Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław: koncert z okazji wybuchu I powstania śląskiego

Facebook Twitter

To wyjątkowy projekt, który powstał z wyjątkowej okazji. Mowa o płycie "Iskry w popiele" wydanej z okazji setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

W piątek (13.12.) w Wodzisławskim Centrum Kultury specjalny koncert, w którego czasie wykonane zostaną utwory właśnie z tego krążka:

Powstał duży- można powiedzieć- wielopokoleniowy projekt opowiadający o tych wydarzeniach, płyta inspirowana tymi wydarzeniami. Taka próba opowiedzenia tej historii I powstania na rockowo, gitarowym brzmieniem. Ten projekt będzie kontynuowany, to jest pierwsza część. Oprócz różnych, świetnych muzyków, związanych choćby akademią w Katowicach, gwiazdy największego formatu Pana Mariana Dziędziela, wielkiego polskiego, śląskiego aktora z naszej okolicy, z ziemi wodzisławskiej dokładnie, a także Pana Józefa Skrzeka, absolutną legendę polskiego rocka, polskiej muzyki.

-mówi Wojciech Ciuraj, muzyk i autor projektu. Jakiego gatunku muzyki można się spodziewać?

Wbrew pozorom nie jest to płyta tylko dla fanów muzyki rockowej, jest mnóstwo spokojniejszych fragmentów, bardziej melodyjnych piosenek, a obecność w zasadzie w każdej kompozycji wiolonczeli i skrzypiec, to taka opowieść muzyczna w zasadzie dla każdego. Oczywiście są też mocniejsze uderzenia, ale wtedy, kiedy jest to po prostu potrzebne. Całości- ja myślę- bardzo przyjemnie się słucha, jest to bardzo różnorodny materiał.

Wojciech Ciuraj podkreśla, że w projekcie nie chodzi tylko o powtórkę z historii:

Próba opowiedzenia o tym wydarzeniu być może szerszej publiczności, szerszemu gronu osób. Takie okrągłe rocznice to zawsze jest taki moment, kiedy mnóstwo różnych wydarzeń pobocznych się dzieje. Ja także chciałem mieć swój udział przypomnieć o tych wydarzeniach, no i zmierzyć się, jakby nie było z tym takim trudnym, lokalnym tematem.

Piątkowy (13.12.) koncert Wojciecha Ciuraja „Iskry w popiele” skierowany będzie głównie do młodzieży wodzisławskich szkół ponadpodstawowych. Początek o godz. 11.00.

My dodajmy, że Wojciech Ciuraj jest liderem wodzisławskiej formacji Walfad, z którą wydał 4 płyty. Karierę solową rozpoczął w 2017 roku albumem „Ballady Bez Romansów”, który tak przypadł do gustu fanom w Japonii, że zaprosili go na festiwal. Wodzisławianin w październiku zagrał dwa koncerty w Osace i Tokio.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 16 maja 2022