Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciepło dla Rybnika z Elektrociepłowni Chwałowice, a nie z Elektrowni Rybnik

Facebook Twitter

Rząd zmienia plany zaopatrzenia miasta w ciepło. Dwa lata temu władze Rybnika podpisały porozumienie z Polską Grupą Energetyczną, Polską Grupą Górniczą, oraz PGNIG Termika, że to elektrownia zajmie miejsce po elektrociepłowni Chwałowice, która wymaga gruntownej modernizacji. Teraz okazuje się, że mimo zawartych porozumień będzie zupełnie odwrotnie.

Mówi poseł Grzegorz Janik i senator Wojciech Piecha:

Wojciech Piecha: Dlaczego nie elektrownia Rybnik? Wszystkie wyliczenia wskazywały na to, że to nie będzie decyzja opłacalna, a jeżeli nieopłacalna no to koszty będą przerzucane na mieszkańców miasta. Ciepło byłoby zdecydowanie, może droższe i to nie byłoby akceptowalne przez mieszkańców. Jest inne rozwiązanie, tańsze.

Grzegorz Janik: Ja myślę, że mieszkańców Rybnika nie interesuje, skąd to ciepło będzie. Ono ma być po 2022 roku, ma być z ekologicznego źródła i ma być w miarę tanie i to dzisiaj tym rozwiązaniem gwarantujemy. Wyprowadzenie ciepła z elektrociepłowni Chwałowice jest tańszym rozwiązaniem niż wyprowadzenie ciepła z elektrowni w Rybniku.  

Zmiana koncepcji nie jest oznaką słabości rządu czy nas parlamentarzystów – odpowiada poseł Janik:

Grzegorz Janik: To jest oznaka trochę zmienności sytuacji. Wiemy, że sytuacja w energetyce jest dynamiczna, cały czas się zmienia, cały czas są zmienne te opłaty, które Unia Europejska, jak mówił Pan senator, mówiliśmy o kwocie 5 euro, teraz już mamy kwotę 25 euro. To jest wszystko płynne, te wyliczenia są robione na bieżąco. Myślę, że to nie jest słabość, bo na prawdę my chcemy, żeby Rybnik był uciepłowiony i mało tego, to nie tylko my, chce minister, chce Pan premier. Wszyscy tego chcemy, żeby rybniczanie oddychali czystym powietrzem i do tego my doprowadzimy.  

Z dokumentów przedstawionych przez parlamentarzystów wynika, że gdyby tak jak pierwotnie chciano, wyprowadzano ciepło z elektrowni, konieczne byłoby wybudowanie sieci o długości 3 kilometrów, a to dodatkowy koszt około 50 mln złotych. Co dalej w tej sytuacji z Elektrownią Rybnik?

Grzegorz Janik: Na dzisiaj jest niezagrożona. Mamy zapewnienia i w tej chwili jest rozważany wariant budowy nowego bloku w Rybniku. Tak jak dzisiaj mówimy, że nie wiemy na jakie to będzie paliwo, ale by zapewnić żywotność elektrowni do 2050 roku musi powstać jeden bądź dwa bloki w Rybniku i mamy nadzieję, że takie bloki powstaną- takie wyliczenia są.

Radio 90: A to nie jest tak, że otwieramy furtkę dla nowej inwestycji jaką miałaby być kopalnia Paruszowiec?

Wojciech Piecha: Ja uważam, że ta kopalnia Paruszowiec raczej nie powstanie ze względu na to, że jest olbrzymi opór społeczny, a poza tym elektrownia będzie dalej pracowała na węglu, który w tej chwili wydobywamy.

Ile będzie kosztowała modernizacja Elektrociepłowni Chwałowice? Tego parlamentarzyści nie potrafili już dokładnie określić:

Wojciech Piecha: Spróbuję się dowiedzieć i za dwa tygodnie odpowiem na to pytanie, muszę dotrzeć do źródła, jakie są plany w PGNiG Termika Cieplna i na jakim pułapie te koszty będą musiały być poniesione, żeby to źródło dostosować do wymagań.

Radio 90: Jeżeli z czegoś rezygnujemy na rzecz czegoś innego, to musimy chyba znać ten efekt ekonomiczny.

Grzegorz Janik: No tak, te rozwiązania prezes PGE podawał nawet na komisji, że różnica jest gdzieś około 50 mln złotych na korzyść elektrociepłowni Chwałowice.

Inwestycję w elektrociepłowni Chwałowice ma realizować PGNiG Termika we współpracy z Polską Grupą Górniczą oraz PGE Energia Ciepła. Ma powstać nowe wysokosprawne źródło kogeneracyjne o mocy 20 MW.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024