Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fotowoltaika w Marklowicach budzi emocje. Głos zabrał wójt

Facebook Twitter

W kilku miejscach Marklowic powstają instalacje z panelami fotowoltaicznymi. Jedna z nich ma stanąć bezpośrednio za budynkiem SP1. Właśnie ta lokalizacja nie podoba się jednemu z mieszkańców okolicznego domu. Głos w tej sprawie zabrał wójt Marklowic.

fotowoltaika w Marklowicach
fot: pixabay.com

Powstająca fotowoltaika w Marklowicach budzi kontrowersje wśród mieszkańców

Wolę z okna oglądać łąkę, a nie gminną fotowoltaikę

– skarży się nam jeden z mieszkańców Marklowic. W miejscowości w kilku miejscach urzędnicy chcą pozyskiwać energię ze słońca. Instalacja powstaje obok gminnego centrum rekreacji Słonecznej Wyspy, na dachu przedszkola, Urzędu Gminy, klubu sportowego oraz Szkoły Podstawowej nr 1. To właśnie ta ostatnia lokalizacja budzi niezadowolenie jednego z mieszkańców, bo fotowoltaika ma stanąć na łące za szkołą, tuż obok domów:

Mieszkaniec Marklowic: …Fotowoltaika sama w sobie mi nie przeszkadza, jeśli byłaby robiona na budynkach, tak jak robili na hali sportowej czy na przedszkolu, to jak najbardziej jestem za, ale na łąkach, na trwałych użytkach zielonych, niespecjalne mi się to jako rolnikowi podoba. Rolnik z tego korzystał (…) Lepiej patrzyć na zieloną łąkę, niż czarne solary…

Wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, że faktycznie za szkołą fotowoltaika powstaje również na terenach zielonych:

Tadeusz Chrószcz: Tylko w jednym przypadku, będzie część na gruncie, obok, przy sali sportowej, przy Szkole Podstawowej nr 1. Zdaję sobie sprawę, że w jakiś tam pojedynczych przypadkach fotowoltaika może przeszkadzać, natomiast ja myślę, że ona nie sprawia problemu, ponieważ nie ma hałasu. Być może zamiast trawnika, czy trawy, troszeczkę ten obraz będzie niwelowany, ale też musimy spojrzeć również i na wspólny cel publiczny, że no nie wszystko nam się wszędzie podoba. Musimy zadbać o ten interes ogółu.

Powstająca fotowoltaika w Marklowicach ma dostarczać energię dla trzech najbardziej energochłonnych obiektów. W sumie gmina pozyska około 0,5 megawata energii.
O pozyskiwaniu zielonej energii mówi się w Marklowicach od 2010 roku, kiedy to oddano do użytku nowoczesne przedszkole, wyposażone w pompę ciepła i solary na dachu:

Tadeusz Chrószcz: Chcieliśmy pójść dalej z tym tematem oszczędzania energii, pozyskania energii ze słońca i już kilka lat temu, co najmniej od 3 lat, mówimy o tym, że jeżeli pozyskamy środki zewnętrzne, to zbudujemy fotowoltaikę, dla: słoneczna wyspa, jest to Szkoła Podstawowa nr 1 z salą gimnastyczną, jest to obiekt sportowy, jest to budynek Urzędu Gminy i jest to również przedszkole. Nominalna ilość tej energii wyniesie niecałe 0,5 megawata, a to już jest potężna elektrownia.

Na budowę fotowoltaiki gmina otrzymała 1 mln 800 tysięcy dofinansowania z Polskiego Ładu. Gmina dołoży 100 tysięcy złotych. Inwestycja ma być gotowa na przełomie kwietnia i maja.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024