Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Starosta Grzegorz Swoboda: ”Trudno oszacować straty, będą bardzo duże”

Facebook Twitter

''Trzy nasze gminy najmocniej ucierpiały podczas czwartkowej nawałnicy'' – mówi starosta raciborski Grzegorz Swoboda. To Krzyżanowice, Krzanowice i Kornowac. Samorządowcy już próbują szacować straty w infrastrukturze, ale będzie to bardzo trudne.

Wielkie ukłony dla strażaków ochotników, którzy w porozumieniu z państwową strażą i jednostkami miejskimi i gminnymi usuwają straty

– dodaje starosta. Wszystkie służby bardzo sprawnie zadziałały. Strażacy wypompowują wodę, ale udrażniają również zanieczyszczone drogi. Tak, aby był przejazd dla mieszkańców i innych służb ratunkowych.

Grzegorz Swoboda: Główna nawałnica w miejscowości Krzyżanowice, Tworków, woda płynęła środkiem drogi, bardzo duże szkody jeżeli chodzi o drogownictwo ale nie tylko, podtopiona linia kolejowa, drogi, wielkie szkody na polach uprawnych. Od wczoraj (13.05.) ogłoszony stan alarmowy na terenie całego powiatu raciborskiego od 19.00. Na chwilę obecną trwa usuwanie wszystkich skutków tej nawałnicy, przeszła w szybkim tempie powodując wiele podtopień, sporo tej wody w domostwach zostało usunięte, ale tak jak mówię przede wszystkim czyszczenia, przejezdność, związane z obsługą, dojazdem karetek, dojazdem do pracy, z usuwaniem tych rzeczy, które na tych drogach zostały naniesione, sporo tego było, więc tu sporo tej roboty.

Trudno oszacować jakie zniszczenia wywołała woda, bo w wielu miejscach, szczególnie na areałach polnych ona jeszcze stoi. Ale powoływane już są komisje, które oceniać będą szkody

– dodaje starosta:

Grzegorz Swoboda: Podtopiła lub zmyła częściowo rzeczy, które zostały zasiane, to bardzo duże straty, które zgłaszają wójtowie poszczególnych gmin. Tutaj jako powiat powołamy komisję  dotyczącą usuwania tych rzeczy namacalnych tzn. tych rzeczy na drogach powiatowych, jest sporo tych rzeczy, które zostały wypłukane, zniszczone, zarówno na drogach gminnych jak i na drogach powiatowych.

Stan alarmowy w powiecie jest ogłoszony do poniedziałku. Jesteśmy w pełnej gotowości

– mówi starosta. Jak wygląda sytuacja na Odrze?

Grzegorz Swoboda: Zostaje częściowo woda przerzucona z tych małych dopływów do zbiornika i systematycznie zostanie spuszczona poprzez Odrę. Tutaj zagrożenie to nie rzeka Odra w chwili obecnej, tylko ta nawałnica która przyszła i te rzeczy, które spłynęły z pól do danych miejscowości.

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj