Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

100. rocznica urodzin założyciela Ruchu Światło- Życie. Ksiądz Blachnicki pochodzi z regionu

Facebook Twitter

Ulica i grota księdza Blachnickiego w Rydułtowach, w Rybniku tablice pamiątkowe i szkoła nazwana jego imieniem. W Radiu 90 przypominamy księdza Franciszka Blachnickiego. Założyciel Ruchu Światło- Życie, pochodzi z Rybnika, działalność rozpoczął w Rydułtowach.

fot.L.Tyl/rybnik.eu

W środę (24.03. ) jest 100. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Urodził się on w Rybniku w willi na terenie szpitala Spółki Brackiej czyli w budynku, gdzie aktualnie znajduje się Wasze Radio 90. Na kampusie, w budynku B znajduje się tablica, która o tym wydarzeniu wspomina. Opisuje to ks. Adam Wodarczyk (obecny biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej) w książce pt. „Prorok Żywego Kościoła” str. 25. Został ochrzczony w kościele parafialnym Matki Bożej Bolesnej w Rybniku 3.04.1921 r przez ks. J. Okrenta. (tamże str. 39) o czym informuje tablica w przedsionku kościoła.

– pisze do Radia 90 ks. Kazimierz Cichoń z parafii świętego Antoniego w Rybniku.

Przypominamy:

Ksiądz Franciszek Blachnicki był założycielem Ruchu Światło- Życie, pochodzi z Rybnika, działalność rozpoczął w Rydułtowach.

Blachnicki w regionie

W 2010 roku ksiądz Franciszek Blachnicki został patronem ulicy w Rydułtowach. Imieniem twórcy ruchu oazowego nazwano nową ulicę wiodącą na cmentarz. W Radiu 90 przypominaliśmy wówczas, że w mieście jest również grota upamiętniająca kilkuletni pobyt księdza Blachnickiego w Rydułtowach.

W 2011 roku w Rybniku, na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego, odsłonięto tablicę, upamiętniająca twórcę ruchu Światło- Życie. Wisi w budynku, w którym w dawnym szpitalu, urodził się ksiądz Blachnicki.

Ks. prof. Franciszek Blachnicki – Ślązak, który zmieniał świat.

-mówił o nim w 2011 roku Rafał Śpiewak, ówczesny duszpasterz akademicki w Rybniku

W 2016 roku w czasie Światowych Dni Młodzieży, w Rybniku na placu przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej odsłonięta została płaskorzeźba, przedstawiająca księdza Franciszka Blachnickiego.

Ten postument to ostatnia z trzech płaskorzeźb z brązu, przedstawiających wybitne postaci zasłużone dla dziedzictwa kulturowego Rybnika. W ostatnim czasie w Parku Kozie Góry odsłonięta została płaskorzeźba Juliusza Haasego, a w Parku Bukówka Juliusza Rogera, inicjatora budowy kompleksu szpitalnego „Juliusz”.

-czytamy na stronie rybnik.eu.

fot.L.Tyl/rybnik.eu

Założyciel ruchu oazowego jest także patronem Szkoły Podstawowej nr 35 w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj