Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

„Cnota” na wielkim ekranie. Nowy film Klubu Filmu Niezależnego

Facebook Twitter

"Aktorstwa nie miałem w planach. Przyznam, że zupełnie nie miałem zamiaru zostać aktorem; ani mnie to nie ciągnęło, ani specjalnie nie interesowało. Ale tak właśnie się zaczęło." Tak o początkach swojej kariery mówi Jerzy Cnota.

Powstał film paradokumentalny o popularnym polskim aktorze. Jego premiera odbędzie się w sobotę (14.12.) o 18.00 w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach.

„Cnota” to nowy śląski film paradokumentalny o popularnym polskim aktorze – Jerzym Cnocie. Aktor opowiada o swoim życiu i swojej twórczości filmowej i teatralnej. W filmie dodatkowo zobaczyć można wypowiedzi osób ze świata filmu i kultury m.in. Franciszka Pieczki, Kazimierza Kutza, Jerzego Janeczka, Joanny Bartel, Bernarda Krawczyka, Andrzeja Skupińskiego, Mariana Makuli czy Grzegorza Stasiaka. Wszyscy wyżej wymienieni zostali zaproszeni na uroczystą premierę filmu w chwałowickim Domu Kultury.

Poza głównym bohaterem, w filmie występują: Eugeniusz Kluczniok, Aleksandra Harazim-Bąk, Inga Papkala, Iwona Nocoń-Pyjor, Piotr Mitko, Stanisław Baraniok. Film „Cnota” powstał w oparciu o scenariusz Eugeniusza Klucznioka, który film również wyreżyserował. Zdjęcia i montaż to dzieło Mirosława Ropiaka. Obaj są członkami Klubu Filmu Niezależnego www.kfn.org działającego przy Domu Kultury Chwałowice.

Czas projekcji to 89 minut.

Jerzy Feliks Cnota urodził się 17 października 1942 r. w Jastrzębiu-Zdroju. Średnie wykształcenie zdobył w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Chorzowie, a wyższe kończąc filologię rosyjską w Krakowie. Szlify aktorskie uzyskał w 1972 r., kończąc eksternistycznie Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W Krakowie występował w studenckim Teatrze 38, gdzie grano Becketta i Ionesco. Często były to prapremiery ich utworów.

Przez trzy lata występował w Piwnicy pod Baranami. Zagrał w ponad 60 filmach kinowych i telewizyjnych, w tym również w śląskich filmach Eugeniusza Klucznioka realizowanych w ramach rybnickiego Klubu Filmu Niezależnego jak: Kant-Pol, Byzuch, Bajzel po Polsku, Byzuch 2 – Rewizyta. Jednak największą popularność przyniosły mu role w filmach Kazimierza Kutza: Sól ziemi czarnej i Perła w koronie oraz rola Zbójnika Gąsiora w niezapomnianym serialu Janosik.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z aktorami i twórcami filmu.

Cnota – zwiastun

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj