Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Biblioteka w Czerwionce- Leszczynach: w 2023 wypożyczono łącznie ponad 122,5 tysiąca książek

Facebook Twitter

Biblioteka w Czerwionce- Leszczynach podsumowała miniony rok. Najstarszy czytelnik ma 92 lata, najmłodszy zaledwie dwa.

zbiórka ksiażek

Najstarszy czytelnik ma 91 lat, najmłodszy – 2 latka. Biblioteka w Czerwionce- Leszczynach przygotowała podsumowanie roku, w 2023 wypożyczono łącznie ponad 122,5 tysiąca książek. Najpoczytniejsi są polscy autorzy: Agata Przybyłek, Anna Stachowiak, Maria Czubaszek czy Wojciech Chmielarz i Artur Urbanowicz, wśród najmłodszych prym wiedzie seria o przygodach bystrej kotki „Kici-Koci” Anity Głowińskiej. Z biblioteki w Czerwionce- Leszczynach aktywnie korzysta około 6000 osób.

Czytelnictwo w Bibliotece Publicznej od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Obecnie aktywnych jest niespełna 6000 czytelników. Wśród nich najbardziej zaczytaną grupą są dorośli w wieku 25-44 oraz dzieci w wieku -6-12 lat. Największą popularnością cieszy się wypożyczanie książek tradycyjnych. W ubiegłym roku mieszkańcy łącznie wypożyczyli 122505 woluminów i 187 audiobooków, które szczególnie ważne są dla czytelników niedowidzących mających problemy ze wzrokiem.

W ubiegłym roku czytelnicy mieli także dostęp do platformy książek elektronicznych – empik go, oraz dzięki wsparciu Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku do platformy legimi. Biblioteka większość książek kupuje na życzenie czytelników, którzy kontaktują się z placówką za pomocą komunikatora Messenger, wysyłając e-maile lub proponując zakup konkretnych tytułów pracownikom wypożyczalni.

Najczęściej wypożyczanymi tytułami dla dorosłych były:

  1. Nic piękniejszego od miłości / Agata Przybyłe
  2. Bój jeden wie / Anna Stachowiak
  3.  Ostatni dymek / Maria Czubaszek
  4.  Cienie / Wojciech Chmielarz
  5. Inkub / Artur Urbanowicz

Już dawno udowodniono, ze ludzie, którzy czytają są atrakcyjniejsi, łatwiej im znaleźć dobrą pracę. Czytanie sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni i pozytywnie wpływa na kształtowanie naszej osobowości. Dla niektórych czytanie jest pasją, dla innych edukacją, pracą, jeszcze dla innych terapią. A dla czytelnika, który w 2023 r. wypożyczył najwięcej książek – 126 woluminów czytanie z pewnością jest pasją oraz stylem życia

zachęca mieszkańców do czytania dyrektor biblioteki Aleksandra Pietruszewska

Najmłodsi czytelnicy upodobali sobie serię o przygodach bystrej kotki „Kici-Kocia” Anity Głowińskiej oraz książki do nauki czytania, Elementarz Mariana Falskiego po kilku latach przerwy znów cieszy się dużą popularnością.

W 2023 roku odbyło w bibliotece i jej filiach bibliotecznych łącznie mniejszych i większych 77 wydarzeń kulturalnych, w których wzięło udział 2110 osób. Wśród nich były spotkania z pisarzami, ilustratorami, warsztaty czytelnicze i lekcje biblioteczne.

Biblioteka odnotowuje wzrost zakupu nowości wydawniczych. W 2023 roku zakupiono łącznie z audiobookami 2870 publikacji. Literatura dla dorosłych: 1937 woluminów, literatury dla dzieci: 721 woluminów, literatura popularno-naukowa: 244 woluminów.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj