Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Aplikacja „Stop-fon” ma zwiększyć bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

Facebook Twitter

Uczniowie oraz nauczyciele z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju stworzyli narzędzie, dzięki któremu nie zagapimy się na przejściu dla pieszych. Pomoże nam w tym aplikacja „Rozejrzyj się i żyj” (Stop-fon), która wraz z całym systemem już jest wdrażana w niektórych miastach naszego regionu, np. w Żorach.

Projekt „Rozejrzyj się i żyj” (Stop-fon) realizowali uczniowie oraz nauczyciele, jednym z nich jest Krzysztof Smyczek, nauczyciel przedmiotów elektrycznych w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju i w Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju.

Radio 90: Jak wpadliście na ten pomysł?

Krzysztof Smyczek: Dojeżdżając do szkoły zauważyłem, że często młodzież, która udaje się na zajęcia, wchodzi na przejście dla pieszych czy też na drogę, patrząc się jedynie na komórkę, nie zwracając uwagi na to, co się dzieje na drodze. Stwierdziłem, że musimy wymyślić coś, co pozwoli zablokować pracę telefonu komórkowego, bądź nadać komunikat tak, by użytkownik danej aplikacji, programu mógł zobaczyć, że jet w pobliżu przejścia i należy po prostu odłożyć komórkę na tę chwilę. My tutaj w zespole szkół realizujemy projekty grupowo i z kolegą nauczycielem Marcinem Lasakiem rozpoczęliśmy prace, w jaki sposób można rozwiązać ten problem. Następnie zaproponowaliśmy uczniom udział w tym projekcie.

Jak dalej potoczyła się realizacja projektu? Rozmawialiśmy z Marcinem Lasakiem, nauczycielem przedmiotów zawodowych, informatycznych oraz programistycznych w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju.

Marcin Lasak: Zebraliśmy ekipę wśród chętnych uczniów, którzy chcieli się zaangażować po lekcjach w ten projekt, rozwijając swoje pasje, uczyli się programowania oraz tworzenia grafiki komputerowej. Wyznaczyliśmy sobie pewne cele projektu, pewne założenia i narzędzia, z których będziemy chcieli korzystać. Każdy następnie wykonywał swoje prace pod nadzorem nas- nauczycieli.

Od lewej: Marcin Lasak, Krzysztof Smyczek, nauczyciele w Zespole Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju.

Radio 90: Do czego ma służyć dokładnie oprogramowanie i aplikacja „Stop-fon”?

Marcin Lasak: Projekt „Stop-fon” powstał przede wszystkim, żeby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom oraz dorosłym podczas przejścia przez pasy, ponieważ zauważyliśmy, że bardzo wiele wypadków w Polsce spowodowanych jest przez nieuwagę przechodniów, którzy korzystają podczas przechodzenia przez pasy z telefonów.

Radio 90: Jak dokładnie działa to urządzenie?

Marcin Lasak: Dokładnie urządzenie jest montowane na znaku i wysyła sygnał bluetooth. W telefonie jest instalowana aplikacja, która odbiera ten sygnał i podczas wejścia w zasięg tego urządzenia wyświetla się informacja na telefonie, że należy podnieść głowę i się rozejrzeć. Po przejściu przez pasy i wyjściu z zasięgu działania urządzenia wysyłającego sygnał bluetooth, telefon znów normalnie działa.

Oprogramowanie wraz z aplikacją zostało już wdrożone i jest dostępne bezpłatnie na telefony z systemem Android lub iOS. W naszym regionie z tego rozwiązania postanowiły skorzystać Żory. W mieście już zainstalowano system „Stop-fon” przy przejściach dla pieszych.

Narzędzie będące częścią systemu „Stop-Fon”. Montuje się je w pobliżu przejścia dla pieszych.

Krzysztof Smyczek: Nasz system jest uruchomiony w Żorach na czterech przejściach, zainstalowanych jest tam pięć czujników. Warto zauważyć, że młodzież oraz nauczyciele mają możliwość rozwijania tego projektu wraz z firmą, która to wdrożyła.

Radio 90: Jak długo trwał proces tworzenia systemu „Stop-fon”?

Krzysztof Smyczek: Od prototypu do wdrożenia na drodze to jest ponad rok.

Radio 90: Ponad rok trzeba było nad tym pracować?

Krzysztof Smyczek: Tak i co jest ważne, trzeba było zainwestować pieniądze i to już było po stronie tej firmy, która zechciała to zrobić i podjąć ryzyko wprowadzenia naszego rozwiązania na rynek.

Radio 90: Aplikacja „Stop-fon” będzie rozbudowywana?

Krzysztof Smyczek: Tak, ta aplikacja już jest rozszerzana np. o statystyki logowań na danych przejściach. To jest przydatna informacja dla urzędów, miast, które się zdecydują na wdrożenie tego systemu u siebie.

Rozmawialiśmy z uczennicą Darią Durkowską z III klasy o profilu informatycznym, która realizowała projekt „Stop-fon”.

Daria Durkowska, uczennica III klasy o profilu informatycznym w Zespole Szkół nr 6 i. Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju

Daria Durkowska: Zajmowałam się designem. Zaprojektowałam aplikację, zaprojektowałam grafiki, wymyśliłam, w jaki sposób ma to działać.

Radio 90: Było to dla Ciebie wyzwanie?

Daria Durkowska: Na pewno, zaczynałam dopiero wtedy naukę w technikum i zaczynałam swoją przygodę z grafiką, więc to były moje pierwsze kroki, rzut na głęboką wodę. Po roku pracy nad tą aplikacją mogę powiedzieć, że dało mi to bardzo dużo.

Radio 90: Jak myślisz, Twoim kolegom, koleżankom przyda się ta aplikacja?

Daria Durkowska: Sądzę, że tak. Obserwując moich znajomych, mogę powiedzieć, że bardzo wiele osób używa telefonów komórkowych, niektórzy nawet więcej, niż jest to wskazane i jestem pewna, że taka aplikacja może im pomóc, a nawet uratować życie.

Radio 90: Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Daria Durkowska: Planuję skończyć technikum i później iść na studia związane z informatyką.

Aplikacja „Rozejrzyj się i żyj” (Stop-fon) dostępna jest na telefony z systemem Android oraz iOS.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj