Tauron Liga Szachowa seniorów za nami. MKSz Rybnik drużynowym mistrzem Śląska [materiał partnera]

Miejski Klub Szachowy w Rybniku najlepszą szachową drużyną w województwie śląskim. Mistrzowska drużyna wygrała wszystkie swoje mecze i tym samym pewnie osiągnęła złoty medal. Warto dodać, że MKSz Rybnik triumfował w tych zawodach w 2018 roku.

Tauron Ekstraliga

Drugie miejsce wywalczyła drużyna Uczniowskiego Klubu Sportowego Pionier Jastrzębie-Zdrój. Srebrna drużyna wygrała 8 swoich pojedynków i ustąpiła jedynie zawodnikom z Rybnika. Szachiści z Jastrzębia w ostatnich latach nie schodzą z podium Drużynowych Mistrzostw Śląska. (2019 – Mistrzostwo, 2020 – trzecie miejsce, 2021 – drugie miejsce).
Na najniższym stopniu podium stanęła waleczna drużyna Klubu Sportowego „Roszada” Żory. Szachiści z Żor wywalczyli 11 meczowych punktów. Tym samym zawodnicy obronili brązowy medal z zeszłego roku.

Zeszłoroczny Mistrz Śląska KŚ AZS Politechniki Śląskiej w Gliwicach uplasował się na czwartym miejscu.

Pozostałe miejsca:
5. UKS „21 Podlesie”
6. TMS Roszada Gliwice
7. KSz SILESIA Racibórz
8. UKS „Pałac Młodzieży” Katowice
Z najwyższym poziomem rozgrywek pożegnały się drużyny zajmujące 9 i 10 miejsce: UKS Ognisko Rydułtowy oraz RKS „MAT” Ruda Śląska.

Warto tutaj dodać, że najmłodsza drużyna Uczniowskiego Klubu Sportowego „Pałac Młodzieży” Katowice, która według posiadanego rankingu była rozstawiona na ostatnim miejscu, po bardzo dobrej grze utrzymała się w Ekstralidze. Indywidualnie zawodnicy również zdobyli medale na swoich szachownicach.

Kibice przed rozpoczęciem Ligi stawiali, że po Mistrzostwo sięgnie drużyna UKS „21 Podlesie”. Szachiście z Katowic byli rozstawieni z pierwszym numerem startowym. Ostatecznie drużyna wywalczyła „dopiero” piąte miejsce.

Tauron I Liga

Bardzo zacięte pojedynki dały dużo emocji kibicom zgromadzonym podczas Tauron Drużynowych Mistrzostw Śląska – I Liga. Do ostatnich rund nie było wiadomo, które drużyny wywalczą awans do Ekstraligi.

Złoty medal w I Lidze wywalczyła drużyna Klubu Szachowego „Skoczek” Czerwionka Leszczyny, która zgromadziła 7 zwycięstw oraz 2 remisy. Srebrny medal zdobyli szachiści z Uczniowskiego Klubu Sportowego Hetman Częstochowa. Zawodnicy z tego klubu wygrali sześć swoich meczy oraz trzy zremisowali. Obydwie drużyny awansowały do Drużynowych Mistrzostw Śląska Seniorów 2023.

Brązowy medal przypadł drużynie juniorskiej HETMAN GKS Katowice. Drużyna ta przegrała swój ostatni mecz z szachistami z Pszczyny i tym samym nie wywalczyła awansu do przyszłorocznej Ekstraligi.

Najlepszy wynik indywidualny uzyskała Sandra Orlik z UKS Hetman Częstochowa (I Liga). Zawodnicza wygrała wszystkie swoje partie i tym samym osiągnęła niesamowity wynik 9 z 9! Na wyróżnienie zasługuje również Wojciech Brożek z KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice II (I Liga), który zgromadził aż 8,5 z 9 partii. Trzeci najlepszy wynik w I Lidze osiągnął Rafał Żak z mistrzowskiej drużyny z Czerwionki-Leszczyny, zdobywając 7,5.

W Ekstralidze trzy najlepsze wyniki uzyskali:

Radosław Dzierżak z MKSz Rynik 7,5; Danie Szczyrba z TMS Roszada Gliwice 7,5 oraz Szymon Walter z UKS „21 Podlesie” 7 punktów.

Szachiści podczas Tauron Drużynowych Mistrzostw Śląska Seniorów rozegrali łącznie aż 648 partii! Pojedyncze partie trwały od kilku minut do aż 4,5 godziny. Podczas całych rozgrywek każdy zawodnik mógł rozegrać maksymalnie 9 partii. Zawodnicy poza pucharami, medalami i nagrodami, zdobyli wyższe rankingi oraz uzyskali łącznie 6 norm na wyższe kategorie.

Zawody odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego na Stadionie Śląskim, który był współorganizatorem mistrzostw.

Partnerami zawodów są firmy: Mokate, Fundusz Górnośląski S.A., Ekoenergia Silesia S.A. Patronat Medialny Dwa Kwadranse, Patronat Radiowy Radio 90.

Więcej na stronie Śląskiego Związku Szachowego.