Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czterdziestolatek, 45 lat później

Facebook Twitter

16 maja w 1975 roku pojawił się pierwszy odcinek serialu telewizyjnego "Czterdziestolatek" w reżyserii Jerzego Gruzy. Dziś gdy patrzymy na głównego bohatera pytamy: 40 lat? Nieeee, wygląda jakby miał 60.

Dziś mówi się, że czterdziestka to nowa dwudziestka. Przesunęła się granica wieku. Według brytyjskich naukowców młodość kończy się w okolicach 55. roku życia, potem wkraczamy w wiek średni. Starość? To okolice 70 roku życia. Także w naszym regionie pojawiają się pytania o to kim jest „senior”? Szczególnie gdy widzimy zapowiedzi szkoleń dla osób 55+ i informację, że to warsztaty dla seniorów.

Serial „Czterdziestolatek” został wyprodukowany przez Telewizję Polską, bił rekordy popularności w telewizji, na jego podstawie powstał film, były też produkowane poświęcone mu programy. Pewnie powstała niejedna praca magisterska, która opisywała fenomen inżyniera Karwowskiego, jego żony Madzi, dzieci i oczywiście Kobiety Pracującej.

Kobieta pracująca „żadnej pracy się nie boi”, w serialu pojawiła się jako przedstawicielka 64 zawodów czy stanowisk, była sprzedawczynią cielęciny czy inspektorką do walki z radio- i telepajęczarstwem. To właściwie cytaty z postaci granej przez Irenę Kwiatkowską weszły do codziennego języka Polaków. „Na wygląd trzeba sobie zapracować”. Pamiętacie?

Kwarantanna to moment, w którym ponoć oglądamy nałogowo serialem, może warto wrócić do „Czterdziestolatka”?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj