StartW Radiu 90 Wiadomości dnia

Być w Opozycji. Wywiad z liderem i zaproszenie na wyjątkowy koncert

Jeszcze wczoraj byłem piękny i bardzo młody… czyli liczby i daty

Powstali 30 lat temu w Wodzisławiu Śląskim, 19 lat temu zawiesili działalność, teraz wracają i świętują swoje urodziny. Opozycja – nazwa, która zdefiniowała to kim są, kim chcą być i jaką muzykę chcą grać. Nazwa, która wyznaczyła kierunek. Byli jedną z najważniejszych grup polskiej sceny alternatywnej przełomu lat 80-tych i 90-tych minionego wieku. Przy okazji naszych 20-tych urodzin przeprowadziliśmy rozmowę z Arkiem Krzywodajciem – wokalistą Opozycji, autorem tekstów zespołu i jednym z pierwszych pracowników Radia 90. 20 lat Radia i 30 lat Opozycji – jest co świętować:

Wszystko to, gromadząc się we mnie, rozrywało moją duszę… czyli o pechu albo pochodzeniu

Wystartowali w 1984 roku i jak to zwykle bywa, początki nie były łatwe. Pod koniec lat 80-tych wszystko się zmieniło. Przełom nastąpił na festiwalu w Jarocinie:

Krew bohaterów… czyli płyta, która powinna być jedną z muzycznych ikon tamtych lat

Dlaczego? Bo wtedy w Polsce nikt tak nie grał. Oczywiście, można doszukiwać się pewnych tropów – ktoś wspomni The Cult, komuś innemu w tle zamajaczy New Model Army… Układanie muzycznych puzzli to ciekawa zabawa, jednak w tym wypadku polecamy słuchać, zamiast układać:

Marzyłem, szukałem, poznawałem… i znalazłem sposób na długowieczność

W sieci można znaleźć fragment krakowskiego koncertu Opozycji, z września tego roku. Moc, siła, radość grania, energia… Jednak najbardziej zaskakuje ponadczasowość utworów, które powstały przecież 25. lat temu:

Dotykam drzwi, przez które nie można przejść… czyli za porozumieniem stron

W połowie lat 90-tych „Krzywy” przestaje być częścią Opozycji. Rozwiejmy wątpliwości internetowych komentatorów – odszedł, czy został wyrzucony?

… za każdym razem jednak powracałem… Opozycja Reaktywacja

Jest rok 2014, Opozycja ma 30 lat, muzycy mają lat… trochę więcej i nie grali ze sobą od lat 19-tu. To wszystko sprawia, że powrót na scenę jest nie tylko niespodzianką, jest wielkim zaskoczeniem. Jak do tego doszło? Kiedy podjęli decyzję o reaktywacji zespołu?

Bez światła dnia, jak dziecko gubię się… czyli sztuka wyboru

Sex, drugs and rock’n’roll – to prawdopodobnie najpopularniejsza, ale też najbardziej płaska, ograniczona definicja rockowego życia. Jeżeli taką definicję uznamy za właściwą, to „Krzywy” nie wybrał innej drogi, on po prostu pewnego dnia poszedł w przeciwną stronę:

Czy życiowe wybory naszego gościa będą miały wpływ na treści zawarte w nowych utworach Opozycji?

Rozmawiał Leszek Otawa. Koncert odbędzie się w sobotę (18.10.) o godzinie 18.00 w Wodzisławskim Centrum Kultury. Jako support zagra Profanacja.

Zostaw komentarz