Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na twoją miejscowość: Wielkie otwarcie amfiteatru w Parku Czempiela w Niedobczycach

Facebook Twitter

W ramach naszego cyklu "Czas na twoją miejscowość" zaglądamy dziś do Rybnika, gdzie trwają przygotowania do wielkiej majówki i otwarcia nowego amfiteatru w Niedobczycach.

Czas na twoją miejscowość

Czas na twoją miejscowość: Rybnicka Majówka także w Niedobczycach

Rybnicka majówka to także otwarcie amfiteatru w Parku Czempiela w Niedobczycach. Po modernizacji pochodząca z lat 50 tych ubiegłego wieku, muszla koncertowa została przebudowana, co ciekawa zmieniła także swoje miejsce. Była ona świadkiem setek wydarzeń – wspomina Marian Wolny dyrektor Domu Kultury w Niedobczycach:

Marian Wolny: Muszla koncertowa to jest nie tylko budowla, ale to jest kawał dobrej historii można powiedzieć. Ta muszla, a mówię o starej muszli koncertowej, powstała w latach 50-tych, czyli zaraz po wojnie, i służyła społeczeństwu Niedobczyc i nie tylko zresztą, przez wiele, wiele  lat. Charakterystyczne było to, że zakłady pracy takie jak Kopalnia Rymer czy Rybnickie  Zakłady Naprawcze w parku, czyli wiadomo z wykorzystaniem muszli koncertowej, organizowały co tydzień festyny, pikniki, majówki. Od w zasadzie pierwszego maja, można powiedzieć po koniec września, czyli cały ten sezon letni, odbywały się tutaj imprezy dla pracowników, dla ich rodzin. Tradycją było też to, że zawsze rozpoczynało taki festyn orkiestra dęta.

Od kilku lat trwała rozbudowa muszli koncertowej, która zyskała dodatkowe zadaszenie, zaplecze sceniczne oraz amfiteatr. Za inwestycję odpowiadał Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku, mówi jej dyrektor Joanna Kotynia-Gnot:

Joanna Kotynia-Gnot: To był bardzo trudny proces, tak mogę powiedzieć. Nawet nie spodziewaliśmy się na etapie projektowania, że będzie aż tak trudne., ale może nawet nie samo projektowanie było trudne, ile wykonanie. Projekt pierwotny zakładał wykonanie zupełnie nowej muszli, w oparciu o naturalne ukształtowanie terenu – miał powstać amfiteatr. Z racji tego, że mieszkańcy tutaj bardzo usilnie naciskali na nas, jako wykonawcę i projektanta, żeby jednak wykorzystać ten najbardziej cenny element, czyli samą czaszę muszli koncertowej i wkomponować go w nowy projekt. Prezydent bardzo mocno zapalił się, zresztą jako historyk chyba, zapalił się do tego tematu, żeby tego świadka architektonicznego w parku pozostawić. Przepracowaliśmy projekt od nowa z projektantem, udało się to. Także mamy nowy amfiteatr ze starą czaszką, oczywiście poddaną renowacji i myślę, że tutaj pogodziliśmy te interesy mieszkańców Rybnika w ogóle z tymi sentymentalnym interesami mieszkańców Niedobczyc. (…)

Justyna Kotynia Gnot

Amfiteatr w Niedobczycach zadebiutuje w niedzielę 5 maja koncertem orkiestr dętych i znakomitych rybniczan: Sabiny Jeszki, Rafała Koźlika oraz Piotra Tłustochowicza:

Marian Wolny: Na finał naszej Rybnickiej Majówki, czyli 5 maja będziemy mogli tutaj przetestować  nowy obiekt, czyli amfiteatr w parku im. Czempiela, a będzie to impreza, którą my organizowaliśmy cyklicznie od wielu, wielu lat pod hasłem „Cały Śląsk gra i śpiewa”. Jak sama nazwa mówi nie zabraknie orkiestr, które mają rozpocząć więc na początek zagrają orkiestry górnicze kopalni Chwałowice, Jankowice, Marcel. O godzinie 16 rozpoczynamy ten blok właśnie z orkiestrami, ale o godzinie 18 – koncert specjalny. Jest to koncert z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w wykonaniu naszych muzyków z Miejskiej Orkiestry Dętej Rybnik, jak również Akademii Rybnickiej Mażoretek Enigma, która działa przy Domu Kultury w Niedobczycach. Będzie też parę nazwisk, które znaczą coś w naszej wokalistce polskiej, mianowicie: Sabina Jeszka, która jest z Niedobczyc, również Rafał Kozik, zaprezentuje się również Piotr Tłustochowicz, czyli Rybnik będzie tutaj bardzo silnie reprezentowany. Po orkiestrze mamy propozycję właśnie kapeli Bolkowo z Bolesława Śmiałego. To jest taka kapela folkowo-dęta, ale naprawdę rewelacyjny poziom, muzycy Akademii Muzycznej z Katowic gwarantują właśnie ten wysoki poziom i końcówka tego dnia, czyli finał – zespół Baciary. Także serdecznie zapraszamy 5 maja na testowanie nowej muszli.

Oferta rybnickiej jest bardzo bogata mamy nadzieję że każdy znajdzie coś dla siebie, a goście będą mogli poznać kulturalną ofertę Rybnika – podsumowuje Julia Wójcik:

Julia Wójcik: Gości, którzy postanowią odwiedzić nasze miasto w okresie majówkowym czeka oczywiście cały program wydarzeń w ramach majówki, ale jest to również bogata oferta kulturalna. Można pojechać na Zabytkową Kopalnię Ignacy, gdzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek o rewolucji przemysłowej. Zapraszamy do Edukatorium, gdzie trwa wystawa medycyny i farmacji. Dodatkowo pojawiła się w ścisłym centrum Galeria Sztuki Rzeczna, gdzie do końca wakacji można zobaczyć wspaniałą wystawę mistrza fotoreportażu Chrisa Niedenthal’a. Dodatkowo zapraszamy wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Mamy bogatą sieć ścieżek rowerowych i walory jakie ma rzeka roku, czyli Ruda.

PLAN WYDARZEŃ

1 maja, Święto Pracy
uczcimy na sportowo, za sprawą 27. edycji Rynek Basket. Od godz. 8.00 do 16.00 w centralnym punkcie Rybnika odbywać się będzie turniej koszykówki ulicznej.

3 maja, Święto Konstytucji
10.30 – msza świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego
12.00 – uroczysty apel na rynku z udziałem Prezydenta Miasta Rybnika.

3 i 4 maja to Majówka pod hasłem Maj, bzy, Rybnik i Ty
3 maja – piątek:
16.30 – Bartnicky
18.00 – Mery Spolsky
20.00 – Brodka

4 maja – sobota:
17.00 – Underground
18.00 – Cheap Tobacco
21.00 – Artur Rojek

Zlot food trucków – od 3 do 5 maja na Kampusie

Cały Śląsk gra i śpiewa – otwarcie amfiteatru w Parku Czempiela
5 maja przeniesiemy się do dzielnicy Niedobczyce, do Parku Czempiela, gdzie w nowo powstałej muszli koncertowej, w zupełnie nowej jakości, rozbrzmiewać będzie muzyka nie tylko orkiestr dętych:

15.00 – muzyka mechaniczna
16.00 – orkiestra „Chwałowice”
16.45 – orkiestra „Marcel”
17.30 – orkiestra „Jankowice”
18.15 – koncert XX lat Polski w Unii Europejskiej
Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik” i Rybnicka Akademia Mażoretek „Enigma”
Soliści: Sabina Jeszka, Rafał Kozik, Piotr Tłustochowicz
20.00 – kapela BOLKOVA
21.15 – kapela góralska BACIARY

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj