Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Jak się mają seniorzy w Rybniku? Co działa dobrze, co trzeba zmienić, czego brakuje?

Facebook Twitter

Czy tego chcemy, czy nie - starzejmy się. Co gorsze, nasze społeczeństwo się starzeje. W samym tylko Rybniku żyje dziś 20 tysięcy osób powyżej 60 roku życia. Według szacunków w roku 2030 będzie ich aż 30 tysięcy. To jedna czwarta wszystkich mieszkańców. Jak wygląda i jak będzie wyglądało życie seniorów, zależy między innymi od władz miasta.

Dziś w Radio 90 głos samorządowców, fachowców z opieki społecznej i samych seniorów. Polityka senioralna dopiero raczkuje. Mamy za mało miejsc w Domach Pomocy Społecznej – przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Wojciech Student pełnomocnik prezydenta Rybnika do spraw inwestycji:

Seniorzy powinni mieszkać w śródmieściu. Musimy przeszczepić modele, które funkcjonują w krajach zachodnich – uważa Wojciech Student:

Nowy obiekt z myślą o seniorach powinien powstać w okolicach byłego szpitala Juliusz w Rybniku:

Na początku grudnia w Rybniku uruchomiony zostanie Dzienny Dom „Senior-Wigor” Na jego potrzeby wyremontowano budynek byłego przedszkola w Popielowie. Inwestycję zrealizowano w ramach rządowego programu wieloletniego „Senior-Wigor”. W tym roku dofinansowanie na realizację zadania otrzymało 119 miejscowości w Polsce. W tym gronie znalazł się także Rybnik, który otrzymał na realizację programu 256 tysięcy złotych. Mówi Jerzy Kajzerek dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku:

O tym, co czeka na miejscu na podopiecznych – mówi dyrektor Kajzerek:

W Dziennym Domu „Senior-Wigor” ma się znaleźć miejsce dla 30 osób. Są jeszcze wolne miejsca:

Zdaniem Jerzego Kajzerka dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, warto pomyśleć, by w rybnickich dzielnicach powstały tzw. kluby seniora:

Musimy wzorować się na zachodnich modelach opieki nad osobami starszymi:

Póki co, warto by seniorzy wykorzystywali obecny potencjał opieki społecznej. A ten w Rybniku jest przyzwoity – podkreśla dyrektor Kajzerek:

Od roku w Rybniku działa Rybnicka Rada Seniorów. Powstała po to, by pomagać starszym osobom. Prawdziwym hitem okazała się Karta Seniora do tej pory odebrało ją ponad 2 tysiące rybniczan powyżej 60-roku życia. Rozmawiamy z przewodniczącą Rybnickiej Rady Seniorów Jolantą Groborz:

Dzięki karcie seniora łatwiej żyć – dodają Andrzej Oświęcimski i Henryk Adamczyk z Rybnickiej Rady Seniora:

Rybnicka Rada Seniorów to nie tylko karata rabatowa, to przede wszystkim miejsce, gdzie można sobie wzajemnie pomagać – podkreśla Jolanta Groborz:

Seniorzy skupieni są także wokół Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rybnicka placówka powstała 13 lat temu. Na zajęcia uczęszcza około 400 osób. Mówi Maria Białek prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku:

Uniwersytet Trzeciego Wieku to także działalność integracyjno-świetlicowa:

Warto podkreślić, że nie byłoby tak szerokiej działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku, gdyby nie społeczne zaangażowanie studentów. Żyjemy głównie ze składek darowizn i 1 procenta. Czego życzyć UTW? Przychylności władz miasta – mówi prezes Maria Białek:

Tematem zainteresował się Arkadiusz Żabka.

znak-centrowany-kolor

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj