Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Walentynki z gwiazdami w Wodzisławskim Centrum Kultury

Facebook Twitter

Spektakl na pograniczu teatru i kabaretu. Dowcipny przekaz o międzynarodowych stereotypach, sile mediów i roli celebrytów we współczesnym świecie. "Pod niemieckimi łóżkami", w których zobaczymy Tamarę Arciuch, Bartłomieja Kasprzykowskiego i Bartosza Opanię już 14 lutego o godz. 17:30.

Przedstawienie „Pod niemieckimi łóżkami” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego to teatralna impresja na temat książki wydanej w Niemczech pod tym samym tytułem. Bohaterką spektaklu jest polska sprzątaczka, wygarniająca wstydliwe brudy spod stereotypowo schludnych łóżek swoich niemieckich pracodawców.

Justyna (Tamara Arciuch) w dowcipny i bezpośredni sposób obala stereotypy dotyczące „tych czystych” Niemców, pokazuje ich słabości i uprzedzenia. Tymczasem w Polsce dzięki wydanej książce staje się bohaterką, celebrytką i gwiazdą. Stopniowo ubierana przez media w kolejne brokatowe płaszcze sławy, ugina się pod ich ciężarem i spada z plastikowego postumentu. Historia o niemieckich brudach, polskich celebrytach oraz blaskach i cieniach sławy przeznaczona dla widzów dorosłych.

Spektakl nie jest jednak prostym przeniesieniem na scenę szokujących historii z książki. Jest ona jedynie inspiracją i pretekstem do stworzenia spektaklu, nad którego treścią pracowali również sami aktorzy. To bezkompromisowa satyra, której ostrze skierowane jest w równym stopniu w kierunku „złych” Niemców, „dobrych” Polaków i innych nacji. Wyśmiewane są wszelkie ludzkie obyczajowe grzechy i grzeszki, bez dorabiania do nich ideologii czy przyklejania narodowych etykietek. Nikt nie może tu liczyć na taryfę ulgową: ani autorka książki, ani media, które anonimową sprzątaczkę kreują na celebrytkę, a nawet na narodową bohaterkę.

To jacy tak naprawdę jesteśmy, a jacy są ci wstrętni Niemcy? Odpowiedź na to pytanie ze sceny nie padnie, bo twórcy przedstawienia nie chcą zbawiać świata, wolą go zabawiać. Padnie więc mnóstwo naprawdę dobrych tekstów, które rozbawią publiczność do łez. I przestanie być istotne, jakie tak naprawdę te łóżka są: niemieckie czy polskie…

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj