Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Akcja „Bezpieczny pieszy” w Wodzisławiu: Nie tylko kierowcy muszą się mieć na baczności.

Facebook Twitter

Wodzisławska policja intensywnie działa pod hasłem "Bezpieczny pieszy". Mundurowi skupiają uwagę na zachowaniach kierowców oraz pieszych, dbając o przestrzeganie zasad ruchu drogowego. W ramach kampanii "Na drodze patrz i słuchaj" podkreślają wagę bezpieczeństwa i ostrożności na drogach. Uważajmy na siebie!

bezpieczny pieszy
Fot. rybnik.policja.gov.pl

„Bezpieczny pieszy” – policyjne działania pod tą nazwą – są dziś (22.03) prowadzone w powiecie wodzisławskim. W kilku lokalizacjach na terenie miasta i powiatu policjanci przeprowadzają intensywne kontrole. Mundurowi od rana skupiają szczególną uwagę na zachowaniach kierowców wobec pieszych, ale również obserwują, czy sami piesi przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Mówi rzecznik wodzisławskiej policji, Małgorzata Koniarska:

Małgorzata Koniarska: W kilku miejscach na terenie miasta i powiatu policjanci prowadzą dziś wzmożone kontrole. Mundurowi zwracają uwagę na korzystanie przez pieszych z przejść oraz na sposób poruszania się pieszych po odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Równocześnie mundurowi zachęcają pieszych, by na co dzień używali elementów odblaskowych. Ten drobny element może mieć wielkie znaczenie dla ich bezpieczeństwa na drodze.

Policyjna akcja prowadzona jest w ramach kampanii „Na drodze patrz i słuchaj”. Priorytetem dzisiejszych działań jest uświadamianie pieszym jak istotne jest właściwe zachowanie na drodze. Celem jest również podkreślenie, że piesi są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, o czym powinni pamiętać kierujący samochodami.

W związku z wejściem w życie nowych przepisów, zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj