Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Teatr Ziemi Rybnickiej – repertuar na maj. Co ciekawego będzie się działo?

Facebook Twitter

Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza w maju na spektakle, koncerty muzyki poważnej i niezwykły koncert z okazji Dnia Matki.

Teatr Ziemi Rybnickiej

Teatr Ziemi Rybnickiej zapraszam. Co majowym programie?

3-5.05.2024, godz. 16:00 Rybnicka Majówka „Maj, bzy, Rybnik i Ty”

To 2 dni koncertów na rybnickim kampusie z artystami totalnymi, którzy opracowali swój niepowtarzalny, bezkompromisowy styl, przywiązujących dużą uwagę do warstwy muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej swoich wytworów. Artyści którzy redefiniują nasz pogląd na wiele spraw, artystów którzy są muzyką którą tworzą. Oczywiście koncerty gwiazd poprzedzą supporty, które wprowadzą nas w odpowiedni klimat.

3 maja 2024 r. (piątek) wystąpią:
16.30 zespół Bartnicky
18.00 Mery Spolsky
20.00 Brodka

4 maja 2024 r. (sobota)  
17.00 Underground
18.00 Cheap Tobacco
19.30 Igo
21.00 Artur Rojek

Majówce towarzyszyć będzie Zlot food trucków, w dniach 3-5 maja br. czyli 3 dni dla smakoszy street foodu oraz jedzenia w duchu „slow”. W wydarzeniu udział biorą food trucki z całej Polski, które dobierane są pod kątem jakości oferowanych dań oraz różnorodności menu.

Majówka w Rybniku

Fot. UM Rybnik

6.05.2024, godz. 13:00„Biała Odwaga” – film KINO NIE TYLKO DLA SENIORA
Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji, ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej
bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.

6.05.2024, godz. 19:00, „Pamięć”, DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY EKRAN
Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane życie: córka, praca, spotkania AA. Sytuacja ulega zmianie, gdy wraca ze zjazdu absolwentów liceum, a jej śladem podąża Saul. Niespodziewane spotkanie będzie miało głęboki wpływ na ich oboje, otwierając drzwi do przeszłości. Czas: 1h 40m. Scenariusz i reżyseria – Michel Franco. Gatunek – dramat. Produkcja – USA, Meksyk, Chile.

8.05.2024, godz. 19:00, Paweł Domagała – Narnia Tour
W 2024 roku Paweł Domagała kontynuuje trasę koncertową „Narnia Tour”, aby utwory z nowego albumu miały szansę dotrzeć do odbiorców w całej Polsce.

11.05.2024, godz. 16:00 i 18:30, „Dobrze się kłamie”
Kinowy hit na deskach teatru. „Dobrze się kłamie” to astronomicznie zabawny spektakl o skomplikowanych relacjach
międzyludzkich. Kto z przyjaciół ma najwięcej do ukrycia? Kto spośród przyjaciół coś ukrywa? Kto ma na koncie poważne
kłamstwa, a kto tylko nieco ściemnia? Odpowiedzi ma dostarczyć niebezpieczna gra… Każdy, kto siedzi przy stole, ma podzielić się z przyjaciółmi zawartością swojego telefonu. Zwykły wieczór z przyjaciółmi zmienia się w prawdziwy sprawdzian z przyjaźni. Niektórym „ściemnianie” wyjdzie na dobre, inni całkowicie się pogrążą. Co ujawnią odczytane publicznie SMS-y i powiadomienia z Facebooka?

12.05.2024, godz. 18:00, „Księżniczka Czardasza” Teatru Muzycznego Castello
Królowa austro-węgierskiej operetki! To tętniące czardaszem i rewią budapesztańskie Variété- urocze tancerki, knajpiani utracjusze i wreszcie ognisty romans Księcia Edwina z piękną szansonistką Sylvią Varescu. To historia miłości ponadczasowej i porywającej, podszytej skandalem mezaliansu. ”Artystki z Variété”, „W rytm walczyka serce śpiewa”, „Czardasz Sylvii” to zaledwie kilka utworów spośród ferii przebojów tej operetki. „Księżniczka Czardasza” to coś więcej niż historia o dwojgu zakochanych w sobie ludzi. Napięcie dramatu trudnej miłości w przezabawny sposób rozładowują
drugoplanowe postacie. Urzekają widza dowcipnymi dialogami i gagami, nie szczędząc żartów i odniesień do czasów współczesnych. Spektakl „Księżniczka Czardasza” Teatru Muzycznego Castello swoją premierę miał w styczniu 2014 roku na Zamku w Mosznej. Spektakl w dwóch aktach z jedną piętnastominutową przerwą. Czas trwania: 2h 15min.

13.05.2024, godz. 13:00, „Test na teściów”, KINO NIE TYLKO DLA SENIORA
Dokąd doprowadzi wspinaczka po kruchym drzewie genealogicznym własnej rodziny? Jakie rewelacje i pikantne szczególiki kryją jego gałęzie i splątane łańcuchy DNA? I jak żyć ze świadomością, że twoi przodkowie chyba nie do końca byli z tobą szczerzy? To wszystko i jeszcze więcej w najbardziej wyczekiwanej, pełnej gwiazd francuskiej komedii sezonu „Test na teściów”. Za kamerą filmu „Test na teściów” stanął scenarzysta hitu „Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka” Julien Hervé, a do łez rozmieszczać widzów będą: legendarny Christian Clavier („Za jakie grzechy, dobry Boże?”), uwielbiany Didier Bourdon („Alibi.com”) i jak zwykle charyzmatyczna Sylvie Testud („Niczego nie żałuję – Edith Piaf”). Odliczając
dni do wesela i ślubu, Alice i François postanawiają zorganizować wielkie spotkanie swoich, pochodzących z bardzo różnych środowisk rodzin. A przy okazji – namawiają rodziców i przyszłych teściów na wspólne testy DNA. Ich rezultat wprawi wszystkich w osłupienie. Bo czy może być coś gorszego dla konserwatywnego burżuja, niż dowiedzieć się, że nie jest w 100% Francuzem? Albo dla dumnego sprzedawcy samochodów znad Sekwany, że ma on podejrzanie niemieckie
korzenie? A to dopiero początek rodzinno-genetycznych kłopotów.

13.05.2024, godz. 19:00, „Test na teściów”, DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY EKRAN

16.05.2024, godz. 19:00, Pablopavo i Ludziki
Pablopavo i Ludziki to zespół, który gra muzykę na pograniczu bluesa, reggae, rocka, elektroniki z elementami poezji śpiewanej. Ich koncerty to połączenie nostalgicznych melodii z PRL-owskich dancingów z utworami przywodzącymi na myśl jamajskie rytmy lub opartymi na elektronicznym bicie. Członkowie zespołu to Paweł „Pablopavo” Sołtys – wokal, Jakub „Earl Jackob” Sadowski – wokal, Rafał „Daddy Raffi” Kazanowski – gitara, Radosław Polakowski – skrzypce, akordeon, melodyka, Andrzej „DJ Zero” Giegiel – DJ, scratch, Emil „Emili Jones” Wojtczak – giatra basowa, instrumenty klawiszowe, Jakub „Jahcob JR” Kinsner – perkusja, mpc.

Koncert w ramach ŚLĄSKIE! EUROPA! „Wydarzenie artystyczne związane z 20-tą rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej”.Partner: Województwo Śląskie.

20.05.2024, godz. 19:00, „Perfect Days”, DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY EKRAN
Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się
niezwykłym ceremoniałem. Czas: 2h 3 min.

21.05.2024, godz. 20:00, Kortez. Naucz mnie tańczyć: Wiosna Tour

23.05.2024, godz. 19:00, Anita Lipnicka „Śnienie”
Po 6 latach od wydania albumu „Miód i dym”, Anita Lipnicka powraca z premierowym materiałem! O tym, co w tym czasie przeżyła, za czym tęskni, o czym wciąż marzy, czego nie może zapomnieć, dowiecie się już jesienią, kiedy premierę będzie miała jej nowa płyta zatytułowana „Śnienie”. Tuż po ukazaniu się na rynku albumu, artystka wyruszy w trasę, by
odwiedzić z koncertami 16 największych polskich miastach. Tym razem na scenie towarzyszyć jej będzie zespół w składzie poszerzonym o dodatkowych muzyków. „Nie mogę zdradzić zbyt wiele. Mogę tylko obiecać, że będziecie wniebowzięci!” – tak swoje jesienne występy zapowiada Anita.

24.05.2024, godz. 17:00 i 20:15, „Przygoda z ogrodnikiem”
SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 18. ROKU ŻYCIA
Uwielbiana przez widzów komedia „Przygoda z ogrodnikiem” (tyt. oryg. „Self Help”) w zupełnie nowej odsłonie. W rolach głównych ponownie Anna Mucha i Michał Sitarski. „Przygoda z ogrodnikiem” to spektakl o małżeństwie Dzikich. Oboje
marzyli o karierze aktorskiej, jednak nie poszło im ona najlepiej. Znacznie więcej sukcesów niż na scenie osiągają w biznesie – radząc innym, jak żyć! I chociaż jako specjaliści od samorozwoju świetnie się sprawdzają, to prywatnie dogadują się coraz gorzej. Jak eksperci od dobrych rad poradzą sobie z kryzysem we własnym związku? Jak długim cieniem na ich relacji położy się tytułowa przygoda z ogrodnikiem? Kim jest Andrew i co zrobić z trupem w szafie?

25.05.2024, godz. 18:00, „Razem czy osobno?”
TEKST I REŻYSERIA KRZYSZTOF JAŚLAR
Zapraszamy na muzyczną, komediową nowość „Razem czy osobno?” w wykonaniu znanych i uwielbianych przez Widzów Aktorek, które śpiewająco zabiorą Was w świat skomplikowanych damsko – męskich relacji. Nie zabraknie wzruszeń, miłosnych historii, tańca i różańca, ale przede wszystkim nie zabraknie emocji i …śmiechu!
Obsada: Kaja Paschalska, Anna Czartoryska, Patrycja Kazadi

26.05.2024, godz. 16:00, Góralsko – Śląski Dzień Matki 

27.05.2024, godz. 13:00, „Bękart” – KINO NIE TYLKO DLA SENIORA
Najnowszy epicki dramat kostiumowy z Madsem Mikkelsenem w roli głównej, w reżyserii cieszącego się międzynarodowym uznaniem Nikolaja Arcela. Film jest adaptacją duńskiego bestsellera z 2020 roku pt. „The Captain And Ann Barbara”. Rok 1755. Kapitan Ludvig (Mads Mikkelsen) opuszcza przytułek dla weteranów wojennych i udaje się do króla. Śmie prosić o pozwolenie na kolonizację jutlandzkich wrzosowisk, a w przypadku powodzenia – nadania mu tytułu szlacheckiego, przekazania posiadłości oraz służby. Wzburzeni jego arogancją duńscy nadworni zakładają z góry porażkę, więc przystają na jego propozycję. Ludvig codziennie, mozolnie sprawdza centymetr po centymetrze glebę, szukając także chętnych do budowy kolonii, ale każdy z miejscowych wie, że ziemia jest nieurodzajna. Kiedy odbiera tajemnicze worki z Niemiec, potrzebuje pracowników, więc zmuszony jest zatrudnić parę uciekinierów. Mijają miesiące, powstaje dom i stodoła, a o jego planach dowiaduje się de Schinkel (Simon Bennebjerg), bezlitosny władca ziemski planujący wykupić całość wrzosowisk. Przedstawia mu ofertę, lecz Ludvig sprzeciwia się… Film znalazł się w Konkursie Głównym MFF w Wenecji 2023.

27.05.2024, godz. 19:00, „Latanie dla początkujących”, DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY EKRAN
Grupa nieznajomych bierze udział w ekskluzywnym kursie, który ma im pomóc uporać się ze strachem przed lataniem. Ich ostatnim zadaniem jest lot z Londynu na Islandię, podczas którego nic nie idzie zgodnie z planem. Sytuacja dodatkowo się pogarsza, gdy w wyniku nadchodzącej burzy śnieżnej, uczestnicy kursu są zmuszeni do pozostania w
oddalonym od lotniska hotelu. Narastające z każdą godziną zmęczenie i frustracja doprowadzają ich na skraj wytrzymałości. Czy uda im się  uporać z własnymi demonami i znaleźć sposób na powrót do domu?

29.05.2024, godz. 18:00, Wielkie Dzieła, Młodzi Wykonawcy.                                                                        Jubileusz 90-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku
WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Rybnickiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego
Soliści – uczniowie PSM II stopnia:
JULIA KRÓTKI – skrzypce, klasa III PSM II st.
nauczyciel – dr hab. Adam Mokrus
Program: Antonio Vivaldi – Koncert nr 1 E-dur Wiosna RV 269 z cyklu
Cztery pory roku

EMIL WIECZOREK – puzon klasa II PSM II st.
nauczyciel – mgr Sebastian Wieczorek
Program: Alexandre Guilmant – Morceau Symphonique op.88

EMILIA HALIGOWSKA – wiolonczela, kl. V PSM II st.
nauczyciel – mgr Jacek Gwizdon
Program: Edward Elgar – Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 , cz. III i
IV

DAWID POHLMAN – saksofon, kl. IV PSM II st.
nauczyciel – dr Artur Motyka
Program: Pedro Iturralde – Paquena czarda

NIKOLA KRUK – wiolonczela, kl. VI PSM II st.
nauczyciel – mgr Jacek Gwizdon
Program: Dmitrij Kabalewski – Koncert wiolonczelowy g-moll op.49, cz. I
Allegro

KRZYSZTOF SITEK – fortepian, kl. VI PSM II st.
nauczyciel – mgr Anna Brachman
Program: Dmitrij Szostakowicz – Koncert fortepianowy F-dur nr 2 op.102,
cz. I Allegro

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024