Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To było podpalenie lasu. Alarm w Kuźni Raciborskiej

Facebook Twitter

Pali się las - takie zgłoszenie odebrali wczoraj (28.05.) strażacy z Raciborza. Nie mieli wątpliwości to było podpalenie.

las
fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska

Kto mógł podpalić las?

Dzwonili mieszkańcy Kuźni Raciborskiej, którzy w lesie w okolicach ulicy Działkowców zauważyli dym. Na miejsce pojechały 4 strażackie zastępy. Okazało się, że płonie ściółka leśna.

Na szczęście ogień udało się szybko opanować, spaleniu uległo runo na powierzchni 10 metrów kwadratowych.

Strażacy nie mają wątpliwości, że przyczyną pożaru było podpalenie. Jego sprawcy szuka policja.

A co powinniśmy robić, gdy zauważymy w lesie ogień? Przede wszystkim zachowajmy spokój i starajmy się działać racjonalnie.

Należy zaalarmować osoby będące w strefie zagrożenia oraz niezwłocznie zawiadomić właściwe służby ratownicze – numery telefonów alarmowych są bezpłatne i czynne całodobowo, to jest poprzez numer 998 najbliższą Państwową Straż Pożarną lub poprzez jednolity Europejski Numer Alarmowy 112 (alarmujemy właściwe Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego).

W zgłoszeniu należy podać możliwie najdokładniej gdzie się pali, co się pali i ile się pali (np.: pali się ściółka w starszym lesie iglastym koło parkingu przy drodze asfaltowej za miejscowością X w stronę wsi Y, można wskazać punkt charakterystyczny otoczenia, jeśli jest taka możliwość, można również podać pozycję GPS. Poinformujmy, czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, czy nie widać innych zagrożeń. Podajemy swoje nazwisko i imię oraz numer telefonu jako powiadamiającego o pożarze.

Nie odkładamy telefonu do czasu uzyskania potwierdzenia zgłoszenia przez dyspozytora, być może zajdzie potrzeba udzielenia dodatkowych informacji. Oczywiście należy wykonywać polecenia przekazywane przez dyspozytora lub służbę dyżurną.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj