Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stawy bez wody, karpie będą drogie

Facebook Twitter

Pierwszy raz w historii rybnickiego nadleśnictwa doszło do sytuacji, w której wyschły stawy zarządzane przez leśników. Oczywiście nie wszystkie, ale część z nich boryka się z deficytem wody.

Fot. JirkaF \ pixabay.com

To efekt suszy, z jaką mieliśmy do czynienia przez ostatnie miesiące. Mówi Janusz Foltys nadleśniczy z Rybnika:

Las jednak wymaga wody i jak chodzi o ten rok, to deficyt wody jest wyjątkowy. Nigdy nie było w historii nadleśnictwa Rybnik, żeby stawy również rybne, którymi zarządzamy były bez wody. W tym roku pierwszy raz się zdarzyło, że wiele stawów nie miało wystarczającego zasilania wody i były tylko w części wypełnione, bądź praktycznie suche. To niestety również się przekłada na obniżenie poziomu wód gruntowych i kondycję drzewostanu.

Brak wody w stawach może oznaczać, że hodowane w nich karpie będą na święta drogie- prognozuje nadleśniczy Foltys:

Dzierżawimy stawy i nasi dzierżawcy mają problemy właśnie z wodą. Karpie, które są, które zostały, one są dosyć duże i mimo tego roku to w naszym rejonie i tak ta produkcja karpia jest na jakimś takim przez nich założonym- chociaż minimalnym- poziomie. Myślę, że to może mieć wpływ jednak na cenę karpia i raczej będzie droższy.

Problem jeszcze bardziej widoczny jest w lasach na Opolszczyźnie, które cierpią na skutek suszy. Na kilkuset hektarach już zamierają tam drzewa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022