Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Historyczny sukces! Powiat wodzisławski w czołówce Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Powiat wodzisławski zajął drugie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów. Zawsze był w czołówce, ale tegoroczny wynik to najwyższe miejsce w historii powiatu. "To ogromne wyróżnienie, efekt naszej wspólnej pracy"- mówi starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

Powiat wodzisławski
Leszek Bizoń, starosta wodzisławski

Powiat wodzisławski zawsze wysoko w stawce, tym razem – na podium

To najwyższe miejsce w historii powiatu. W starostwie wodzisławskim cieszą się ze statuetki za drugie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów Związku Powiatów Polskich. Powiat wodzisławski zajął drugie miejsce w kategorii „Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców”. Nagrodę na gali w Karpaczu odebrał starosta, Leszek Bizoń:

Leszek Bizoń: Jest to ogromne wyróżnienie. Nigdy, w historii powiatu, nie byliśmy tak wysoko w tym rankingu. To jest wyjątkowy ranking, zupełnie bezpłatny i najbardziej obiektywny, ale jednocześnie też – patrząc na powiaty i miasta na prawach powiatu, czy gminy – najbardziej prestiżowy w środowisku samorządowców ranking. Ocenia te elementy, które funkcjonują w danej jednostce administracyjnej.

Jakie elementy są brane pod uwagę przy wydawaniu oceny?

Leszek Bizoń: Wszelkiego rodzaju strategie, innowacje wprowadzone czy to w starostwie, czy w jednostkach. Zapewnienie dostępności i tej architektonicznej i na forach, stronach internetowych. To też ilość wydanych decyzji, oceny mieszkańców. Najwięcej punktów można uzyskać właśnie za ilość pozyskanych środków i  za środki przeznaczone na inwestycje, na remonty. A my mieliśmy ubiegły rok wyjątkowy, też można powiedzieć rekordowy, bo prawie 245 milionów złotych pozyskanych środków zewnętrznych. Z tego na drogi przeznaczyliśmy 102 miliony – to też w historii powiatu rekordowe kwoty.

Powiat wodzisławski w czołówce Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów

Leszek Bizoń, starosta wodzisławski

Powiat wodzisławski zainwestował miliony m.in. w remonty dróg

Starosta Leszek Bizoń podkreśla, że kategoria, w której startuje powiat wodzisławski jest trudna i konkurencja jest duża.

Leszek Bizoń: W tej kadencji zawsze było czwarte miejsce – w 2022 roku szóste. W czołówce zawsze byliśmy, ale też pozostawał niedosyt, że nie na podium. Ale podkreślam jedno – my nie pracujemy dla rankingów, dla nas najważniejsza jest ocena mieszkańców i współpraca z gminami naszego powiatu, bo to też dużo pomaga w  pozyskiwaniu tych środków, a jednocześnie w zdobyciu dobrego miejsce w rankingu.

Starosta Bizoń zwraca uwagę, że statuetka i drugie miejsce w rankingu to sukces wszystkich pracowników Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu i sukces mieszkańców. My dodajmy, że na trzecim miejscu w tej samej kategorii uplasował się powiat cieszyński.

Powiat wodzisławski

fot. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu

Historyczny sukces Powiatu w rankingu Związku Powiatów Polskich jest zwieńczeniem szóstej kadencji Rady Powiatu Wodzisławskiego (2018-2024), która okazała się rekordowa pod wieloma względami.

W tym czasie Powiat pozyskał rekordowe 245 mln zł z funduszy zewnętrznych. Nadzwyczajne były też nakłady na inwestycje drogowe i oświatowe (łącznie z projektami edukacyjnymi ponad 55 mln zł). Przebudowane zostały m.in. ul. Radlińska, Czarnieckiego i Grodzisko w Wodzisławiu Śl., ul. Traugutta i K.Miarki w Pszowie, 3 Maja w Syryni, a także ul. Raciborska w Gorzycach. Łącznie zmodernizowano ponad 31 km dróg.

Swoje oblicze zupełnie zmienił Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach czy wodzisławski Tischner, przy którym pojawiło się długo wyczekiwane wielofunkcyjne boisko. W przyziemiach Ekonomika w Wodzisławiu Śl. zagościła nowoczesna sala fitness i pracownia EkoBiom. Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach wzbogacił się o strzelnicę laserową, a Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. zyskał nową windę i autobus. Niedługo Powiat uruchomi też Branżowe Centrum Umiejętności.

Inwestycji nie zabrakło również w służbie zdrowia. Powiat wydał ok 13 mln zł na rozwój szpitali i poprawę ich funkcjonowania, co dzięki środkom zewnętrznym pozwoliło zwiększyć majątek PPZOZ o ponad 30 mln zł. W ciągu ostatnich 5 lat zmodernizowano m.in. internę z pododdziałem geriatrycznym oraz ginekologię z traktem porodowym i neonatologię. Poszerzono też bazę zabiegowo-operacyjną.

Termomodernizacji poddane zostały też liczne obiekty użyteczności publicznej należące do Powiatu, a przestrzeń wodzisławskiej starówki wzbogaciła Oaza Aktywności.

Powiat wodzisławski

fot.Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

Powiat wodzisławski. Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów

W rankingu mogą uczestniczyć wszystkie samorządy szczebla powiatowego. Kryteria, którymi kieruje się komisja to: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Powiat wodzisławski

Dotychczasowe miejsca Powiatu Wodzisławskiego w rankingu powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców:

 • 2012 – 16 miejsce
 • 2013 – 16 miejsce
 • 2014 – 11 miejsce
 • 2015 – 5 miejsce
 • 2016 – 6 miejsce
 • 2017 – 3 miejsce
 • 2018 – 5 miejsce
 • 2019 – 5 miejsce
 • 2020 – 4 miejsce
 • 2021 – 4 miejsce
 • 2022 – 6 miejsce
 • 2023 – 2 miejsce.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024