Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy będzie powrót do sprzedaży gotówkowej w PGG? Poseł Adam Gawęda zapowiada interwencję

Facebook Twitter

Poseł Adam Gawęda w rozmowie z Radiem 90 zapowiada interwencję w Polskiej Grupie Górniczej w sprawie powrotu do sprzedaży węgla w formie gotówkowej. Jak już was informowaliśmy, PGG zmieniła zasady sprzedaży opału. Można go kupić tylko w internetowym sklepie spółki.

Jego dystrybucją zajmuje się sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla. Uderza to w małych przewoźników węgla i w starszych klientów, którzy nie korzystają z internetu. Wczoraj (31.08.) w tej sprawie protestowali przed kopalnią Jankowice przewoźnicy, którzy zapowiadają blokady kopalni na Śląsku:

Adam Gawęda: Będę dzisiaj rozmawiać i w najbliższych dniach z zarządem spółki i skieruję do nich pytania dotyczące tej sprzedaży dla drobnych przewoźników, którzy realizują w wielu przypadkach tę usługę nie doliczając gigantycznych marży.

Radio 90: Mamy osoby wykluczone cyfrowo, które jedynie zdawały się jedynie na tego dostawcę, który co roku przewoził 1-2 tony węgla. Oni mają dzisiaj realny problem.

Adam Gawęda: Rzeczywiście tak jest, więc ja na to z ogromną wrażliwością patrzę. Wszystkie sugestie, propozycje, żeby przynajmniej w jakiejś części utrzymać tę sprzedaż „drobnicową”, która pozwala na to, żeby ten węgiel dostarczać do tych odbiorców, którzy sobie nie radzą z internetem, żeby do nich ten węgiel docierał.

Zmiany sprzedaży węgla w Polskiej Grupie Górniczej były konieczne. Teraz bez pośredników jest on tańszy

– dodaje poseł Adam Gawęda.

Adam Gawęda: Autoryzowani sprzedawcy do niedawna sprzedawali węgiel w cenie nawet ponad 3 tys. złotych, to jest udokumentowane. Polska Grupa Górnicza chce sprzedawać węgiel bezpośrednio do odbiorców. W ostatnich dniach sprzedaż detaliczna, czyli bezpośrednia dla odbiorców sięga już nawet ponad 12 tys. ton na dobę. Widać, że to upłynnienie sprzedaży bezpośredniej jest zauważalne, ale to jest niewystarczające, bo po prostu węgla brakuje na naszym rynku i wiemy dlaczego. Zarząd stoi na stanowisku, że chce ukrócić nadużycia związane z niepotrzebną, zbyt wysoką marżowością, czyli podnoszeniem cen węgla do odbiorcy finalnego.

Czy wróci możliwość zakupu przynajmniej części węgla za gotówkę i uda się pomóc klientom wykluczonym cyfrowo? Przekonamy się w ciągu najbliższych tygodni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj