Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Debata wyborcza w Radiu 90: Jak się ułoży samorządowa układanka po wyborach?

Facebook Twitter

Debata wyborcza w Radiu 90: O tym komu uda się zbudować większość w Radzie Miasta, o budownictwie mieszkaniowym i terenach dla przedsiębiorców - tymi tematami między innymi zajęli się kandydaci na urząd prezydenta miasta Wodzisławia - Dezyderiusz Szwagrzak i Mieczysław Kieca.

Debata wyborcza w Radiu 90

Debata wyborcza w Radiu 90 – bój o Wodzisław Śląski

Kto będzie rządził Wodzisławem Śląskim przez kolejne pięć lat? Dziś w Radio 90 gościliśmy kandydatów, którzy walczą o to stanowisko. Za nami kolejna prezydencka debata. W studio gościliśmy rządzącego miastem Mieczysława Kiecę oraz Dezyderiusza Szwagrzaka przewodniczącego Rady Miasta.

I turę wygrał Kieca otrzymując nieco ponad 40 procent głosów, Szwagrzak otrzymał blisko 22 procentowe poparcie.
Od lat jesteśmy świadkami sporu pomiędzy Radą Miasta, a prezydentem który nie miał większości. Arkadiusz Żabka pytał, czy jest szansa na zakończenie konfliktu i który z panów będzie miał większość w nowej radzie:

Mieczysław Kieca: Większość w Radzie Miasta buduje się po wygranych wyborach. Po pierwszej turze spotkałem się z większością komitetów, zaproponowałem szeroką formułę rozmowy i działania na rzecz miasta i w oparciu o tę debatę będę chciał budować większość nie na zasadzie koalicyjnej, ale większość dla dobrych, wydyskutowanych projektów. Ta kadencja, która jest za nami, była rzeczywiście kadencją trudną, ale jest bardzo dobry prognostyk na zbudowanie formy dialogu, bowiem mój kontrkandydat nie dostał mandatu w Radzie Miasta. W związku z powyższym nie będzie już osoby, która przede wszystkim nakręcała ten spór.

Dezyderiusz Szwagrzak:  Dziwię się słowom pana prezydenta, chociażby dlatego, że pan prezydent mówi, że spotkał się z większością komitetów, co jest nieprawdą, ponieważ większość komitetów na dzień dzisiejszy skupiła się koło mojej osoby. Jest podpisana deklaracja współpracy,  deklarację podpisało dwunastu radnych. Ja rozumiem, że dla jednych dziewięć może być większe od dwunastu. W tej kadencji mieliśmy większość w radzie miejskiej. Chcieliśmy rozmawiać z panem prezydentem, nie raz takie deklaracje padały. Ponieważ tej współpracy nie było, podjęliśmy taką decyzję, że jako lider tej kadencji wystartuję na prezydenta miasta po to, żeby w mieście był spokój, żeby był dialog.

Kandydaci zdradzili, kto po ewentualnym zwycięstwie będzie ich zastępcą. W przypadku Kiecy ma to być Marcin Piwoński prezes Odry Wodzisław kontrkandydat z pierwszej tury, z kolei Dezyderiusz Szwagrzak chce by jego zastępcą był radny Mariusz Blazy.

Debata wyborcza Radia 90: Gdzie nowe mieszkania?

W wyborczej debacie padło wiele pytań. Między innymi o budownictwo mieszkaniowe, gdzie ma powstawać skoro nie ma zbyt wielu działek budowlanych, a tam gdzie są wiążą się z wycinką lasu co spotyka się z oporem społecznym?
Mówi Dezyderiusz Szwagrzak:

Dezyderiusz Szwagrzak: Ponieważ mieliśmy przykład ostatnio, jak pan prezydent podjął jednoosobowo, bez żadnych konsultacji z mieszkańcami, bez konsultacji z radą, że nagle chce budować bloki przy osiedlu Batory, my chcemy konsultacji, jeżeli chodzi o tamte tereny, które są zalesione, gdzie wcześniej miasto sprzedawało działki pod budownictwo jednorodzinne. Na pewno nie chcemy wziąć i zmieniać tego obszaru, wycinać tych drzew po to, żeby tam budować bloki. Mamy dużo różnych działek. Na dzień dzisiejszy jesteśmy na etapie opracowania planu zagospodarowania przestrzennego i chcemy wyznaczyć nowe tereny pod takie budownictwo oraz budownictwo jednorodzinne, co jest również w moim programie wyborczym.

To co mówi mój konkurent to manipulacja – odpowiadał Mieczysław Kieca:

Mieczysław Kieca: Mamy kolejną próbę manipulacji i stwierdzenia, że prezydent podejmuje decyzję jednoosobowo. Wszyscy mogą sprawdzić, że projekt rozwoju budownictwa na Batorym poprzez naszą spółkę Domaro był dyskutowany przez kilka miesięcy na radzie miasta i tam został zablokowany, więc to pokazuje, że nie jest to prawdą. W Wodzisławiu Śląskim, zgodnie z obecnym planem zagospodarowania przestrzennego mamy około czterystu hektarów pod budownictwo mieszkaniowe bardzo różnego typu, którego my jesteśmy właścicielami jako miasto lub osoby prywatne. Także to budownictwo musi się rozwijać w oparciu o komponent prywatny i komponent miejski. Mamy przygotowane tereny, w konsultacji z mieszkańcami. Chciałbym realizować to budownictwo przede wszystkim korzystając z nowych programów rządowych.

A całą debatę możecie zobaczyć poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024