Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

126 książek zgłoszono do tegorocznej nagrody „Juliusz”

Facebook Twitter

Górnośląska Nagroda Literacka zostanie przyznana po raz trzeci. Wśród tytułów jest zarówno proza, jaki i poezja, są książki biograficzne, podróżnicze i adresowane dla dzieci. Wśród zgłoszonych autorów takie nazwiska jak Marta Fox, Joanna Bator czy Dorota Masłowska.

fot.L.Tyl/ rybnik.eu

Książki zgłoszone do Gornośląskiej Nagrody Literackiej

Kapituła konkursu wyłoni najpierw 20 pozycji, a potem przyzna 5 nominacji do nagrody. Statuetka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” oraz 40 tys. złotych zostaną wręczone w październiku w czasie Rybnickich Dni Literatury. I jeszcze jedno: Biblioteka w Rybniku otrzymała po dwa egzemplarze wszystkich tytułów zgłoszonych do nagrody, będą w bibliotece głównej oraz w filii nr 8 przy ul. Reymonta.

Dotychczasowe dwie edycje przedsięwzięcia pozwoliły na wyłonienie dwóch zwycięskich książek: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.) i „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.).

Chcąc zaprezentować jak najszerszemu gronu książki zgłoszone do nagrody, Miasto będzie organizowało wydarzenia pozwalające na zapoznanie się z wybranymi tytułami. I tak na przykład w ramach planowanego pod koniec maja Festiwalu Nauki odbędzie się spotkanie ze współautorami książki „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” – Marią Mazurek i Marcinem Wierzchowskim. Pozycja, obrazowo i przystępnie opisująca procesy zachodzące w mózgu, doskonale wpisuje się w tematykę festiwalu i kontekst miejsca – teren Dawnego Szpitala Miejskiego nr 1, miejsca stworzonego przez Juliusza Rogera, na długie lata zapomnianego, a dziś powoli przywracanego rybniczanom.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj