Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Teatr Ziemi Rybnickiej: Sprawdź repertuar na październik

Facebook Twitter

Październik to od ponad 50 lat czas, w którym wzrasta intensywność organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych. To czas Rybnickich Dni Literatury, najstarszego w Polsce święta słowa pisanego. Będzie się działo w Teatrze Ziemi Rybnickiej, Klubie Kultury Harcówka i po części w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku.

Teatr Ziemi Rybnickiej, repertuar na październik
Teatr Ziemi Rybnickiej

Teatr Ziemi Rybnickiej – repertuar na październik

Przed nami m.in. koncerty: Lucibeli – w ramach festiwalu Siesta w Drodze, recital piosenek Edith Piaf w wykonaniu znakomitej wokalistki pochodzącej z Rybnika Karoliny Hozer, Gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz połączona z koncertem Katarzyny Groniec, spektakl o relacjach międzyludzkich „Miłostka” – w wykonaniu rybnickiego Teatru Na Pół. Ponadto wystawy malarstwa w teatrze i spotkania autorskie w bibliotece- w tym z Marcinem Kydryńskim i Katarzyną Groniec.

02.10.2023, godz. 13.00. Kino nie tylko dla Seniora: „Niezwykła wędrówka Harolda Fry”

Brytyjski dramat w reżyserii Hettie Macdonald jest oparty na powieści Rachel Joyce pod tym samym tytułem. Historia niezwykłego człowieka, który wyrusza w niezwykłą podróż. Harold wiedzie życie bez szczególnego celu, dopóki nie dowiaduje się, że jego dawna przyjaciółka Queenie umiera.

Wyrusza w wędrówkę przez Anglię, aby się z nią zobaczyć. Podróż Harolda stanowi celebrację życia, która pomaga nam sobie uświadomić, że porażka i strata – tak samo jak sukces i radość – mogą nas ukształtować. Czas trwania: 1 godz. 48 min. Reż: Hettie Macdonald. Prod. Wielka Brytania 2023. Gatunek: dramat. Obsada: Jim Broadbent, Penelope Wilton, Linda Bassett, Joseph Mydell.

2.10.2023, godz.19.00. DKF Ekran: „Turkusowa suknia”

Halim jest krawcem zajmującym się szyciem tradycyjnych marokańskich kaftanów, których stworzenie wymaga niezwykłej pieczołowitości, wyczucia piękna, umiejętności i czasu. Wraz z żoną Miną prowadzą swój zakład i wiodą spokojne, pozornie szczęśliwe życie. Oboje jednak starają się odrzucić prawdę i żyć jak do tej pory. A prawda jest taka, że Halim jest gejem, a Mina powoli umiera na nowotwór.

Sytuacja zmienia się wraz z pojawieniem się Youssefa, praktykanta, którego zatrudniają i którego zaczyna łączyć z Halimem coraz silniejsza więź uczuciowa
Scenariusz i reżyseria: Maryam Touzani. Gatunek – melodramat. Produkcja: Francja, Maroko, Belgia, Dania.

3.10.2023, godz. 19.00. Koncert „ABBA i Inni – Symfonicznie”

Niewiele zespołów może się pochwalić faktem, że stało się symbolem muzycznym całej dekady, było głównym towarem eksportowym swojego kraju oraz że na podstawie jego muzyki napisano musical, który potem doczekał się ekranizacji. A to wszystko stało się udziałem czwórki skandynawskich wykonawców: nie wyobrażamy sobie lat ’70 bez „Waterloo”, „Honey, Honey”, „Money, Money, Money”, tak jak nie wyobrażamy sobie Szwecji bez ABBY, zaś film „Mamma mia!” był wydarzeniem w roku 2008.

Wszyscy, którzy bawili się przy muzyce zespołu Boney M. czy Modern Talking, również odnajdą się znakomicie w atmosferze naszego koncertu: obiecujemy uśmiech i wzruszenie, powrót wspomnień i świetną zabawę dzisiaj, bo przecież „szczęściem jest pozostać bliskimi sobie jak dzieci”, jak głoszą słowa piosenki „Felicità” – największego przeboju duetu Al Bano i Romina Power, którego muzyka także zabrzmi podczas tego niezwykłego wieczoru…Na scenie chór, balet, orkiestra i soliści!

6.10.2023, godz. 17.00 i 20.00. Koncert Wiedeński 3 – NOWY PROGRAM – Orkiestra Księżniczek wystąpi w Teatrze dwukrotnie!

Koncert Wiedeński 3 – NOWY PROGRAM – Orkiestra Księżniczek – znakomici soliści, wspaniałe kreacje wokalne, międzynarodowy balet, projekcje multimedialne, a przede wszystkim pierwsza na Świecie Orkiestra Księżniczek!

Zabrzmią najpiękniejsze wiedeńskie melodie oraz największe przeboje z repertuaru światowego. To wszystko do zobaczenia i usłyszenia w całym kraju podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej! Koncert Wiedeński 3 – NOWY PROGRAM – Orkiestra Księżniczek to największe, ponadczasowe i wiecznie bliskie sercom melomanów przeboje – nieśmiertelne arie i duety, a także najbardziej znane walce i polki Johanna Straussa, największe przeboje wiedeńskiej operetki oraz niezliczona ilość muzycznych niespodzianek z całego Świata!

Nie zabraknie muzycznych żartów i skeczów. Tego wieczoru Artyści udowodnią, że muzyka łączy pokolenia i nie zna granic! Koncert Wiedeński 3 – NOWY PROGRAM – Orkiestra Księżniczek to połączenie klasycznej formy i kunsztu z młodością, wdziękiem, werwą i niespotykaną muzykalnością artystów wykonujących to jedyne w swoim rodzaju widowisko.
Wystąpią między innymi: Anna Ciereszko, Karolina Jędrzejczyk, Sylwia Frączek, Agnieszka Grabowska, Sławomir Naborczyk, Aleksander Kruczek, Tomasz Tracz, Andrzej Tulik, Piotr Łukaszczyk i Maciej Gogołkiewicz.

Koncert Wiedeński 3 – NOWY PROGRAM – Orkiestra Księżniczek to także olśniewające kreacje artystów, przepiękne suknie balowe solistek oraz pierwszej na Świecie Orkiestry Księżniczek wykonującej to niezwykłe widowisko. Artyści przeniosą Państwa do bajkowego Świata. Tutaj każdy może bujać się w rytm muzyki oraz śpiewać wraz z nami najpiękniejsze melodie.

8.10.2023, godz. 17.00. TREElogia

Wernisaż wystawy malarstwa Marii Malczewskiej (Galeria Sztuki) oraz wystawy grupy malarskiej Artystycznie Aktywni (Galeria Oblicza). Inauguracja 54. Rybnickich Dni Literatury

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył recital Jacka Glenca. Galeria Sztuki / Galeria Oblicza Teatru Ziemi Rybnickiej.

09.10.2023, godz. 13.00. Kino nie tylko dla Seniora: „Prawdziwe życie aniołów”

Czy kiedy aktor traci słowa, przestaje być aktorem? Adam jest u szczytu sławy. Scena to jego życie i często wybiera aktorstwo, zaniedbując relacje z najbliższymi. Kiedyś wcielił się w grzesznego, ale szlachetnego anioła. Teraz potrzebna jest mu jego pomoc. Adam ma poważny udar. Lekarze walczą o jego życie, ale nie dają szans na powrót do „żywych”. Jego żona Agnieszka wierzy, że mimo śpiączki jej mąż gdzieś tam jest. Trzeba do niego dotrzeć i zmobilizować do powrotu. A potem nauczyć wszystkiego od podstaw, bo choroba odbiera mowę i sprawność ciała.

Rozpoczyna się walka o spełnienie obietnicy, że Adam kiedyś stanie na scenie i zagra. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii kina aktor po udarze, cierpiący na afazję i paraliż, gra główną rolę. Film inspirowany historią Krzysztofa Globisza. Czas trwania: 1 godz. 17 min. Reż: Artur W. Baron. Prod. Polska 2022. Gatunek: dramat. Obsada: Krzysztof Globisz, Kinga Preis, Jerzy Trela, Anna Dymna.

9.10.2023, godz.19.00. DKF Ekran: „Teściowie 2”

Komiczno-ironiczna opowieść o tym jaki jest stan małżeństwa z trzydziestoletnim stażem, o różnicy pokoleniowej w związku, która wciąż wydaje się być tematem tabu oraz o tym czy w ogóle warto brać ślub. Reżyseria – Kalina Alabrudzińska. Scenariusz – Marek Modzelewski. Gatunek – komedia. Produkcja – Polska. Czas trwania: 1 godz. 35 min.

11.10.2023, godz. 18.00.  Koncert Symfoniczny

Uroczysty Koncert Symfoniczny z okazji Jubileuszu 90–lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, ze specjalnym udziałem Adama Makowicza. Gala wręczenia Złotej Honorowej Lampki Górniczej.

Wystąpią: Adam Makowicz – fortepian i Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.
Program koncertu: Adam Makowicz – Kompozycje własne na fortepian i orkiestrę, Felix Mendelssohn-Bartholdy – IV Symfonia A-dur „Włoska” op. 90.

12.10.2023, godz. 17.00. „Milagro. Dziennik kubański”

Spotkanie z Marcinem Kydryńskim wokół jego najnowszej książki. Prowadzenie: Aleksander Gortat

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna , J Szafranka 7 54. Rybnickie Dni Literatury.

12.10.2023, godz. 19.00. SIESTA w Drodze – wystąpi Lucibela. Prowadzenie koncertu – Marcin Kydryński

Powiedzieć, że jest być może najbliższa legendarnej Cesarii, to jednak trochę skrzywdzić tę młodą artystkę. Jej głos, o rzadko spotykanej szlachetności, szerokim paśmie i głębi wyrazu jest doskonale własny. Choć z drugiej strony sporo w tym porównaniu prawdy. Lucibela, urodzona w niesławnym Tarrafal, gdzie reżim Salazara więził opozycjonistów, wychowana na Wyspach, śpiewa muzykę tradycyjną. Podczas gdy Sara Tavares, Mayra Andrade czy Dino di Santiago flirtują z klubowymi rytmami – Lucibela, niczym Wynton Marsalis w jazzie, dba o przetrwanie źródeł.

Zaczynała w hotelowych barach wysp Sal i Boa Vista, śpiewając piosenki Cesarii, Titiny, Bany. Nieuchronnie, jak wszyscy artyści kabowerdyjscy, chciała sprawdzić się w Lizbonie. Przez kilka lat śpiewała tam z zespołem Nos Raiz (nasze korzenie) pod gołym niebem, na starej przystani przy centralnym placu miasta. Ilekroć brzmiał tam jej głos, tłum gęstniał i nie rozchodził się aż do ostatniej piosenki. Z zespołem nagrała kilka utworów na płytę Conquistador w 2017 roku. Było jednak oczywiste, że talent tej miary potrzebuje światowej ekspozycji.

Lucibelę usłyszał nieomylny Jose da Silva, odkrywca Cesarii i właściciel firmy płytowej Lusafrica. Zaprosił ją do studia w Paryżu i znalazł najznakomitszych muzyków na pierwszą autorską płytę. Nie ulega wątpliwości, że mamy przed sobą jeden z największych talentów dekady. Pierwszy album – Laco Umbilical zwiastował lata olśnień i wzruszeń i wtedy też zaprosiliśmy Lucibelę do Polski po raz pierwszy. Rok 2022 przyniósł kolejną fenomenalną płytę i światową trasę: Amdjer. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, mogąc raz jeszcze zaprezentować głos, który zachwycił cały świat.


14.10.2023, godz. 9.00. „Rysunek kreatywny” – warsztaty rysunkowe przy kawie inspirowane martwą naturą. Prowadzenie: Barbara Budka

Zajęcia opierają się o ćwiczenia rysunkowe, rozwijające umiejętności manualne i poszerzające zdolności obserwacyjne. Zapewniamy wszystkie materiały a wykonane prace uczestnicy zabierają do domu. Galeria Oblicza TZR. UWAGA! Liczba miejsc ograniczona! Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca na warsztatach, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy wyłącznie w pracowni reklamy TZR do 9.10.2023: tel. 32 42 23 246 lub e- mail: [email protected].

14.10.2023, godz. 18.00. Koncert Galowy z okazji 70-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Siedem dekad działalności artystycznej – to droga, którą przebył Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” od 1 lipca 1953 roku, osiągając autorytet i znaczenie w kraju oraz na arenie międzynarodowej. Zespół „Śląsk” jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów. Odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, realizując ponad 9 tysięcy koncertów dla ponad 27. milionów widzów.

Koncert Galowy z okazji 70-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” to kompozycja najbardziej znanych i spektakularnych pieśni oraz tańców ludowych i narodowych, które przez 70 lat przynosiły sławę „Śląskowi” w Polsce i na Świecie. Na jubileuszowy program artystyczny w dużej mierze składają się kompozycje założyciela Zespołu „Śląsk” – Stanisława Hadyny, a także Wojciecha Kilara, Czesława Płaczka i Ireneusza Łojewskiego, oraz choreografie Elwiry Kamińskiej, Juraja Kubanki, Hanny Chojnackiej, Władysława Stefanika i innych twórców.

Podczas koncertu zostaną zaprezentowane największe przeboje Zespołu: pieśni chóralne m.in.: „Karolinka”, „Starzyk”, „Szła dzieweczka”, ”Głęboka studzienka”, „Gdybym to ja miała”, „Do Krakowa” oraz tańce ludowo-narodowe m.in. „Trojak”, ”Tańce podhalańskie”, „Kujawiak – Oberek” i „Krakowiak”. Bilety do nabycia w kasie TZR.

14.10.2023, godz. 20.00. Edith Piaf – recital piosenek w wykonaniu Karoliny Hozer i Pawła Ramilowskiego w Klubie Kultury Harcówka TZR

Muzyczna podróż w świat marzeń i tęsknot legendy piosenki – Edith Piaf. Koncert w którym zabrzmią znane melodie francuskiego „Wróbelka”. Usłyszymy „Non, je ne regrette rien”, „Padam” czy „La vie en rose” i inne ponadczasowe piosenki tej niezwykłej artystki w polskich tłumaczeniach. Na estradzie – rybniczanka Karolina Hozer – vocal i towarzyszący jej przy fortepianie Paweł Ramilowski.

Karolina Hozer jest absolwentką klasy wokalnej w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. Współzałożycielka zespołu Kawa z Mlekiem, z którym w 2019 roku wydała debiutancki album ,,Human for Human”. Laureatka wielu wyróżnień i nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Żorach, na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki w Andrychowie, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej Danielka oraz Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej. Od 2022 roku jest również aktorką Teatru Miejskiego w Nysie, gdzie można ją podziwiać w roli ,,Edith Piaf” w sztuce Evy Pataki – ,,Edith i Marlene” oraz ,,Gladys” w angielskiej farsie Raya Conneya ,,Okno na parlament”.

Paweł Ramilowski, fortepian – absolwent SM I st. Im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. We Wrocławiu. Pobierał lekcje fortepianu jazzowego u Marcina Lutrosińskiego. Obecnie student na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. Przygodę z muzyką rozpoczął od gry na akordeonie, jednak to fortepian okazał się instrumentem dającym mu największą swobodę w dzieleniu się emocjami poprzez dźwięki. Doskonale odnajduje się w wielu gatunkach muzycznych – od klasyki, po jazz który jest najbliższy jego sercu. Klub Kultury Harcówka TZR, ul. Zakątek 19.

16.10.2023, godz. 13.00. Kino nie tylko dla Seniora: „Na pełny etat”

Julie (Laure Calamy) dokłada wszelkich starań, by pogodzić wychowanie dwójki dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że mieszka poza miastem, a codzienne dojazdy zajmują jej sporo czasu w i tak napiętym już grafiku. Kiedy wreszcie otwiera się przed nią szansa zawodowego awansu, jak na złość wybucha ogólnokrajowy strajk. System transportu publicznego, od którego uzależniona jest bohaterka, zostaje całkowicie sparaliżowany.

Zdezorientowani ludzie tłoczą się na peronach i przystankach, coraz bardziej zniecierpliwieni całą sytuacją. Mimo tych przeszkód kobieta jest zdeterminowana, by dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną. Zdaje sobie sprawę, że ta szansa może się nie powtórzyć. Obsada: Laure Calamy, Anne Suarez, Genevieve Mnich.

16.10.2023, godz.19.00. DKF Ekran: „Cicha dziewczyna”

Irlandia, rok 1981. Cicha dziewczyna” to opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu.

Nagrodzony na Berlinale film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa. Scenariusz i reżyseria – Colm Bairéad. Gatunek – dramat.

18.10.2023, godz. 18.00. „Miłostka”, autorski spektakl Teatru Na Pół. 54. Rybnickie Dni Literatury

O miłości. Uczymy się chodzić, mówić, pisać i czytać, a to wszystko, by ostatecznie nauczyć się też kochać. Bo okazuje się, że robimy kroki do wystarczająco drogiej knajpy, wcześniej czytając niegórnolotny artykuł o pierwszym razie, piszemy niezgrabny i przejmująco szczery list, a w końcu wypowiadamy, bojąc się odpowiedzi, pierwszy raz: ,,kocham”. Miłostka to zapis tych pierwszych trudów, prób, doświadczeń i eksperymentów w relacjach romantycznych. Chcemy przypomnieć te pierwsze chwile komuś, kto zapomniał, że kiedyś były i dodać otuchy tym, którzy sami zmagają się z nauką kochania. Czujcie się zaproszeni do wzruszeń.

Tekst: Zuzanna Kralka i zespół aktorski. Reżyseria i scenografia: Mateusz Zbigniew Suchan. Muzyka: Piotr Tkocz. Zespół: Karolina Strupowska – fortepian, Nikola Kruk – wiolonczela. Na scenie: Asia – Anna Leitner | Weronika – Kinga Nowosielska | Klara – Julia Kobus | Emilia – Magda Reclik | Pola – Patrycja Paczos | Grzegorz – Patryk Księżyk | Kamil – Jan Leszczyniak | dublerka/suflera – Anna Michalik. Produkcja: Teatr Ziemi Rybnickiej | Premiera: 22.04.2023.

18.10.2023, godz. 18.00. „Kundle”.

Spotkanie z Katarzyną Groniec wokół jej najnowszej książki. Prowadzenie: Aleksandra Klich. 54. Rybnickie Dni Literatury

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. J. Szafranka 7. Wstęp wolny.

20.10.2023, godz. 18.00. „Czy ty to Ty?”. Spektakl komediowy w reżyserii Roberta Talarczyka

Nieoczekiwana zmiana miejsc, czyli w pogoni za szczęściem!

Współczesne, wielkomiejskie osiedle. Harold wraca po pracy do domu. Zajęta przygotowaniem rodzinnego obiadu Honey, prowadzi z nim rutynową, popołudniową rozmowę. Dzień jak co dzień. Żadne z nich nie dostrzega nawet, że coś tu się nie zgadza, bo… On trafia do obcego mieszkania, a Ona w ferworze domowych obowiązków, bierze go za swojego małżonka. Nie ta żona, nie ten mąż! Gdy bohaterowie orientują się, że zaszła pomyłka, zdarzenia przybierają nieoczekiwany obrót…

Zabawna, a zarazem bardzo życiowa komedia obyczajowa o miłości, związkach, skrywanych pragnieniach i tłumionych frustracjach, w pędzącym świecie XXI wieku. To sztuka o nas! W tej historii przedstawionej przez Johna Tobiasa, możemy przejrzeć się niczym w lustrze i jednocześnie szczerze pośmiać z samych siebie, podchodząc do wielu spraw z przymrużeniem oka.

Uwikłani w schematy, funkcjonując według powszechnie przyjętych szablonów, cierpiąc na ciągły niedoczas, porzucamy swoje marzenia. Efekt? Pogrzebana spontaniczność, zagłuszone prawdziwe „ja” oraz nieustająca, choć umiejętnie wypierana, tęsknota za wolnością i porywami serca. I choć kompaktowy świat, na każdą dolegliwość ciała lub duszy, zawsze znajdzie skuteczną pigułkę, to jednak głęboko skrywane pragnienia potrafią zupełnie nieoczekiwanie dojść do głosu. Jednak kiedy już zdobędziemy się na odwagę, żeby zawalczyć o inne życie, zalewa nas fala wątpliwości. Czy to wytęsknione, wyidealizowane życie, będzie lepsze? Czy warto ryzykować utratą dotychczasowej, wypracowanej stabilizacji? Czy aby na pewno trawa u sąsiada jest bardziej zielona?

Obsada: Annna Dereszowska, Daria Widawska, Łukasz Nowicki, Maciej Rolnicki. Tłumaczenie – Elżbieta Woźniak. Reżyseria – Robert Talarczyk. Opracowanie muzyczne – Przemysław Sokół. Choreografia – Krzysztof Adamski. Kostiumy i scenografia – Adrianna Gołębiewska. Bilety: od 80 zł . Organizator: Agencja Przemysław Galant

Widzowie uczestniczący w spektaklu „Czy Ty to Ty?” narażeni są na działanie świateł stroboskopowych, które będą wykorzystywane podczas przedstawienia (światła te mogą doprowadzić do ataku epilepsji)

21.10.2023, godz. 18.00. „Konstelacje”

Koncert Katarzyny Groniec promujący najnowszą płytę Artystki oraz Gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Przed koncertem, o godzinie 18.00 odbędzie się uroczysta Gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” (ok.40 minut).

Katarzyna Groniec: laureatka głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988); debiutowała rolą Anki w musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym (1991). W 1997 roku na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła Grand Prix, Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy, gdzie zaśpiewała „Zdemaskowanie piosenki” Hemara oraz „Amsterdam” Brela. W kwietniu 2008 roku Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego – za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej.

Wyjątkowa wokalistka i osobowość polskiej sceny. Niekiedy cały teatralny zespół nie jest w stanie dostarczyć tylu emocji i tak umiejętnie przenieść słuchaczy w świat o którym opowiada. A opowiada niezwykle przejmująco i wiarygodnie, dzięki czemu po chwili każdy przenosi się w świat kreowany słowem i melodią. Jej występy to przejmujące spektakle, a widzowie od początku czują realistyczność wszystkich historii.

Towarzyszący artystce muzycy w idealny sposób dozują emocje budując niepowtarzalny nastrój. Bilety: 70 zł | 20% zniżki dla posiadaczy Rybnickiej Karty Mieszkańca „Rybka”, do nabycia w kasie TZR.

22.10.2023, godz. 16:00 i 18:30. „Imię”, spektakl komediowy w doskonałej obsadzie aktorskiej

„Imię” nie jest komedią pozbawioną refleksji, a śmiech bywa tutaj gorzki. Wybór imienia dla syna wywoła prawdziwą burzę emocji! Mądry i odświeżający spektakl, w którym każdy widz znajdzie coś dla siebie.

Zwyczajny wieczór w gronie przyjaciół zmienia się w prawdziwą bitwę. Spektakl w wykonaniu najlepszych polskich aktorów daje wiele okazji do śmiechu i prowokuje do refleksji. „Imię” to francuska sztuka, której filmowa adaptacja ściągnęła do kin rekordową liczbę widzów. Film porównywano miedzy innymi do „Boga mordu” (filmowa „Rzeź” Romana Polańskiego). Także w polskiej, teatralnej wersji „Imię” jest komedią inteligentną – daje wiele okazji do śmiechu, ale też do refleksji.

Wszystko dzieje się podczas kolacji wyprawianej przez profesora literatury Pierre’a (Szymon Bobrowski) i jego żonę Elisabeth (Małgorzata Foremniak) w ich paryskim mieszkaniu. Goście to przyjaciele domu – puzonista Claude (Marcin Hycnar/Mateusz Banasiuk), brat Elisabeth, błyskotliwy przedsiębiorca Vincent (Wojciech Malajkat) oraz jego dużo młodsza, ciężarna partnerka Anna (Dorota Krempa).

Przebieg spotkania wydaje się doskonale przewidywalny. Jednak tym razem typowe drobne sprzeczki zmieniają się w prawdziwą bitwę. A całe zamieszanie wywoła niewinne z pozoru pytanie: czy macie już jakiś pomysł na imię?

Obsada: Małgorzata Foremniak, Dorota Krempa/Irena Melcer, Szymon Bobrowski, Wojciech Malajkat, Mateusz Banasiuk/Marcin Hycnar/Igor Obłoza. Czas trwania: 100 minut.

23.10.2023, godz.19.00. DKF Ekran: „Doppelgänger. Sobowtór”

Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans (Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Bitner (Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

Reżyseria – Jan Holoubek. Scenariusz – Andrzej Gołda. Gatunek – thriller, psychologiczny, polityczny. Produkcja – Polska. Czas trwania: 1 godz. 59 min.

27.10.2023, godz 18.00. „Alicja w Krainie Czarów” – spektakl dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Po raz kolejny sięgamy kolejny po klasykę literatury i popkultury, aby pokazać ją w zupełnie nowym, niespotykanym wymiarze. 27.10.2023 roku o godzinie 18.00, zabieramy Was w podróż do niezwykłej Krainy Czarów na spotkanie z jej osobliwymi bohaterami: Alicją, Kapelusznikiem i Czerwoną Królową. Przemierzając tę wyjątkową krainę uczestniczymy w szalonym podwieczorku, partii krokieta czy kadrylu z homarami.

Spektakl łączy w sobie elementy teatru dramatycznego, lalkowego oraz teatru tańca. Jest dostosowany do wszystkich grup wiekowych, począwszy od 7 do 107 roku życia. Może być uzupełnieniem omawianej lektury szkolnej, jak również przyjemnym spotkaniem dorosłego widza z Królową Sztuk.

Spektakl jest produkcją Teatru Ziemi Rybnickiej we współpracy z Teatrem Lalek Marka Żyły. Scenariusz i reżyseria: Marek Żyła. Czas trwania spektaklu: 60 minut. Bilety: 25 zł ulgowe | 40 zł normalne | 20% zniżki dla posiadaczy Rybnickiej Karty Mieszkańca „Rybka”.

29.10.2023. godz. 18.00. XI Festiwal im. H.M.Góreckiego „U źródeł sławy” – „Młodzi Laureaci Międzynarodowych Konkursów Muzycznych”

Koncert symfoniczny, podczas którego wystąpią soliści, laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rybnickiej pod dyr. Sławomira Chrzanowskiego.

  • Cezary Rembisz – fagot (NOSPR): C.M.Weber- Koncert F-dur na fagot i orkiestrę.
  • Piotr Nowak – trąbka (NOSPR): A.Arutunian- Koncert As-dur na trąbkę i orkiestrę.
  • Kinga Bezpalko – obój, laureatka konkursu w Jastrzębiu Zdroju oraz XVII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Krakowie: J.N.Hummel- Introduction, Theme and Variation, Op.102 na obój i orkiestrę, Gaja Wilewska – skrzypce, Henryk Wieniawski – Fantazja brillante na tematy z opery ,,Faust” Charlesa Gounoda op.20; laureatka Grand Prix 16 Ogólnopolskiego Forum – Rybnik 2022.

30.10.2023, godz. 13.00. „Pierwszy dzień mojego życia”

Film opowiada o grupie osób, które tuż przed popełnieniem samobójstwa spotykają pewnego tajemniczego mężczyznę (w tej roli Toni Servillo). Nieznajomy namawia ich do zawarcia paktu. Przez tydzień cała czwórka będzie miała przywilej obserwowania siebie z zewnątrz. Mężczyzna pokaże im, co się stanie, gdy odejdą, co zostawią, co stracą, jaka będzie reakcja przyjaciół i krewnych, zobaczą spełnione życzenia, z których już zrezygnowali. Po siedmiu dniach będą musieli podjąć ponownie decyzję. Czy to, co zobaczyli, przekona ich, że przed nimi pierwszy dzień nowego życia?

Czas trwania: 2 godz. 1 min. Reż: Paolo Genovese. Prod. Włochy 2023. Gatunek: komedia. Obsada: Toni Servillo, Valerio Mastandrea, Margherita Buy, Sara Serraiocco.

30.10.2023, godz.19.00. DKF Ekran: „Święto ognia”

Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma z nią starsza siostra Łucja (Joanna Drabik) – wschodząca gwiazda Baletu Narodowego, która właśnie stanęła u progu wielkiej kariery.

Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie. Scenariusz i reżyseria – Kinga Dębska.

Gatunek – komedia obyczajowa.

Teatr Ziemi Rybnickiej – Kino dla Seniora

Teatr Ziemi Rybnickiej – DKF Ekran

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 maja 2024