Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy most na Odrze ma być gotowy za trzy lata. Zastąpi przeprawę promową

Facebook Twitter

Nowy most na Odrze zastąpi istniejącą pomiędzy Ciechowicami, a Grzegorzowicami przeprawę promową.

Nowy most na Odrze zastąpi istniejący tam prom
fot. radio90.pl

Na jutro (30.01) Urząd Marszałkowski w Katowicach zapowiada podpisanie umowy na budowę mostu w okolicach Raciborza, chodzi o miejsce dotychczasowej przeprawy promowej Ciechowice-Grzegorzowice. Konstrukcja zastąpi przeprawę promową pomiędzy Ciechowicami, a Grzegorzowicami.

Nowy most na Odrze ma być gotowy za trzy lata, nie powstanie dokładnie w tym samym miejscu, a przeniesiony będzie w górę rzeki. Według planów ma być w ciągu nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 421 łączącej miejscowości Łubowice i Zawada Książęca w powiecie raciborskim.

 Jesteśmy przygotowani do tej inwestycji, mamy gotowy projekt mostu o długości około 650 metrów

– mówił w Radiu 90 jesienią zeszłego roku Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Inwestycja zakłada także budowę nowej drogi o długości ok. 2,8 km, dwóch skrzyżowań w miejscach włączenia do istniejącego układu drogowego, chodników, ciągów pieszo – rowerowych oraz odwodnienia. Wartość zadania może wynieść według wstępnych wyliczeń inwestorskich ok. 338,2 mln zł.

A przypomnijmy, rządowy projekt „Mosty dla regionów” ogłoszono w 2018 roku, zapowiadając budowę 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy czy Warcie. Wśród nich ten na raciborszczyźnie, o budowę, którego samorządowcy starają się od lat. Most w tym miejscu stał przed II wojną światową, ale nie przetrwał działań wojennych, w jego miejscu uruchomiono prom. Koszty jego utrzymania są jednak spore, a kursowanie promu niepewne, bo uzależnione od poziomu rzeki, poza tym prom zabrać może na pokład maksymalnie trzy samochody osobowe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj