Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy jest praca dla Ukraińców? Dane w Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim

Facebook Twitter

108 osób, z tego tylko trzy z nich to mężczyźni. Tylu obywateli Ukrainy zarejestrowano dotychczas w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wodzisławiu Śląskim. To głównie kobiet, dobrze wykształcone.

fot.www.powiatwodzislawski.pl

To dane z tego tygodnia, z wtorku (29.03.) w pośredniaku w Wodzisławiu Ślą zarejestrowało się 108 obywateli Ukrainy, w tym aż 105 kobiet. Zdecydowaną większość stanowią osoby z wykształceniem wyższym (40 osób) lub policealnym (46 osób). Ok. 60% obywateli Ukrainy zarejestrowanych w wodzisławskim urzędzie pracy posiada wykształcenie związane z ekonomią, 7 osób to pielęgniarki, 4 – krawcowe, 5 – jako zawód podało: sprzedawca. Jest też prawniczka, farmaceutka, weterynarz, psycholog, architekt, biolog, księgowa i fryzjerka. Czy znajdą pracę?

Od 18 marca do pośredniaka w Wodzisławiu Śląskim wpłynęło 47 powiadomień o zatrudnieniu osoby z Ukrainy. Najwięcej na produkcji, zgłoszono również zatrudnienie w zawodach budowlanych oraz przy prostych pracach jak sprzątanie. Cztery osoby trafiły do szkół jako pomoc nauczyciela, sześć rozpocznie staże w powiatowych szpitalach.

Urząd Pracy w Wodzisławiu, jako jeden z pierwszych zareagował na sytuację, jaką przyniosła wojna na wschodzie, uruchomił Bank Miejsc Pracy oraz punkt informacyjny dla Ukraińców. Zarejestrowani w PUP obywatele Ukrainy mogą być bowiem kierowani również na staże, prace interwencyjne, szkolenia. Mogą ponadto ubiegać się o dotację na podjęcie działalności gospodarczej.

Do 30 marca do PUP w Wodzisławiu Śl. wpłynęło:

  • 37 wniosków na staż (podpisano już 9 umów), pozostałe są w realizacji,
  • 3 wnioski na prace interwencyjne (zawarto 1 umowę),
  • 2 wnioski o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej (wnioski są w trakcie oceniania).

Wszystkie zarejestrowane osoby korzystają z usług pośrednictwa pracy, przedstawiane są im oferty pracy. Osoby te otrzymały wizytówki w języku ukraińskim. Od kilku dni przy obsłudze obywateli Ukrainy w PUP w Wodzisławiu Śl. pomagają dwie obywatelki Ukrainy zatrudnione na staż w roli tłumaczy.

PUP prowadzi również stałą akcję naborową tłumaczy języka ukraińskiego dla innych podmiotów oraz akcje informacyjne dla lokalnego biznesu i organizacji go zrzeszających, a także dla lokalnych instytucji publicznych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj