Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Plany inwestycyjne powiatu wodzisławskiego: to głównie remonty i przebudowa dróg

Facebook Twitter

Plany inwestycyjne powiatu wodzisławskiego na rok 2024 to głównie... prace drogowe. Przebudowane zostaną newralgiczne skrzyżowania.

Ulica Owocowa w Wodzisławiu - do remontu

Głównie remonty i przebudowy dróg w planach inwestycyjnych na 2024 rok w powiecie wodzisławskim. Największe siły i środki skierowane są na ulice: Głożyńską w Radlinie i 1 Maja w Mszanie. Mówi o tym starosta wodzisławski, Leszek Bizoń:

Leszek Bizoń: Mówimy o ulicy Głożyńskiej. W tej chwili mamy pozwolenie na budowę już na dwa odcinki, ale realizujemy na razie ten pierwszy odcinek, bo na to udało nam się pozyskać środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – to kwota ponad 3,5 miliona. Czekamy tylko na pogodę, która pozwoli nam na wejście na placu budowy. Największe zadanie, jeżeli chodzi o drogi już rozpoczęliśmy – to przebudowa ulicy 1 Maja w Mszanie za ponad 22 miliony. Oczywiście zadanie rozłożone na ponad trzy lata, a ten rok poświęcony jest właśnie projektowaniu.

Leszek Bizoń starosta powiatu wodzisławskiego

Dokumentacja projektowa ma być gotowa do końca tego roku. W 2024 także remonty na ulicy Powstańców Śląskich w Syryni za półtora miliona złotych i za podobną kwotę zmodernizowana zostanie ulica Rymera w Radlinie. Niedługo rozstrzygnięte zostaną przetargi na inwestycje na ulicach Stawowej i Ligoty Tworkowskiej na terenie gminy Lubomia.

Leszek Bizoń: To są skrzyżowania, szczególnie ważne jest pierwsze Pszowska-Górnicza – przygotowaliśmy dokumentację, dokumentacja została przekazana do Zarządu Dróg Wojewódzkich i mamy uzgodnienia z Urzędem Marszałkowskim. Myślę, że w niedługim czasie będzie po przetargu i to zadanie ruszy. Natomiast drugie skrzyżowanie: to ulica Bukowska i Raciborska też w uzgodnieniu, jesteśmy po podpisaniu umowy, na podstawie której my wraz z gminą Lubonia finansujemy opracowanie dokumentacji projektowej. Na początek będzie wykonana analiza: czy powinna tam być sygnalizacja świetlna czy rondo.

Powiat wodzisławski zabiega też o budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Pszowskiej z Młodzieżową. Oprócz inwestowania w drogi starosta wodzisławski, Leszek Bizoń, zwraca uwagę na konieczność remontu Izby Przyjęć w wodzisławskim szpitalu:

Leszek Bizoń: Niestety to jest dosyć drogi interes, ale chcielibyśmy to poprawić. To co mamy w tej chwili, podjazd do karetek… Z całym szacunkiem… wygląda źle. Mamy tego pełną świadomość, że trzeba to zrobić. Dyrektor ma przedstawić koszty właśnie remontu tej izby przyjęć, podjazdu do karetek. Chcielibyśmy, żeby był zamykany podjazd, żeby nie odbywało się tak jak teraz. Śnieg, deszcze czy zawierucha, -15 stopni mrozu. Najpierw po koce, żeby przykrywać pacjentów… To zdecydowanie na przystoi na dzisiejsze czasy i trzeba nad tym popracować i trzeba coś zrobić, żeby to inaczej wyglądało.

Wśród dużych inwestycji na terenie powiatu wodzisławskiego w 2024 roku trzeba wspomnieć o modernizacji budynku Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie, gdzie ma zostać przeniesiona Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj