Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dofinansowanie na fotowoltaikę w Pawłowicach w wysokości 1,3 miliona

Facebook Twitter

Dofinansowanie na fotowoltaikę w Pawłowicach. Budynki samorządowe będą mogły korzystać z odnawialnej energii. Wszystkie przedsięwzięcia zostaną ukończone w tym roku.

fot. UG Pawlowice

Gmina Pawłowice otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości prawie 1 350 000 złotych z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021 – 2027. Dotacja umożliwia działania w ramach projektu „Budowa instalacji fotowoltaicznych dla instytucji publicznych w Gminie Pawłowice – etap 3”. Pełna wartość tego projektu to 1 700 000 złotych.

Fotowoltaika dla budynków samorządowych

Dotacja będzie przeznaczona na fotowoltaikę instalowaną na budynkach samorządowych. Budynek Gminnej Biblioteki Publicznej i Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z Gminnym Ośrodkiem Sportu zostaną wspomożone o pięć instalacji. Nowa fotowoltaika obejmie również Publiczne Przedszkole w Modrzewiowym Ogrodzie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzyżanowicach i Przedszkole Publiczne w Warszowicach.

Car porty na terenie gminy Pawłowice

Na terenie gminy powstaną również instalacje fotowoltaiczne będące jednocześnie zadaszeniem dla pojazdów – tak zwane car porty. Pojawią się one na parkingach przy Przedszkolu nr 1 w Pawłowicach oraz przy Przedszkolu w Pielgrzymowicach. Aktualnie trwa przygotowanie przetargu na budowę car portów.

Wykorzystanie energii

Z energii produkowanej przez instalacje, która w przeciągu roku ma wynieść około 250 000 kWh, będą korzystały gminne jednostki. Wytwarzana energia nie musi być zużywana na bieżąco, ponieważ możliwe jest jej gromadzenie do późniejszego wykorzystania. Dzięki temu, że na terenie gminy Pawłowice znajduje się spółdzielnia energetyczna, rozliczanie energii oddawanej do sieci będzie bardziej opłacalne finansowo.

Wszystkie planowane działania zostaną ukończone w tym roku, przy czym instalacja fotowoltaiki na budynkach samorządowych ma zakończyć się już w czerwcu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024