Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

OFPA 2023: Laureatka Grand Prix nie odebrała nagrody, bo…

Facebook Twitter

OFPA 2023, czyli największy festiwal piosenki artystycznej za nami. Mnóstwo wzruszeń, łez radości. Nagrodę główną czyli Grand Prix zdobyła Joanna Wojtkiewicz, pierwsza nagroda powędrowała do Katarzyny Kozuby.

OFPA 2023

Poznaliśmy laureatów 27 Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2023 w Rybniku. W konkursie wystartowało blisko 60 wokalistów i wokalistek, a najlepsza 10 zaśpiewała wczoraj (23.09) w koncercie finałowym. Jury miało trudne zadanie wyłonienia najlepszych, w tym roku poziom był bardzo wyrównany. Co brano pod uwagę oceniając występy – mówi zasiadająca w jury, laureatka OFPY sprzed lat, Iwona Loranc:

Iwona Loranc: Bardzo pracowity był ten czas. Rzeczywiście wysoki poziom. Wzięliśmy na siebie dużą odpowiedzialność. Jest to niesprawiedliwe., bo to zawsze konkurs., to jest taka gra. W sumie kierowałam się tym, jak interpretacja przepływała, na zasadzie jakiegoś feelingu, prawdzie tego, który prezentował piosenkę, więc jakoś tak łączyłam piosenkę z wykonawcą. To jest taki strzał. To nie jest takie zero-jedynkowe, to są odczucia nasze i chyba na tym polega też bycie w jury.

Werdykt jury odczytał jego przewodniczący, profesor Jacek Glenc, ale co ciekawe Grand Prix nie udało się wręczyć.

Nagroda ta trafiła do Joanny Wojtkiewicz. To suma 8 tysięcy złotych. Okazało się, że zwyciężczyni OFPy musiał pilnie wyjechać w sprawach rodzinnych ale wystąpiła podczas niedzielnego koncertu galowego. To wtedy udało nam się z nią porozmawiać:

Joanna Wojtkiewicz: Jest mi super, super miło, że udało się zdobyć Grand Prix, ale przede wszystkim, że po prostu mogliśmy zaśpiewać, zagrać piękne utwory. Ja tak naprawdę w konkursie OFPA wystąpiłam pierwszy raz w tym roku i jestem pod wrażeniem gigantycznym jak piękna to jest atmosfera i jak pięknie różni wszyscy byliśmy. To taka bardzo koncertowa atmosfera, nie taka konkursowa. Wszyscy byliśmy kompletnie inni i według mnie wygrani są ci, którzy wyszli na scenę.

OFPA 2023: Jedna z laureatek musiała wyjechać

Pierwsze miejsce przyznano pochodzącej ze Szczecina Katarzynie Kazubie, która od wielu lat występuje na scenie z mężem Maciejem:

Katarzyna Kozuba: Na razie jestem w szoku, bo tak się skupiłam na tym, żeby dać rady wstać, jeśli ktoś mnie zawoła. Nie do końca wiem, co się wydarzyło dzisiaj. Jestem zaszczycona., no co mogę powiedzieć? Jestem przeszczęśliwa, tym bardziej, że mam dużo więcej lat od młodzieży, z którą dzisiaj miałam zaszczyt występować. mam 40-tkę, także to miło, że ktoś zwrócił na mnie uwagę. To grono tych dziesięciu osób finalistów, w którym się znalazłam, to dla mnie jest wielki zaszczyt, bo to niesamowicie zdolne bestie, także jestem wniebowzięta. Nie spodziewaliśmy się dzisiaj żadnych wyróżnień, nagród czy nominacji do kolejnego festiwalu. Także fantastyczne wyróżnienie, naprawdę.

OFPA 2023: Drugie miejsce dla studenta. To był dla niego już drugi festiwal

Drugie miejsce w konkursie zajął pochodzący z Armenii, student Akademii Muzycznej w Katowicach, Sargis Daftian:

Sargis Daftian: Znałem już ten festiwal, ponieważ byłem na nim dwa lata temu i napisałem nowe utwory i pomyślałem, że chciałbym je skonfrontować tutaj na festiwalu. Bardzo się cieszę, że tutaj jestem. Tu zawsze panuje bardzo fajna atmosfera.  Ja myślę, że bardzo fajnym wyróżnieniem i takim dostrzeżeniem przez jurorów, że im się podobało. Bardzo się z tego cieszę. Takie są konkursy, że trzeba to też  jakoś uporządkować notami i po prostu bardzo się cieszę z każdego wyróżnienia.

Dodajmy, że wczoraj po koncercie finałowy konkursu w siedzibie Fundacji Elektrowni Rybnik wystąpiła Hanna Banaszak, dziś (25.09) koncert laureatów OFPy i występ kolejnej gwiazdy, Ani Dąbrowskiej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj