próbować odsłaniać po kawałku, zestawić z tysiąca zabawnych, tajemniczych i fascynujących ludzkich historii. Jedno z najważniejszych przedstawień w Teatrze Śląskim ostatniej dekady i głośne wydarzenie w skali kraju. Teatr opowieści zrealizowany z ogromną wrażliwością na to, co lokalne i zarazem uniwersalne. Spektakl zostanie poprzedzony Galą wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Bilety: 60 zł w przedsprzedaży do 30.09. | 70 zł od 1.10.

 • 20.10 o godz. 16.00, Teatr Ziemi Rybnickiej
  „Słonik Bombik”, bajka muzyczna dla dzieci

Zapraszamy na spektakl bajkowy dla dzieci pt.”Słonik Bombik”. Jest to opowieść oparta na znanej bajce autorstwa Bogusława Zemana SSP „Przygody Słonika Bombika”. Niezwykła historia łaciatego słonia, który zmaga się z problemem akceptacji swojej odmienności. Wytykany przez innych przechodzi wewnętrzną drogę: z ciemności odrzucenia do odkrycia wzniosłej prawdy o sobie – bycia niezwykłym i wyjątkowym. Ta wspaniała historia ożywiona teatralnymi środkami: piękną scenografią, porywającą muzyką odgrywaną na żywo, przeprowadza widza przez całą paletę emocji – humor, smutek, strach, odwagę aż do pełnej radości. Spektakl, dzięki swojemu przesłaniu, skierowany jest do widza w każdym wieku! Bilety: 15 zł;

 • 21.10 godz.19.00, Teatr Ziemi Rybnickiej
  DKF EKRAN, projekcja filmu „Kult ciała” w reż. Michała Waszyńskiego, z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie

Czesław jest rzeźbiarzem. Poszukuje modelu do swej rzeźby „Nowa Wenus”. Poznaje piękną Hankę. Uważa ją za idealny model i skłania do pozowania. Wkrótce zakochuje się w niej, a ona w nim, miłością gwałtowną, niezrównaną… Pewnego dnia jego przyjaciel baron Stumberg przedstawia mu Hankę jako swoją narzeczoną. Zrozpaczony Czesław szuka zapomnienia w alkoholu. Kiedy Stumberg dowiaduje się o ich miłości, postanawia wyjechać z Hanką, by zapomniała o Czesławie. Odbywają podróż po Europie. Boże Narodzenie spędzają na Riwierze. Hanka wyznaje Stumbergowi, że nie może zapomnieć Czesława, który tymczasem stacza się coraz niżej, choć jego wystawiona w Zachęcie rzeźba zostaje nagrodzona i uznana za arcydzieło. Nikt nie rozpoznaje w obdartym, zarośniętym mężczyźnie jej autora… Kiedy Czesław idzie do swojego atelier, zastaje w nim Hankę, czekającą na niego z utęsknieniem i miłością.
Drugi film Michała Waszyńskiego, twórcy legendarnego „Dybuka”, jest adaptacją skandalizującej jak na swoje czasy powieści erotyczno-psychologicznej Mieczysława Srokowskiego.W roli głownej wystąpił m.in. Eugeniusz Bodo.

Ta polsko-austriacka koprodukcja realizowana m. in. w Warszawie, Budapeszcie i Wiedniu zyskała międzynarodowe uznanie, zdobywając ZłotyMedal na festiwalu filmowym w Nicei. Film został odnaleziony w Królewskim Archiwum Filmowym w Brukseli.
Film został zrealizowany w Warszawie (Polska), Wiedniu (Austria), Budapeszcie (Węgry) oraz Nicei (Francja)
Film został udźwiękowiony, jednakże w polskich kinach – ze względu na wysokie ceny nowej aparatury – pokazywany był w wersji niemej.
Rok 2019 jest rokiem Michała Waszyńskiego.

CZERWIE – niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych.

W skład grupy wchodzi obecnie czterech muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. Grupa zagrala do tej pory ponad 600 koncertów w klubach i na festiwalach w Polsce i Europie m.in. Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania. CZERWIE znajdują się w ścisłej czołówce grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj