Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” zaprasza na dwie wystawy

Facebook Twitter

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" i Miejska Galeria Sztuki Współczesnej 12 zapraszają na wystawę pracowników i studentów specjalności projektowej Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Z kolei w Galerii Ceglanej do 3 grudnia będzie można podziwiać wystawę Wilhelma Lehmanna zatytułowaną "Zakochany w kolorach".

„P-books / wyd. III / Od projektu do czytania”

Artyści podzielą się z widzami projektami i prototypami książek, które przygotowali i zaproszą do wspólnego czytania.
Książka jest czymś, co towarzyszy nam od najmłodszych lat, jest przedmiotem pełnym magii, pozwala się nam przenieść w inny czas, a nawet w inny świat. Pozwala przeżyć przygody, bez opuszczania wygodnego fotela. Jest także naszym narzędziem pracy – to dzięki wiedzy zapisanej w książkach uczymy się i rozwijamy. Ale książka jest także pięknym przedmiotem, który często nas zachwyca, a to dzięki pracy projektantów i ilustratorów.
– informują organizatorzy.

Na wystawie zobaczymy realizacje projektowe, gotowe książki, powieści graficzne i szkice. Będziemy mogli poznać warsztat projektanta i zapytać o inspiracje twórców. Wystawa towarzyszy obchodom 50 lat obecności UŚ w Cieszynie.

Kuratorzy wystawy:

  • Barbara Głyda,
  • Stefan Lechwar,
  • Tomasz Kipka.
Wystawa potrwa do końca roku 2021.

Wystawa Wilhelma Lehmanna w Galerii Ceglanej Domu Narodowego

Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” zaprasza na wystawę malarstwa i exlibrisów Wilhelma Lehmanna (Leszka Szczygła) pt. „Zakochany w kolorach”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 3 grudnia.

Na ekspozycji pokazane zostaną pejzaże i sceny rodzajowe Śląska Cieszyńskiego, a także widoki Cieszyna namalowane na podstawie fotografii Tadeusza Kopoczka.

Wilhelm Lehamnn od najmłodszych lat przejawiał zdolności rysunkowe, które zauważył nauczyciel w aleksandrowickiej szkole. Chciał, by uczeń poszedł do liceum plastycznego, jednak 14-letni Wilhelm rozpoczął naukę zawodu jako litograf, a potem zecer. Przez wiele lat pracował w Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej, gdzie organizował pracownikom lokalne i ogólnopolskie wystawy fotograficzne i plastyczne. W wolnym czasie tańczył w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej, prowadził również kronikę zespołu. Pasję do kultury łączył również z pasją sportową. Grał w piłkę nożną, reprezentując barwy klubu Piast Cieszyn, najpierw jako junior, a potem jako bramkarz pierwszej drużyny. Po przejściu na emeryturę aż do śmierci poświęcił się w dużym stopniu tworzeniu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021