Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zaginęła ponad 5 lat temu. Rodzina z Radlina wciąż nie ustaje w poszukiwaniach Doroty

Facebook Twitter

Nie ma jej od ponad 5 lat. Choć policja zawiesiła już sprawę, to bliscy Doroty z Radlina nie ustają w poszukiwaniach. Kobieta zaginęła na terenie Niemiec 18 października 2016 roku. Miała wtedy 29 lat. Za granicą mieszkała razem z mężem i 7-letnim wówczas synem. Mąż kobiety zeznał na policji, że tego wieczora po kłótni Dorota po prostu wyszła z domu, do którego już nie wróciła.

Reporterka Radia 90 rozmawiała z rodziną Doroty, z siostrami Magdą i Agatą, Agata jest bliźniaczką zaginionej.

Agata Gałuszka: Na drugi dzień już wiedzieliśmy, że siostra zaginęła, bo nie mogliśmy się do niej dodzwonić, ani na domowy, ani na komórkowy… Jej mąż nie chciał nam udzielić żadnych informacji, odpowiadał, że siostry nie ma. Od razu zgłosiliśmy sprawę na policji w Niemczech. Przyjechała policja z psami tropiącymi, ale one nie złapały już żadnego tropu. Zaczęliśmy poszukiwania na własną rękę… Oni od razu podejrzewali męża siostry, powiedzieli, że podejrzewają, że została zamordowana, jednak ich zdaniem siostra z domu nie wyszła… To było też niezrozumiałe jak kobieta może wyjść z domu bez torebki, bo jeżeli bierze portfel, to bierze też torebkę. Ona nie wzięła nic, ani telefonu ani okularów, a bez okularów wcześniej się nie ruszała.

Syn w czasie, kiedy zaginęła pochodząca z Radlina kobieta, był na feriach u dziadków. Wiele tropów wskazuje na to, by prowadzić poszukiwania w promieniu 5 kilometrów od domu Doroty. Jej bliscy wciąż szukają sposobów, by wyjaśnić te tajemnicze okoliczności zniknięcia córki i siostry:

Magda Gałuszka: Mam teraz taki plan, że chcemy przeszukać miejsce, w którym może być ciało Doroty.

mat. archiwum rodziny

Agata Gałuszka: Mamy do dyspozycji psy tropiące z Belgii, to psy do szukania zwłok, bo takie zwykłe nic już nam nie pomogą. To psy „zwłokowe”, które przy odpowiedniej temperaturze gleby, mogą wyczuć zwłoki.

Magda i Agata Gałuszka zapewniają, że nie przestaną szukać siostry, dopóki jej nie znajdą. Każdego dnia zastanawiają się, gdzie jest Dorota i co się stało 18 października 2016 roku:

Magda Gałuszka: Takich ciężkich dni było najwięcej na początku, teraz już się z tymi emocjami oswoiliśmy. Teraz dążymy do rozwikłania sprawy..

Agata Gałuszka: Jako siostra bliźniaczka mogę powiedzieć, że za każdym razem gdy tam jechałam czułam ogromny strach, czułam, że coś złego tam się stało… Teraz została tęsknota i taka chęć, by to zamknąć, żeby wiedzieć i móc iść dalej… Bo teraz ciągle to wraca: w każde święta, urodziny… Wszystko nam to przypomina, nie ma radości i szczęścia.

mat. archiwum rodziny

W poszukiwaniach rodzinę wspiera Stowarzyszenie Przystań Nadzieja. To organizacja, która pomaga nie tylko przy organizacji akcji poszukiwawczych, ale też udziela pomocy psychologicznej:

Marek Szwedowski: Póki nie ma ciała zawsze jest iskierka nadziei, że może gdzieś ta osoba jest, zawsze tak będzie. Każdego dnia jest myślenie dlaczego i co dalej, każdy telefon to poderwanie się, każdy dziwny mail. Dlatego tu musi wkroczyć psycholog, który- jakby po powiedzieć- musi ich na nowo nauczyć żyć. Bardzo często ktoś mówi po 5, 6 latach, że czas goi rany… Nie, to tak nie działa, my się uczymy z tym żyć… Jest ogromna skala zaginięć dzieci, w wieku 3-15 lat, dziecko wychodzi do szkoły, potem z niej wychodzi, ale do domu nie wraca…

Marek Szwedowski, prezes Stowarzyszenia Przystań Nadzieja dodaje, że takich zaginięć na wiele lat jest całkiem sporo, posłuchaj:

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy tak jak w przypadku Doroty z Radlina poszukiwania muszą być prowadzone poza terytorium Polski, dlatego wszystkie koszty akcji w Niemczech pokrywają bliscy zaginionej. A my przypomnijmy, że takich spraw w regionie było kilka. Od lat nie ma śladu po Basi z Jastrzębia czy po Mateuszu z Rybnika.

Zobacz zdjęcia z poszukiwań Doroty, z archiwum jej rodziny:

Link do zrzutki: TUTAJ!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022