Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Choinka dla życia”. Oddaj krew, dostaniesz świąteczne drzewko

Facebook Twitter

Akcja "Choinka życia" w naszym regionie. To wspólna akcja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza z nadleśnictwami z Rybnika i Rud Raciborskich. W czwartek (16.12.) każdy kto odda krew, otrzyma świąteczne drzewko. Choinki dostaną osoby, które tego dnia zgłoszą się do stacji w Raciborzu oraz terenowych oddziałów w Rybniku, Wodzisławiu Śl. i Jastrzębiu-Zdroju.

fot.pixabay.com

W czwartek (16.12.) świąteczne drzewko otrzyma każda osoba, która odda krew w stacji w Raciborzu oraz w terenowych oddziałach w Rybniku, Wodzisławiu Śl. i Jastrzębiu-Zdroju

W tym szczególnym czasie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia chcemy wszystkim przypomnieć o możliwości niesienia pomocy innym. W tym celu przygotowaliśmy piękne, naturalne choinki z lasu. Otrzyma je każdy, kto odda wyjątkowy prezent, jakim jest krew.

– powiedział Witold Witosza, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Krew jest jednym z najbardziej pożądanych „leków”, którego niczym nie można zastąpić.

Tylko dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy wymagają leczenia krwią i jej składnikami. Cieszę się, że Lasy Państwowe dostrzegają potrzebę wsparcia działań promujących honorowe krwiodawstwo. Jest to dowód na to, że krwiodawstwo jest bliskie sercom wielu ludzi.

– podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco. Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Pamiętajmy, że drzewka muszą być pozbawione wszystkich ozdób.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (450 ml), a mężczyźni – maksymalnie sześć (450 ml).

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym – nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj