Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ośrodek Kultury w Kokoszycach. Kiedy powstanie?

Facebook Twitter

Wodzisław Śląski poszukuje nowych miejsc kulturowych. Padło na budynek po starym przedszkolu na granicy Kokoszyc i Zawady. Czy właśnie tam powstawie filia Wodzisławskiego Centrum Kultury?

ośrodek kultury w Kokoszycach
fot. UM Wodzisław

Gdzie ma powstać ośrodek kultury w Kokoszycach?

W Wodzisławiu szukają nowych miejsc kultury na mapie miasta. Na celowniku jest budynek po starym przedszkolu na granicy Kokoszyc i Zawady. Budynek i działka położone są przy ulicy Młodzieżowej. Niewykluczone, że właśnie tam powstanie filia Wodzisławskiego Centrum Kultury, przeniesiona zostanie też filia miejskiej biblioteki. Rozpoczęło się projektowanie obiektu. Jest szansa, że z końcem roku miasto będzie mogło starać się o środki zewnętrze na remont, mówi Katarzyna Rokowska- Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Katarzyna Rokowska – Szyroki: Zakładamy, że będzie to budowla bardziej lekka, przeszklona, tak, aby spełniała funkcje zarówno domu kultury, tych takich potrzeb, które my mamy, jak również biblioteki, która musi znaleźć swoją nową lokalizacje poza szkołą, ponieważ szkoła, że tak powiem ma potrzeby lokalowe i zapotrzebowanie na te pomieszczenia, które na dzień dzisiejszy ma biblioteka. Jest działka miejska, jest budynek, jest zapotrzebowanie, stąd właśnie typowana jest ta lokalizacja no i mam nadzieję, że projekt się nam, że tak powiem, uda zaplanować i w konsekwencji zrealizować.

Katarzyna Rokowska – Szyroki dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury

Budynek po przebudowie ma być oszklony, dzięki czemu z zewnątrz będzie widać co dzieje się w środku:

Katarzyna Rokowska – Szyroki: Oszklona elewacja, żeby było widać, zarówno część biblioteczną, czyli regały z książkami, zieleń, a również tą część kulturalną, czyli tą salę, która w swoim zamyśle, ma pełnić funkcję sali ćwiczebnej, na którą w domu kultury, mamy olbrzymie zapotrzebowanie, ponieważ olbrzymi ruch artystyczny, który działa przy WCK, po prostu się nie mieści tutaj, więc zapotrzebowanie na taka salę jest olbrzymie, a jednocześnie, będzie to sala, która będzie miała funkcjonalność taką drobnych eventów, które mam nadzieję, będą mogły się tam odbywać.

Projektowanie budynku jest na początkowym etapie. Ze szkoły podstawowej w Kokoszycach do nowego obiektu docelowo przeniesiona ma zostać również filia biblioteki, która jest zmuszona szukać nowej lokalizacji, bo szkoła potrzebuje przestrzeni i po ponad 20 latach wypowiedziała bibliotece lokal. Pewne jest, że w tej wodzisławskiej dzielnicy czytelnicy wciąż będą mogli wypożyczać książki, w tej chwili to grupa blisko 260 osób. W ubiegłym roku odwiedziły one filię prawie 2 i pół tysiąca razy, wypożyczyły 3648 książek.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj