Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Aeroklub ROW: Naruszono godność urzędu i zaufanie obywateli. Czy Miasto Rybnik uszczupliło majątek lotników?

Facebook Twitter

Aeroklub ROW skarży się na działalność Urzędu Miasta w Rybniku. Czy miasto podało nieprawdę i przez to majątek stowarzyszenia został uszczuplony? Sprawą zajmował się Arkadiusz Żabka.

Aeroklub ROW

Aeroklub ROW biedniejszy z powodu działań urzędników?

Dla nas jest szokujące jak Miasto Rybnik mogło się posłużyć aktem notarialnym w którym doszło prawdopodobnie, do podania nieprawdziwego operatu szacunkowego i podania nieprawdy. Przez te działania majątek aeroklubu został uszczuplony. Naruszono godność urzędu i zaufanie obywateli – mówi Radio 90 Ireneusz Wilgucki prezes aeroklubu ROW.

Historia ma swój początek w roku 2008 kiedy to z własnych środków aeroklub wybudował i oddał do użytku nowy hangar dla samolotów. Tymczasem w akcie notarialnym Urzędu Miasta z 2009 roku jest mowa o dwóch hangarach z lat 60-tych, choć faktycznie istnieje tylko jeden taki obiekt.

Ireneusz Wilgucki: 15 lat temu doszło do transakcji notarialnej, w której kolejny raz majątek aeroklubu został, można powiedzieć nieujawniony, uszczuplony i został przejęty przez miasto. I dla nas jest szokujące jak w państwie praworządnym, w 2008 i 2009 roku mogło dojść do sytuacji, w której miasto posłużyło się prawdopodobnie nieprawdziwym operatem szacunkowy. Aeroklub wybudował hangar na gruncie Skarbu Państwa za pozwoleniem na budowę, który odzyskał i ten hangar jest wielokrotnie więcej warty niż ziemia, na której stoi. To tytułem prawa pierwokupu służyło nam prawo do wykupienia tego gruntu, pod tym hangarem i mielibyśmy tytuł własności do tego hangaru.

Obecna władza nie zrobiła nic, by „wyprostować” problem

W 2009 roku prezydentem Rybnika był Adam Fudali. Od 2014 roku gospodarzem miasta jest prezydent Piotr Kuczera. Przez ten czas obecna władza nie zrobiła nic by to zmienić. Mamy ciągłość władzy – podkreśla prezes Wilgucki:

Ireneusz Wilgucki: Poprzez takie działania, które miały poprzednio miejsce, naruszono godność urzędu, naruszono zaufanie obywateli i prawo stowarzyszeń do posiadania majątku. Bo jak stowarzyszenie wytworzyło majątek, służył mieszkańcom, służył obywatelom i swoim członkom i nagle pozbawia się tego stowarzyszenia takim dokumentem części tego majątku, to dla mnie jest ogromne nadużycie i utrata zaufania. I rozwiązaniem problemu byłoby przekazanie terenów, na których aeroklub posiada swoje budynki w akcie notarialnym, tak żebyśmy mogli bezpiecznie funkcjonować.

Aeroklub ROW

fot. FB Aeroklub ROW

Od 8 lat Aeroklub ROW dzierżawi budynek biurowy od miasta. Umowa sporządzana jest tylko na rok, po czym po upływie 12 miesięcy ponownie podpisywana, choć sąsiednie podmioty mają umowy dzierżawy sporządzone na 15 lat – dodaje prezes Aeroklubu:

Ireneusz Wilgucki: My co roku się prosimy, żeby pod naszym budynkiem biurowym ten grunt otrzymywać. Jest to naszym zdaniem też dyskryminujące, bo też się chcemy rozwijać, bez tego jakiekolwiek pozyskiwanie środków, które się pojawią z nowego programu odbudowy lub ze środków, które Aeroklub sam wypracuje, inwestowanie w tym miejscu po takich zdarzeniach, które miały w historii aeroklubu miejsce, nie wzbudza zaufania. Zależy nam, żeby zostały uregulowane sprawy własnościowe, a do klubu, do budynków i do gruntów, które utrzymuje 60 lat i z których korzysta i które powstały na rzecz aeroklubu i zostały wybudowane przez aeroklub.

OŚWIADCZENIE AEROKLUBU ROW

W roku 2008 Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego oddał do użytkowania nowy hangar. Został on wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez Urząd Miasta Rybnika. Konstrukcja hangaru to z jednej strony słupy stalowe, wiązary kratownicowe stalowe na których ułożono poszycie z blach stalowych wypełnionych styropianem, słupy z drugiej strony żelbetowe a przestrzeń miedzy nimi murowana. Aeroklub występował zarówno do Wojewody Śląskiego jak i Prezydenta Miasta Rybnik o przekazanie/sprzedaż terenu pod swoimi obiektami. Otrzymywał decyzje odmowne.
W roku 2009 Miasto Rybnik zleciło opracowanie operatu szacunkowego dotyczącego obszaru nieruchomości lotniska Gotartowice.
Dokument ten wydaje się być w części nieprawidłowy, ponieważ wymienia dwa duże hangary w konstrukcji żelbetowej wybudowane w latach 60. Faktycznie istnieje tylko jeden taki hangar. Pomija natomiast fakt istnienia nowego hangaru oddanego do użytkowania w roku 2008, a wzniesionego ze środków własnych stowarzyszenia Aeroklub ROW. Możliwa nieprawidłowość mogła mieć znaczący wpływ na wartość wycenianych nieruchomości. W ten sposób prawdopodobnie ukryto fakt znaczących inwestycji Aeroklubu ROW na tych gruntach.
Fakt nieujawnienia tego hangaru w operacie szacunkowym, a następnie akcie notarialnym może stanowić prawdopodobnie znaczące uszczuplenie majątku stowarzyszenia.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj