StartW Radiu 90

„Coś wspaniałego!” – Orkiestry dęte i występy mażoretek zachwyciły publiczność!

I tak już od lat – kiedy na rynku pojawiają się uczestnicy Festiwalu, publiczność z podziwem zasłuchuje się w niemal wirtuozyjne popisy muzyczne:

DK Niedobczyce:

W ramach Festiwalu, w piątek 15 czerwca, odbyła się parada zespołów festiwalowych, która z ul. Sobieskiego przeszła na rybnicki Rynek.  Tego dnia odbył się także III Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski Mażoretek, w którym zaprezentowało się 20 zespołów tanecznych. Jak okazało się później, bezapelacyjnie zwyciężyły Mażoretki „Gama” z Ozimka (choreograf: Karolina Kawalec), zdobywając I miejsce w kat. starszej i zarazem Grand Prix Festiwalu – Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Złota Lirę”. W kategorii młodszej wygrały raciborskie Mażoretki „Tęcza III”, których choreografem jest Aldona Krupa-Gawron.
W sobotę w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach odbyły się przesłuchania konkursowe orkiestr również o Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Międzynarodowe jury postanowiło, iż nagroda główna trafi w ręce oriestry czeskiej – zwyciężył Dechový Orchestr Mladých Základní Umělecké Školy Jeseník. Dyrygentami orkiestry są Tomaš Uhlíř i Milan Domes. Ta orkiestra otrzymała również wyróżnienie specjalne za wzorową dramaturgię programu konkursowego.
Laureatami Złotych Pasm zostały ponadto orkiestry ze Słowacji oraz polska orkiestra z Leśnicy. Najlepszym dyrygentem Festiwalu ponownie (orkiestra gościła już na Złotej Lirze) został Karol Pyka z Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W niedzielę (17.06.) w Rybnickim Centrum Kultury odbył się Koncert galowy, w trakcie którego ogłoszone zostały wyniki konkursów, wręczono nagrody laureatom, zaprezentowała się także m.in. zwycięska orkiestra z Jesenika.

Zostaw komentarz