Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

10 lat więzienia dla mężczyzny, który napadał na banki

Facebook Twitter

Waldemarowi K. udowodniono 9 napadów. Proces toczył się przed sądem w Częstochowie. W początkowej fazie dochodzeń napadów nie łączono ze sobą. Do czasu, gdy zatrzymano w Rybniku Waldemara K..

Fot. falco / pixabay.com

Wpadł w Rybniku w banku przy ul. 3 Maja, w czasie próby kradzieży 600 tysięcy złotych. Potem ustalono, że mężczyzna ma na koncie jeszcze 8 skoków w Dąbrowie Górniczej, Nysie, Katowicach, Racibórz, Bytom, Bielsku- Białej i dwa w Częstochowie. Napastnik zapoznawał się z zasadami funkcjonowania placówek, z tym jak i gdzie przechowują pieniądze, potem – już na sam skok- przebierał się, zmieniał peruki, czapki czy okulary przeciwsłoneczne. Część tych akcesoriów znaleziono w wynajmowanym przez niego garażu w Tychach a także atrapy broni. Waldemar K., w Bytomiu skradł ponad 260 tysięcy złotych plus sporo waluty, w Częstochowie prawie 330 tysięcy złotych.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała akt oskarżenia przeciwko Waldemarowi K., któremu zarzucono popełnienie dziewięciu przestępstw z art. 280 § 1 k.k.

Postępowanie przygotowawcze dotyczyło szeregu napadów na placówki bankowe położone w różnych miastach południa Polski. Początkowo czyny te nie były w żaden sposób ze sobą łączone, natomiast po zatrzymaniu Waldemara K. w Rybniku, w placówce banku PKO BP w Rybniku przy ul. 3 Maja 30, gdzie usiłował dokonać kradzieży mienia w postaci pieniędzy w kwocie około 600 tyś. zł przechowanych w skarbcu tego oddziału banku i przeprowadzeniu czynności procesowych, ustalono że mężczyzna jest sprawcą ośmiu innych rozbojów, jakie popełniał od 2008 r.

Przestępczą działalność, jak ustalono, rozpoczął w dniu 18 grudnia 2008 r. w dniu 18 grudnia 2008 r. w Dąbrowie Górniczej, gdzie w placówce banku Invest Bank S.A. (obecnie PLUS Bank S.A.) przy ul. Sobieskiego 3, dokonał kradzieży mienia w postaci środków pieniężnych w kwocie 20 750,00 zł przechowywanych w sejfach, kasetkach oraz innych miejscach oddziału banku w ten sposób, że użył wobec pracowników banku, gróźb natychmiastowego użycia wobec nich przemocy polegającej na użyciu okazanego im przedmiotu przypominającego pistolet.

Działając podobnie, w dniu 17 września 2010 r. w Nysie, w placówce banku Invest Bank S.A. (obecnie PLUS Bank S.A.) w Nysie przy ul. Rynek Garncarski 2, dokonał kradzieży mienia w postaci środków pieniężnych w kwocie 12 900,00 zł oraz 1 500,00 euro, następnie w dniu 21 stycznia 2011 r. w Katowicach, w placówce banku PKO BP S.A. w Katowicach przy ul. Plac Miarki 6, dokonał kradzieży mienia w postaci środków pieniężnych w kwocie 32 870,00 zł.Podobnie, zastraszając pracowników banku użyciem broni, w dniu 15 lipca 2011 r. w Raciborzu, w placówce banku Invest Bank S.A. (obecnie PLUS Bank S.A.) w Raciborzu przy ul. Długiej 1 dokonał kradzieży mienia w postaci środków pieniężnych w kwocie 91 390,00 zł przechowywanych w skarbcu, sejfach, kasach, kasetkach oraz innych miejscach oddziału banku oraz środków pieniężnych w kwocie 800,00 zł stanowiących własność klientki banku.

W dniu 18 kwietnia 2012 r. w Bytomiu, w placówce banku Invest Bank S.A. (obecnie PLUS Bank S.A.) w Bytomiu przy ul. Rycerskiej 4, dokonał kradzieży mienia w postaci środków pieniężnych w kwocie 264 680,00 zł, 5 715,00 euro, 2 228,00 USD i 2 110,00 GBP przechowywanych w skarbcu, sejfach, bankomacie i innych miejscach.

W dniu 10 października 2013 r. w Częstochowie, w placówce banku Invest Bank S.A. (obecnie PLUS Bank S.A.) w Częstochowie przy ul. Kilińskiego 42/44, dokonał kradzieży mienia w postaci środków pieniężnych w kwocie 322 968,89 zł oraz 850,00 euro.

Następnie, w dniu 11 sierpnia 2016 r. w Dąbrowie Górniczej, w placówce banku ING Bank Śląski w Dąbrowie Górniczej przy ul. Armii Krajowej 40, dokonał kradzieży mienia w postaci środków pieniężnych w kwocie 258 570,00 zł, 7 025,00 euro i 2 485,00 USD przechowywanych w skarbcu, sejfach, kasach oraz innych miejscach wskazanego powyżej oddziału banku w ten sposób, że użył wobec pracowników banku i klienta gróźb natychmiastowego użycia wobec nich przemocy polegającej na użyciu okazanego im przedmiotu przypominającego pistolet, a także schowanej atrapy granatu. Natomiast w dniu 2 października 2017 r. w Bielsku Białej, w placówce banku PLUS Bank S.A. w Bielsku Białej przy ul. Warszawskiej 2, dokonał kradzieży mienia w postaci środków pieniężnych w kwocie 240 860,00 zł.

Mechanizm popełniania przestępstw sprowadzał się do tego, że podejrzany zapoznawał się z zasadami funkcjonowania placówek bankowych, słownictwem, sposobami przechowywania środków pieniężnych na terenie oddziałów, a dodatkowo na „napad” stylizował się i przebierał, nie chcąc być rozpoznanym. W tym celu używał, peruk, czapek, szalików, okularów przeciwsłonecznych. Akcesoriów tych nie wyrzucał po napadzie, a przynajmniej ich część została znaleziona w wynajmowanym przez oskarżonego garażu zlokalizowanego w Tychach. Z reguły też zabezpieczał się zakładając na ręce rękawiczki. W trakcie zdarzeń miał ze sobą atrapy broni i granatów, które służyły mu do wymuszenia na pracownikach banku, a czasami i klientach, wydania środków finansowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj