Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będzie nowy wzór paszportów dla osób, które złożą wniosek po 5 listopada

Facebook Twitter

Dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą się motywy związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Nowe zabezpieczenia zwiększą poziom ochrony przed sfałszowaniem.

Fot. katowice.uw.gov.pl

Jednym z nich będzie sztywna strona personalizacyjna z polem ze zmiennymi właściwościami optycznymi. Inne elementy zabezpieczające, które będzie zawierał nowy paszport, to m.in.: nitka widoczna w świetle UV oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu. Warto zaznaczyć, że nowy paszport będzie zawierał także dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla osób niewidzących i niedowidzących. W okładce nowego dokumentu przewidziano tłoczenie zawierające wyraz „Paszport” napisane znakami alfabetu Braille-a, umożliwiające rozpoznanie dokumentu.

Wszystkie paszporty w dotychczasowej formie graficznej pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu. Nie będzie obowiązku wymiany starych paszportów na nowe.

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w internetowym głosowaniu wybrane zostały elementy, które widoczne będą na kartach nowego paszportu. Motywy związane są z postaciami, wydarzeniami, miejscami i symbolami ważnymi dla polskiej niepodległości. W paszporcie znajdą się motywy graficzne przedstawiające m.in.: Bitwę Warszawską, Antosia Petrykiewicza, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj