Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gawęda w Radiu 90: Elektrociepłownia Chwałowice ogrzeje Rybnik [WIDEO]

Facebook Twitter

To już pewne Elektrociepłownia Chwałowice, a nie rybnicka elektrownia jak wcześniej planowano, ogrzewać będzie Miasto Rybnik. Informację te potwierdził w piątek (06.09.), w porannej rozmowie w Radio 90 Adam Gawęda wiceminister energii.

Zobacz wideo:

Adam Gawęda: Jest decyzja podjęta, idziemy w kierunku tego, żeby zmodernizować ciepłownie Chwałowice. Trwają w tej chwili bardzo intensywne rozmowy pomiędzy PGNiG a PGG. Część techniczna jest opracowywana. Od połowy przyszłego roku ruszy pełną parą modernizacja. Będzie to nowoczesny system ciepłowniczy, który będzie polegał na zmodernizowaniu ciepłowni Chwałowice plus na tych tzw. końcówkach, by ograniczyć koszty przesyłu, będą zbudowane takie jednostki o mniejszej mocy, ale również dostarczające w rozsądnej cenie ciepło do obydwu wojewódzkich szpitali. Również na szybie piątym przy Chwałowicach będzie mniejsza jednostka, będzie po prostu w systemie pracowała wtedy, kiedy będą chłodniejsze dni.

Co zdecydowało o zmianie przygotowanej przez rząd od dwóch lat koncepcji?

Adam Gawęda: Po prostu do 2012 roku trzeba spełnić dosyć rygorystyczne warunki wynikające z dyrektyw unijnych, tych środowiskowych. Z drugiej strony chcemy też przyśpieszyć, by oddychać czystym powietrzem. No i trzecia rzecz to szybka możliwość, no bo w niespełna dwa lata realizacji tak poważnych inwestycji to jest możliwe przy współpracy PGG i PGNiG.      

Co dalej z rybnicką elektrownią? Jak mówił w Radio 90 Adam Gawęda wiceminister energii zakład będzie w ciągu kilku lat modernizowany, ciągle jednak nie wybrano modelu, w jakim miała być być produkowana tam energia. Cała rozmowa poniżej.

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022