StartKultura Wiadomości

126 książek zgłoszono do tegorocznej nagrody „Juliusz”

Książki zgłoszone do Gornośląskiej Nagrody Literackiej

Kapituła konkursu wyłoni najpierw 20 pozycji, a potem przyzna 5 nominacji do nagrody. Statuetka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” oraz 40 tys. złotych zostaną wręczone w październiku w czasie Rybnickich Dni Literatury. I jeszcze jedno: Biblioteka w Rybniku otrzymała po dwa egzemplarze wszystkich tytułów zgłoszonych do nagrody, będą w bibliotece głównej oraz w filii nr 8 przy ul. Reymonta.

Dotychczasowe dwie edycje przedsięwzięcia pozwoliły na wyłonienie dwóch zwycięskich książek: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.) i „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.).

Chcąc zaprezentować jak najszerszemu gronu książki zgłoszone do nagrody, Miasto będzie organizowało wydarzenia pozwalające na zapoznanie się z wybranymi tytułami. I tak na przykład w ramach planowanego pod koniec maja Festiwalu Nauki odbędzie się spotkanie ze współautorami książki „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” – Marią Mazurek i Marcinem Wierzchowskim. Pozycja, obrazowo i przystępnie opisująca procesy zachodzące w mózgu, doskonale wpisuje się w tematykę festiwalu i kontekst miejsca – teren Dawnego Szpitala Miejskiego nr 1, miejsca stworzonego przez Juliusza Rogera, na długie lata zapomnianego, a dziś powoli przywracanego rybniczanom.

 

Zostaw komentarz