Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kontrole na granicy ze Słowacją zakończone. Straż Graniczna podsumowała akcję

Facebook Twitter

Zakończyła się kontrola graniczna na granicy ze Słowacją. Straż Graniczna podsumowała 5-miesięczny okres jej obowiązywania.

Kontrole na granicy ze Słowacją
X/ Straż Graniczna

Kontrole na granicy ze Słowacją trwały 5 miesięcy

Funkcjonariusze Straży Granicznej od 4 października ubiegłego roku do 2 marca 2024 r. zatrzymywali osoby przekraczające granicę, w sumie skontrolowano blisko milion 700 tysięcy osób (1,7 mln). W trakcie tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy ze Słowacją funkcjonariusze skontrolowali też blisko 800 tys. pojazdów.

Tymczasowe kontrole na granicy polsko-słowackiej zostały wprowadzone 4 października w związku z nielegalną migracją. Do północy 2 marca granicę polsko-słowacką przekraczać można było wyłącznie w wyznaczonych miejscach; odbywały się tam tymczasowe kontrole graniczne, wyrywkowo sprawdzane były osoby wjeżdżające do Polski, zaś podróżni musieli mieć ze sobą dokument podróży – dowód lub paszport.

W piątek 1 marca MSWiA poinformowało, że decyzja o zakończeniu kontroli granicznych spowodowana jest ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tzw. szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej.

W ramach współpracy transgranicznej sytuacja migracyjna będzie na bieżąco monitorowana i w przypadku wzrostu zagrożenia działania kontrolne na granicy mogą zostać wznowione. Straż Graniczna nadal będzie prowadzić kontrole wewnątrz kraju ukierunkowane na zwalczanie nielegalnej migracji na głównych szlakach komunikacyjnych i w innych wytypowanych miejscach

– przekazał resort.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024