Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas wręczyć „Karolinki” w Czerwionce-Leszczynach

Facebook Twitter

To doroczna nagroda, która od 22 lat trafia w ręce osób prywatnych, stowarzyszeń, czy instytucji, które pracują na rzecz rozwoju Czerwionki-Leszczyn oraz tych, którzy rozsławiają gminę i miasto w kraju i za granicą. W tym roku kapituła pod przewodnictwem burmistrza Wiesława Janiszewskiego postanowiła przyznać dziewięć "Karolinek".

Fot. facebook.com/pg/ckecl

Wśród wyróżnionych są między innymi: Claudia i Kasia Chwołka, Ksiądz Piotr Siemianowski, Ksiądz Józef Bryzik, Leonard Piórecki, czy Zespół Tańca Nowoczesnego „Rytm”. Ten ostatni świętował w tym roku 20-lecie swojego istnienia. Po jubileuszowym koncercie chwalił go burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny, Wiesław Janiszewski:

Ciężka praca, oczywiście przy dużym talencie daje efekty. Ja niezmiernie cieszę się, że to dzieje się u nas, w naszej gminie. Cieszymy się, że trafiła do nas Pani Beata i zaszczepiła tego bakcyla tańca nowoczesnego, jakże pięknego. (…) Ta setka uczestniczek „Rytmu” to piękna wizytówka Gminy. (…) Należy być z tego dumnym!

Zespół Tańca Nowoczesnego „Rytm” założyła i do dziś prowadzi Beata Gużda-Krzyżaniak. Obecnie skład się on z 6 grup, w których tańczą dzieci, młodzież i dorośli w wieku od 6 do 46 lat. 13 lat z zespołem związane były siostry Agata i Asia Kurpanik, dla których koncert jubileuszowy był pożegnaniem z grupą:

Szłyśmy na spacer, zobaczyłyśmy plakat, poszłyśmy i tak nam się spodobało! (…) Atmosfera, można wyrażać siebie na scenie, przyjaźnie na całe życie zostaną, ludzie wspaniali, będzie ich brakować na pewno…

Od dwóch lat w zespole Rytm tańczą także panie. Grupa „De Lux” pod kierownictwem choreograf, Anny Gocyk skupia byłe tancerki, mamy dziewczynek, które obecnie tańczą oraz osoby, które chcą spędzać wolny czas, właśnie tańcząc. Mówią Barbara Binda i Natalia Grochla:

Ja kilkanaście lat tańczyłam w tym zespole, powróciłam, żeby dalej się rozwijać. (…) Zawsze marzyłam, żeby tańczyć, dzięki temu, że moje dziecko tańczyło w „Rytmie” poszłam do „De Lux”. (…) Uwielbiam to. (…) To jest odskocznia od codzienności, mogę wyluzować się z koleżankami w świetnej atmosferze, to jest bardzo ważne! (…)

Zespół Tańca Nowoczesnego Rytm ma na koncie wiele sukcesów. Ten najważniejszy to wywalczony w tym roku w Pradze tytuł Mistrza Świata. Statuetki „Karolinki” zostaną wręczone dzisiaj (28.12.) podczas uroczystej sesji Rady Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny:

Lista tegorocznych laureatów nagrody „Karolinka”:

– Claudia i Kasia Chwołka,
– Brygida Kozierkiewicz,
– Ksiądz Piotr Siemianowski,
– Ksiądz Józef Bryzik,
– Józef Szczekała,
– Józef Zaskórski,
– Leonard Piórecki,
– Zespół Tańca Nowoczesnego „Rytm”,
– Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.

Statuetka Karolinka przedstawia stylizowaną postać młodej dziewczyny w stroju śląskim, która ustawiona jest na bryle podstawy w kolorze czarnym, symbolizującym węgiel. Na podstawie umieszczony został herb Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Statuetka wykonana jest z ceramiki, według projektu artysty plastyka Bogdana Szymury.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021