Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Grodzisko w Wodzisławiu Śląskim. Jakie tajemnice skrywa?

Facebook Twitter

Wodzisławskie Grodzisko i jego tajemnice ciągle nieznane. Przekonują w muzeum i zapraszają na kolejne spotkanie z historią. Grodzisko wodzisławskie. Mit czy rzeczywistość - pod takim hasłem już w piątek (15.03.) w Muzeum w Wodzisławiu Śl. będzie można wysłuchać fascynującej opowieści Sławomira Kulpy o miejscu, z którym wiąże się wiele opowieści.

Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim

Grodzisko w Wodzisławiu Śląskim – prelekcja na jego temat w piątek

Specjalista zdradzi, które z nich są prawdziwe. Np. według zapisów wodzisławskiego kronikarza Franciszka Henke, na Grodzisku miał wznosić się stary zamek, który powstał w XII wieku i został zniszczony przez wojska pod koniec XV wieku. Legendy mówią także o ataku Mongołów w 1241 r. podczas niszczycielskiej wyprawy na Śląsk. Ponadto duża część mieszkańców jest przekonana, że miasto z Grodziskiem łączy podziemny tunel i nawet niektórzy z nich mieli być w jego podziemiach… Jak było naprawdę? Będzie można przekonać się w piątek (15.03.) o godzinie 17:00.

Co jest historyczną prawdą, a co jej mocno podkoloryzowaną wersją lub tylko hipotezą? Kto i po co wzniósł Basztę? Czy w Wodzisławiu już w XIX wieku było Muzeum? Autor wykładu, Sławomir Kulpa przedstawi udokumentowaną wiedzę na temat Grodziska, w przededniu rozpoczęcia jego kolejnych badań.

mat. prasowe

Sławomir Kulpa jest absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1996 roku rozpoczął pracę jako archeolog w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim,
a w 2008 roku objął funkcję Dyrektora Muzeum. Jest laureatem prestiżowej nagrody „Złotego Wawrzyna” (2021 r.) przyznawanej za wybitne zasługi dla rozwoju miasta.

Prowadził i współprowadził wiele prac archeologicznych, przede wszystkim w Wodzisławiu Śląskim i powiecie wodzisławskim, ale również innych miastach regionu (np. Pszczyna,
Rybnik, Żory). Jest autorem, współautorem i redaktorem kilkudziesięciu publikacji naukowych o mieście, m.in. „Zamek wodzisławski i jego właściciele”, „Wodzisław Śląski a dziedzictwo
europejskie”, „Kierunek Loslau”, „Wodzisław Śląski – obrazy z przeszłości”, „Wodzisław Śląski – w obliczu ognia”. Specjalizuje się w archeologii okresu średniowiecza i okresu nowożytnego.

Zapraszamy na spotkanie z mgr Sławomirem Kulpą pt.: Grodzisko wodzisławskie. Mit czy rzeczywistość? 15 marca (piątek), godzina 17:00, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2, Wodzisław Śląski. Wstęp wolny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024